Следвайте "Буднаера" в Телеграм

75% от българите трудно свързват двата края

Автор: Наталия Малчева

Цените растат, доходите остават същите 

13,6 на сто с големи усилия покриват всекидневните си разходи

Не сме доволни от живота си

Три четвърти от българите или около 75 на сто трудно свързват двата края и срещат трудности да покрият всекидневните си разходи с получените доходи. Това показва анкета на Националния статистически институт (НСИ). Проучването е направено през първото тримесечие на 2022 г.

Всеки десети или 13,6 на сто от сънародниците ни много трудно успяват да се справят с оцеляването с получените средства, показват данните от анкетата. Покриването на ежедневните си разходи като трудно определя всеки трети или 27,8 на сто от отговорилите на въпросите, зададени от НСИ. Друга една трета успява да свърже двата края, но с известни затруднения и лишения. Този отговор са посочили 36,9 на сто от запитаните.

Общо с 2,7 на сто се увеличава броя на тези лица, които не могат да се справят финансово в сравнение с последното тримесечие на 2021 г. Относително лесно могат да покрият ежедневните си разходи 17,9 на сто от анкетираните и едва 3,8 на сто не изпитват никакви затруднения, сочат данните на НСИ.

Оказва се, че близо 73 на сто от българите за този период остават с непроменени доходи през последната година, въпреки главоломно растящата инфлация и увеличението на семейните разходи както за ток, вода, отопление, така и за храна и транспорт. Увеличение на доходите са посочили едва 17,3 на сто от анкетираните. Оказва се обаче, че това не се дължи на по-добри приходи от бизнес инициативи или повишени заплати, а основно заради увеличението на пенсиите и социалните помощи. Това са посочили като причина да получават повече пари близо 70 на сто от участниците в проучването. За сравнение, през четвъртото тримесечие на 2021 г. техният дял е 34 на сто.

Намаление на доходите за последните 12 месеца са посочили 8,5 на сто от анкетираните. Сред основните причини за това са загуба на работа, трайна безработица или фалит на собствена фирма, намаляване на работното време, надницата или заплатата, загуба на работоспособност поради болест или инвалидност.

Българите не са удовлетворени от живота си като цяло, показва още проучването. Средната удовлетвореност на анкетираните от живота им, отговаряйки през първото тримесечие на годината, е 5,71 по скалата от 0 до 10. Като през последното тримесечие на 2021 г. този пункт е бил малко по-висок - 5,85. Най-неудовлетворени са сънародниците ни от финансовото положение на домакинствата си - 4,51 от максимално 10 пункта.

Равнището на доходите влияе върху общата удовлетвореност от финансовото положение. За 20-те процента домакинства с най-високи нетни доходи средната удовлетвореност на лицата и през двете тримесечия е около 6, а за 20-те процента домакинства с най-ниски нетни доходи удовлетвореността на лицата от финансовото положение и през двете тримесечия е около 3.

Корнелия: Не вярвайте на Борисов, криза няма! Българите при мен живеят по-добре, всичко им е наред

Изследването показва още, че близо 80 на сто от хората на възраст над 65 години се чувстват самотни.

Комунизъм 2.1: Принудително преразпределение на собствеността под формата на “Голямото нулиране”

Голямото нулиране на личната собственост - план за завземане на земната природа от глобалния елит за да спрат производството на храни в името на борбата с изменението на климата

ЕВРОПЕЙСКИ ПРОИЗХОД НА КОМУНИЗМА

Фотоархив на комунистическите зверства – Част І: Китай и Тибет

СТРАТЕГИИТЕ НА ДЯВОЛА ЗА УНИЩОЖАВАНЕ НА ЧОВЕЧЕСТВОТО

БУНТ ПРОТИВ БОГ

УНИЩОЖАВАНЕ НА СЕМЕЙСТВОТО

САБОТАЖ НА ОБРАЗОВАНИЕТО

ПРЕВЗЕМАНЕ НА МЕДИИТЕ

МАСОВАТА КУЛТУРА КАТО СРЕДСТВО ЗА УПАДЪК

КОМУНИЗМЪТ Е В ОСНОВАТА НА ГЛОБАЛИЗАЦИЯТА

КАК ПРИЗРАКЪТ НА КОМУНИЗМА УПРАВЛЯВА НАШИЯ СВЯТ

Източник/ци: 75% от българите трудно свързват двата края - Труд

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!