Как се прави "почтен" бизнес по харвардски на българска почва - да гушнеш 27 милиона за 58 дни!

Кой почтен български безнесмен, без харвардска диплома, ще си извади сертификат за 10 дни?

Трябва да признаем, че да изкараш 27 милиона лева за 58 дни като си вложил 108 000 лева, макар и на гърба на българските пенсионери, си е отличен резултат дори за Харвард!

Кирил Петков: Системното раздаване на “едни пари на наши хора“ трябва да престане

Автор:
Епицентър.бг

Разкаваме една история на бизнес връзки от години, които днес напират да получат и политическо представителство.

Да се върнем 8 години назад.

Асен Василев е служебен министър на икономиката в периода от 13 март 2013 година до 29 май 2013 година.

След дълго чакане - на 14 март 2013 година постъпва искане от ВОЛАКОМ АД, представлявано от Кирил Петков (приятел на министър Асен Василев), баща му и Васил Василев за издаване на Сертификат клас Б - за инвестиционен проект относно въвеждане в производство на летищни системи за безопастност в държавната зона Божурище - София, собственост на Национална компания индустриални зони (НКИЗ).

Сертификатът е готов на 27.05.2013 - точно два дни, преди да изтече мандатът на министър Асен Василев. Цялата процедура е траяла рекордно краткия срок от месец и 28 дни. Обикновенно лицензирането отнема между 3 и 6 месеца при изрядни документи. Тук странното е, че паралелно с подготовката на Сертификата министър Асен Василев прави промени в Съвета на директорите на НКИЗ, която в случая се явява продавач. Сменени са двама от тримата членове.

Новите са:
1. Виолета Лорер -заместник министър на икономиката тогава и, о, чудо, сега пък бе заместник министър на финансите в първото служебно правителство на Стефан Янев.
2. Юлиян Николов

Запазва се Валери Андреев, назначен при Трайчо Трайков от първия кабинет на Борисов. Проверка в регистрите показва как фирми на Валери Андреев малко след гореописания проект придобиват без заеми и кредити апартаменти за стотици хиляди левове, а нотариалните актове са за придобиване чрез покупко-продажба от дружеството „ЕЛЕМ-Гама" ООД ЕИК 202952417, както и другите дружества с интересните имена ЕЛЕМ-Алфа, ЕЛЕМ- Бета... - все с по 2 лева капитал. Цяло бизнес чудо е как са преодолени всички икономически и юридически препятствия, за да се сдобият тези дружества - без кредити (заеми), със собствен ресурс, но без търговска дейност с апетитни имоти. При това с нормата от 2011 година, когато започва да действа законът за ограничаване на плащанията в брой, а това провокира въпроса - как и от кого е плащано на продавача?

Организатори на схемата са "харвардите" Асен и Кирил, а изпълнителите - Съветът на директорите на НКИЗ и Българската агенция за инвестции (БАИ). Разбира се, за този период при издаване на Сертификата и подготовката на "харвардската далавера" е оказан натиск и въздействие върху служители на Министерство на икономиката (МИ) и Българска агенция за инвестиции (БАИ) за подготовка на конкурса и бързото издаване на този Сертификат.

Ето и хронология на събитията:

- Искане до министъра за даване на разрешение за учредяване право на строеж № 26- Н-66/ 23.05.2013 .
- Решение на СД № 68 / 23.05.2013 - за учредяване право на строеж върху имот в Божурище чрез конкурс.
- Заповед на министъра за даване на разрешение - от коя дата мислите? От 23.05.2013!

Всичко се случва в един ден, защото на министъра му остават още само 5 дни мандат. Странно е как се съгласуват и подписват тези документи в един календарен ден т.е. за около 8 часа.

Какво имаме дотук?
абсолютен рекорд при издаване на Сертификат (1 месец и 28 дни). За този период следва да е извършено задълбочено проучване от редица държавни и общински администрации, в това число и с РИОС, и Басейнова дирекция (там и с пари по-малко от три месеца не става), както и да се извърши проверка за произход на средствата за инвестицията. Но всичко е възможно, когато тогавашният изпълнителен директор на Българска агенция за инвестиции ни е кум.

Смяна на ръководството на НКИЗ - за да стане далаверата и да се извърши подготовката на процедурата за предстоящия „публичен и прозрачен конкурс" за продажба на право на строеж в Индустриална зона на София. Въпросният конкурс е подготвен за максимум 8 часа! Такова обслужване би трябва да си поиска всеки почтен български гражданин, а не само тези, които са завършиби бизнес-училището на Харвард!

За да продължим нататък, следва да представим какво е значението на Сертификат клас Б, какви права придобива дружеството, което го получи И КАКВИ ЗАДЪЛЖЕНИЯ ИМА.

