Но не всичките 30 членки на алианса изявявали желание да ги приемат като натовска мисия. Поради това Вашингтон преминал към двустранни разговори.
САЩ и няколко от съюзниците им в Европа, включително България, обсъждат разполагането на хиляди допълнителни американски военни - приблизително по 1000 във всяка държава.
Това е част от демонстрирането на подкрепа от Вашингтон "пред лицето на продължаваща агресия на Москва", съобщи Си Ен Ен (CNN). Телевизията се позовава на трима служители на администрацията, запознати с хода на обсъжданията.
Румъния и Унгария са другите споменати страни, като румънският президент Клаус Йоханис вече заяви, че страната му с готовност ще приеме американското присъствие в рамките на НАТО. Моделът ще следва познатото разполагане на бойни групи в балтийските републики и Полша, допълва CNN.
САЩ е Великобритания са сред страните, които възнамеряват да пратят войски, но не всички 30 члена на НАТО желаят да участват, уточнява европейски дипломат. Поради това Вашингтон преминал към двустранни разговори.
Новината потвърди и британският в. "Дейли Телеграф", според който Великобритания и Съединените щати разглеждат възможността да изпратят по 1000 войници в Румъния, България и Унгария. Вестникът уточнява, че правителството в Лондон още не е взело окончателно решение.
Един от официалните източници на Си Ен Ен е описал тази група като "коалиция на желаещите".
Според публикацията разполагането на допълнителни сили ще бъде на двустранна основа.
Най-общо казано, задачата на американските военни ще е да отговорят на исканията, които страни от района отправяли. Частите могат да действат в Европа едностранно, т.е. под американско командване в пълно сътрудничество с националните власти и отбрана или в рамките на съществуващи структури на НАТО.
Такъв ход би бил решителна промяна в подхода на САЩ към кризата поради ясното съзнание, че Москва незабавно ще го използва като доказателство за твърденията си, че НАТО действа агресивно, наближавайки с нови части руските граници. Така, от своя страна, Русия би оправдала струпването на своята армия по ¿-кр@ ин ската граница.
В понеделник говорителят на Пентагона Джон Кърби съобщи, че 8500 военни в САЩ са поставени в повишена готовност да отпътуват за Европа, ако президентът Джо Байдън вземе такова решение. Те са предназначени за подсилване на частите на НАТО за бързо реагиране и алиансът ще е този, който ще реши дали иска тази помощ, обясни Кърби.
От Пентагона заявиха, че засега няма решение за изпращане на войниците.
Това ще се случи, само ако НАТО реши да задейства силите за бързо реагиране или "при развитие на други ситуации" около струпването на руски военни части, уточни говорителят на американското военно министерство. По думите му няма планове за разполагането на американски сили в ¿-кр@й н@.
„Още един път ще кажа - тези военни не са натоварени със специфична мисия. Няма издадена заповед за прехвърлянето им. Това, което министърът на отбраната им е наредил, е да бъдат готови да тръгнат, дори и по-рано, отколкото се е случвало преди”, заяви Джон Кърби.
CNN вече поставя под въпрос и дали президентът ще говори публично за ситуацията с Русия и опитите да се търси решение по дипломатически път. Писменият отговор на исканията на Москва от средата на декември за гаранции за сигурността на Русия може да бъде изпратен днес, допълва телевизионният канал.
Стана в Китай, сега става в САЩ, а от там и по целия свят?
„Комунизмът е проникнал в Америка и в целия свят“, предупреждава бивш затворник на съвестта
Най-сетне признаха, че тяхната „Проверка на фактите“ е просто мнение
Майк Флин: Америка е превзета от комунисти
Путин: Днешните западни страни ми напомнят за болшевиките
Възможно ли е изкореняването на комунизма, социализма и марксизма в Америка
Nikolay Barekov
Навремето САЩ подкрепяха дясно-националистически режими из Латинска Америка, Азия и чат-пат в Африка в противовес на комунистическия СССР и Източния блок.
Откакто самата Северна Америка стана комунистическа и червеният флаг със сърпа и чука полуявно се развя над Белия дом, САЩ взеха да създават мрежа от псевдокомунистически режими, маскирани като прогресивни, ляво либерални, предмно из Европа, за да си правят щит спрямо консервативно -дясна Русия.
Толкова за идеологиите на 21 век.