Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Министерството на финансите пое нов дълг от половин милиард лева. БНБ: Ще станем по-бедни през настоящата година


Жозеп Борел: България и Унгария участват във финансирането на оръжията за ¿-кр@й н@

Половин милиард лева нов дълг под формата на държавни ценни книжа бе поет от Министерството на финансите.

Този път бе преотворена емисия от книжа със срочност три години и половина, а постигнатата среднопретеглена годишна доходност е 0,88%.

С тази емисия общата нова задлъжнялост от началото на годината става милиард и половина.

Преди седмица министерството отхвърли всички поръчки за 10-годишни книжа за половин милиард лева.

Ето и пълното съобщение на финансовото ведомство:

На 11 април 2022 г. Министерството на финансите преотвори емисия 3,5-годишни държавни ценни книжа (ДЦК), деноминирана в лева, с падеж 17.05.2025 година.

На проведения аукцион бяха пласирани успешно ДЦК за 500 млн. лв. съвкупна номинална стойност при среднопретеглена годишна доходност в размер на 0,88 %.

Общият размер на подадените поръчки достигна 752,35 млн. лв., което съответства на коефициент на покритие от 1,50. Отчетеният спред спрямо аналогичните германски федерални облигации е в размер на 65 базисни точки, като на предходния аукцион за същата емисия, проведен през месец март 2022 г., спредът към германските федерални облигации беше в размер на 81 базисни точки.

Най-голямо количество ДЦК на аукциона придобиха пенсионни фондове с 56,2 %, следвани от банките – 33,58 %, гаранционни фондове – 5,0 %, застрахователните дружества – 1,1 %, инвестиционни посредници – 0,12%, и други инвеститори – 4,0 %.

БНБ: Инфлацията ще расте, цените скачат, ще станем по-бедни през настоящата година

Инфлацията в края на годината може да достигне 15,2%, като вероятността за това е 60%, посочват от БНБ в новата си макроикономическа прогноза. 

Според базисния сценарий на Централна банка нивото в края на годината ще бъде 9,6%, но има много голяма вероятност да е значително по-високо, като основна роля за това ще имат цените на ток, газ и петрол. 

Припомняме, че и финансовото министерство ревизира прогнозата си за годишната инфлация за 2022 г. до около 10%. Най-голямата кредитна институция у нас пък УниКредит Булбанк в последния си макроикономически доклад нaзова цифрата 13%, която на мнозина прозвуча шокиращо. Сега БНБ качва още. 

Преходът към въглеродна неутралност в държавите от ЕС и заявените намерения на тези страни да намалят зависимостта си от внос на енергоизточници от Русия водят до висока степен на несигурност пред прогнозата за инфлацията, посочват експертите от БНБ. Според Централната банка храните и енергийните продукти ще имат най-голяма роля за високата инфлация. 

Отчитат се съществени рискове за по-силно нарастване на цените спрямо базисния сценарий. Тези рискове са свързани главно с повишение на цените на суровините на международните пазари спрямо заложените в текущата прогноза. Други рискове произтичат от възможни промени в регулираните цени на електроенергията, ВиК услугите и топлинната енергия за битови потребители с оглед на същественото поскъпване на енергоизточниците, което все още не е отразено в тези цени. След изтичането на моратораиума в края на март цените не бяха пипнати. Експертите обаче вещаят скокът да е в обичайния регулаторен период, тоест 1 юли.   

Прогнозата на БНБ е заплатите през 2022 г. да нараснат с 9,6% в резултат от по-високата инфлация и задълбочаващия се недостиг на работна ръка. Но дори и при бaзовия сценарий инфлацията ще бъде колкото е ръстът на заплатите, тоест няма да станем по-богати. А при по-висока инфлация от 15,2% реално тя ще изяде ръста на заплатите и ще станем по-бедни през настоящата година.   

Базисният сценарий на БНБ предвижда ръстът на брутния вътрешен продукт (БВП) на страната през 2022 г. да се забави до 2,1%, при очакван ръст от 3,7% в предишната прогноза от декември. По-малкият ръст на икономиката ще се дължи на по-малко увеличение на потреблението и на свиване на износа, обясняват специалистите.

Съществен риск пред прогнозата на БНБ произтича от възможното по-бавно усвояване на средства по европейските програми и изпълнение на инвестиционните проекти от Плана за възстановяване и устойчивост. Планът вече е одобрен от ЕК, но пък първите плащания по него ще тръгнат едва през есента.   

Комунизъм 2.1: Принудително преразпределение на собствеността под формата на “Голямото нулиране”

Голямото нулиране на личната собственост - план за завземане на земната природа от глобалния елит за да спрат производството на храни в името на борбата с изменението на климата

Подготовката на „пандемията“ и използването на борбата срещу нея като средство за „Голямото нулиране“ – Комунизъм за всички

ЕВРОПЕЙСКИ ПРОИЗХОД НА КОМУНИЗМА

СТРАТЕГИИТЕ НА ДЯВОЛА ЗА УНИЩОЖАВАНЕ НА ЧОВЕЧЕСТВОТО

БУНТ ПРОТИВ БОГ

УНИЩОЖАВАНЕ НА СЕМЕЙСТВОТО

КАК ПРИЗРАКЪТ НА КОМУНИЗМА УПРАВЛЯВА НАШИЯ СВЯТ

 

Източник/ци: Министерството на финансите пое нов дълг от половин милиард лева

БНБ: Инфлацията ще расте, цените скачат, ще станем по-бедни през настоящата година

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!