Сертификатът, съгласно закона, е ДОГОВОР между ДЪРЖАВАТА И ИНВЕСТИТОРА, с който се дава право да придобиваш имот или вещни права без процедура (състезание), при определена цена - да получиш бързо административно обслужване, изграждане на инфраструктура и възстановяване на направени разходи от инвеститора и др.
Смисълът на този специфичен инструмент е привличането на истински реални инвестиции. Тези права се дават при ясните условия, че в случай на неизпълнение, договорът се разваля, като държавата си връща земята или вещното право, както и подобренията, без да дължи нищо, а некоректният инвеститор плаща и неустойка.

Отговорен за контрола и отчитането е Българска Агенция за инвестиции, която в случая се явява кумът.

Така тази организирана прозрачна групичка (ОПГ) успява с харвардски познания на българска почва да изкара на Кирил Петков и на баща му Сертификат клас Б.

Тук започват престъпленията.

Разбирайки, че с издаването на Сертификата героите ни са се задължили пред държавата да извършат инвестиции за срок от три години, които не могат да изпълнят, ОПГ -то се сеща за един от основните документи, по който са учили в Харвард - Наръчника на Харвард за състезание с коне.
А в този наръчник пише нещо много важно: „Единственият сигурен начин твоят кон да спечели състезанието е, ако участва само той" - гениално, как не сме се сетили в България! Единият кон го имаме (Сертифицираната компания на Кирил, баща му и СИЕ), обаче ако го караме по Закона за насърчаване на инвестициите, ще дължим на публиката (Държавата) - това е лошо! Затова трябва по-малко държава, а и звучи дясно.

Но, харвардският ум не спи, веднага го измисля.
За максимум 8 часа се подготвя конкурс за продажба на право на строеж в НКИЗ. Страхотно! Конкурс - състезателен принцип, при който много участници наддават и така се постига най-добрата цена за държавата. А дано, ама надали! Защото малко по-надолу в конкурсната документация ПИШЕ, че в конкурса може да участват само компании, които имат Сертификат за икономическа дейност - ТАКЪВ, КАКЪВТО ИМАТ КИРИЛ, БАЩА МУ И СИЕ.

И да се върнем пак в схемата – конкурсът е подготвен за 8 часа на 23 май, и стартира след 10 дни. Сертификатът на Кирил Петков е готов на 27 май! Хайде кажете, кой почтен български безнесмен, без харвардска диплома, ще си извади сертификат за 10 дни?

Тук имаме един въпрос към всички онези, заслепени по вестителите на НОВОТО ПОЧТЕНО У НАС - това ли е моралът, за който говорят- НИКОГА НЕ МЕ ПИТАЙ ЗА ПЪРВИЯ МИЛИОН/И или когато е за нас, може! Как така новите "почтени" си правят процедура с един участник, а после говорят за морал?

Обявява се рестриктивен конкурс, така че само новоизваденият Сертификат на Кирил да отговаря на условията. ЯВНО БАИ и НКИЗ са преписвали един от друг.

Защо обаче се избира конкурс?
Защото харвардската им мисъл ги е довела до безумието да мислят, че прилагайки конкурс, няма да имат задължение да изпълнят договора си с държавата - а именно да изпълнят инвестицията в тригодишен срок и да не продават или отдават площи от придобития терен. Те обаче веднага правят второто, защото имат да избиват 108 000 лв, които са вложили в сделката.

Купува се, видно от Имотния регистър, отстъпено право на строеж върху 6000 РЗП срещу „скромните" 18 лева (9 евро), но с право да се ползват над 14 декара терен. Видно от кадастъра тук КИНТ-а е 1,5 - т.е. могат да се застроят над 21 000 квадратни метра. Това означава, че освен приятелската цена, държавата е ощетена и с „неусвоените" и неплатени 15 000 кв.м.
За да е по-ясно, ще кажем - срещу 108 000 лева Кирил Петков и групичката му е получила 14 000 кв.м. терен в София, чието РЗП е 21 000 кв.м. За да си го представите, може да обиколите НДК, а за по-мързеливите - това са около 247 тристайни апартамента в София. При цена от 60 000 евро средно за апартамент от 85 квадрата, през 2013 г, когато се реализира схемата, това са 27 милиона лева. И всичко срещу СКРОМНИТЕ 108 000 лева. Затова никога не питай за първия милион/и. Особено почтените!

Трябва да признаем, че да изкараш 27 милиона лева за 58 дни като си вложил 108 000 лева, макар и на гърба на българските пенсионери, си е отличен резултат дори за Харвард!

Рекапитулацията - групичката е получила от държавата 247 апартамента в София срещу 108 000 лева. Или - няма ги едни 26 900 000 лева, тоест има ги в държавата, но са в "почтените" Кирил и Асен.

Обаче и това дотук не им стига.

