Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Парламентът пусна вноса на зърно от Украйна след 15 септември

Това е пример за тотално отказване от българските интереси, заяви Деян Николов от "Възраждане“.

Със 124 гласа "за" от общо 201 гласували парламентът реши да отпадне забраната за внос на украинско зърно.

Това стана след тежки дебати в Народното събрание.

Решението за позицията на България относно превантивните мерки по отношение на определени продукти с произход от Украйна беше внесено от депутати от ГЕРБ-СДС, „Продължаваме Промяната - Демократична България“ и ДПС и подкрепено от Комисията по икономическата политика и иновации в Народното събрание.

В хода на дебатите участие взе и министърът на земеделието и храните Кирил Вътев, който заяви пред парламента, че се е съгласил с макроикономически показатели, показани на Министерски съвет, според които не е толкова притеснително България да се откаже от желанието за продължаване на забраната за внос от Украйна. Той каза, че са предприети мерки за завишаване на контрола за всички украински стоки и най-вече за зърнени култури, като стриктно ще се контролира наличието на радиоактивност и на тежки метали, плюс останалите показатели, които се следят – хербициди, пестициди и т.н.

Обсъжданията продължиха близо три часа, в които депутатите спореха относно това дали трябва страната ни да се откаже от ембаргото.

"Ако някой ден трябва да пишем учебници и в тях трябва да запише определението за национално предателство, това, което сте на път да извършите, може да го запише вътре като пример за тотално отказване от българските интереси“, заяви Деян Николов от "Възраждане“.

Той каза още, че зърнопроизводителите са участвали в икономическата комисия, където първо бе разгледано решението. По думите му те са били твърдо против отпадането на забраната, защото според тях това би било пагубно.

Третата политическа сила смята, че цените на на храните и инфлацията няма да спаднат, както заявиха премиерът и финансовият министър вчера.

В отговор на "Възраждане“ министър Вътев помоли темата да не се обръща в популизъм. Той обясни, че дори в момента влизат ураински стоки. Министърът каза, че трябва да бъде завишен контрола върху вноса.

Драгомир Стойнев от БСП поиска макроикономическият анализ на Министерския съвет, за да може цялото народнопредставителство да се запознае с данните, които показват, че забраната може да отпадне. По думите му, ако такъв не бъде предоставен, не би могло да отпадне ембаргото.

От ПП-ДБ определиха като излишни исканията за представянето на анализи. Според Искрен Митев това е разиграване на министъра.

Иван Иванов от БСП каза, че ако днес българският парламент приеме решението за отпадането на забраната, това ще предизвика международен скандал, тъй като министърът вече четири пъти е гласувал за продължаването на ембаргото.

Костадин Костадинов отчете, че в Украйна е разрешено използването на ГМО-та, които обаче не са разрешени в България. Той попита каква е гаранцията, че българския пазар няма да се "наводни“ с такива стоки.

Искрен Митев репликира лидера на "Възраждане“ заявявайки, че забраната не работи. Той още така го обвини в разпространение на невярна информация.

"Ако отпадне забраната за внос на украинско зърно след 15 септември, България сериозно ще завиши контрола над стоките, които влизат в страната от Украйна.

Това обяви от парламентарната трибуна земеделският министър Кирил Вътев. По думите му, ще се следи най-вече за тежки метали и радиоактивност.

Явор Гечев: Откровена лъжа е твърдението на Асен Василев, че българинът яде по-скъп хляб заради забраната за внос на украинско зърно

"Темата с вноса въобще на храни от Украйна се дискутира от дълго време, не само у нас, но и на всички срещи на министрите на земеделието в целия ЕС, както и отделно на ниво петте фронтови държави, както ги наричат в ЕС. Това е България и останалите страни, въвели забраната. Притесненията на земеделските производители са големи, защото Украйна е мощна земеделска страна. Украйна не изпълнява тежките изисквания за внос на земеделска продукция, това е основателното притеснение, затова ще увеличим контрола над продукцията", обясни Вътев.

Не е притеснително България да се откаже от забраната, подчерта Вътев. 

Истината скъпи приятели е, че чрез разрешаване вноса на украинско зърно се цели въвличането на България във

"Не става дума за забрана дали зърното ще влиза в ЕС. Става дума за забрана дали това зърно ще влиза в пет страни, които са част от един общ пазар. Всички осъзнаваме, че когато сме част от един общ пазар цената на този тип стоки се определя от този общ пазар, което означава, че частични забрани в някои от страните на този общ пазар, дава възможност за разлика в цената само такава, каквато е разликата в транспортния разход, защото, ако сте украински производител и знаете, че цената е висока в Германия и знаете, че разходът ви на транспорт е 3% или 5% от тази цена, вие не бихте продали това зърно в България на минус 10%", заяви Кирил Петков по време на дебатите.

ЗА КАКВО Е СЪЗДАДЕНО ЧОВЕЧЕСТВОТО

Източник/ци: Със 124 гласа "за" парламентът реши да отпадне забраната за внос на украинско зърно

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!