Харвардска афера с хасковски привкус

През месец август 2013 Кирил Петков се оттегля от дружеството, познато ни е вече от схемата със Спецов, но без да поиска това да се отрази в Договора му с държавата (Сертификата).
Малко по-късно е отстъпено право на строеж на същия проект, като отново е ползван Сертификата на Кирил и СИЕ.

Защо не са върнали Сертификата за отразяване на тази промяна, което е задължително по закон?
Съгласно Сертификата, инвестицията трябва да приключи до 27.05.2016. В случай, че не се изпълни инвестицията в срок - имотът с подобренията става собственост на държавата и се дължи неустойка в размер на 5 пъти реалната цена.

Видно от публичния строителен регистър, само първият етап е приключил в срока на Сертификата. Вторият етап е приключил 6 месеца след изтичане на Сертификата, а последният - 1 година след него. Но, НЕУСТОЙКИ НЯМА!

Хасковската връзка или приятел на Асен от училище - Стамен Янев.

Не е тайна, че Стамен Янев от 2015 г. винаги е бил касичката на част от кръга около десните. С последното си назначение Кирил Петков доказа, че Янев е техен кадър. Доказателство за това може да се намери при проверка на удостоверенията за приключване на инвестицията. Издадени незаконни сертификати на компаниите от кръга, фалшиви документи по отчети и много ДРУГИ.

От 2015 г. директор на БАИ е приятелят на Асен Василев от училище Стамен Янев.

Три години Стамен Янев крие и не предоставя информация за изпълнение на проекта на Кирил Петков чак до 2019 година, когато издава акт, че инвестициите са изпълнени. Как са я изпълнили, като видно от регистрите към ДНСК само строежът е завършен една година след срока? Другото - трябва да заинтересува някои институции.

Бърза смяна в БАИ

Направи впечатление влизането на Стамен Янев в БАИ и бруталното изхвърляне на дамата - бившата изп. директорка оттам без още да имаше заповед за това. Бързаше се тя да бъде отстранена от БАИ, за да не напише в регистъра името на Кирил Петков и да види, че най-отгоре на преписката има Сертификат за изпълнение три години след срока!

БАИ вече е превзета, няма да изтече инфо, но тези документи ги има и в НКИЗ, и в ДНСК, и в други държавни институции. Преди месец в МИ е назначен на граждански договор лицето Валери Андреев - продавачът с апартаментите от началото на "харвардската" схема. Задачата му е да извърши проверка в НКИЗ или както пише в наръчника на Харвард „най - сигурният Ви човек трябва да изчегърта доказателствата".

ГОЛЕМИЯТ ПРОБЛЕМ НА ВСИЧКО ТОВА, КОЕТО ВИ РАЗКАЗВАМЕ, ЧЕ АБСОЛЮТНАТА ДАВНОСТ ИЗТИЧА СЛЕД ГОДИНА И МАЛКО, кой ще го провери всичко това, за да се предприемат съответните действия? ИЛИ КОЙТО ЯЛ - ЯЛ, КАКТО ВИНАГИ!

Пък и върху "харвардците" има такъв политико-държавнически чадър, че от някои върхове на държавата дори газят Конституцията, за да запазят главите им.

В случая е интересно, че по време на изпълнението на сделката с ВОЛАКОМ АД, директор на Националната компания „Индустриални зони“ (НКИЗ) е Валери Андреев*, а сделката се извършва по предварително организиран търг.

* Кой е Валери Андреев?
Понастоящем Валери Андреев, който помага в изпълнението на сделката с ВОЛАКОМ АД, има договор с Министерството на икономиката (МИ). Назначен е за съветник и член на комисиите за проверка на фирми от системата на МВР от бившия вече министър Кирил Петков.

Оказва се, че Валери Андреев е този, който трябва да ревизира Националната кампания „Индустриални зони“, в чието ръководство беше през 2013 година.

С други думи - Валери Андреев трябва да провери законността на собствените си действия в сделката от 2013 г. с компанията на Кирил Петков, негов непосредствен шеф и бивш вече министър.

Затова отправяме следните въпроси:

1. Към Асен Василев и Кирил Петков - има ли и други покупко-продажби по това харвардско ноу-хау? В случай на отрицателен отговор от тяхна страна, в тяхна услуга, ще бъдат представени официални данни и документи, които да им напомнят сделки за над 70 дка по познатия им модел, и това са само терените. И ще питаме за загубите за Държавата.

2. Към Кирил Петков - Получавал ли сте лично или като представител безвъзмездно пари от държавата, без да извършите нищо? Колко пъти, в какъв размер и на какво основание сте получавали подобни държавни бонуси от българските данъкоплатци? Ако г-н Петков е забравил, ще му бъде припомнено със съответните документи.

3. Към Асен Василев - От кога познавате Стамен Янев, доскорошен заместник- министър на икономиката и настоящ директор на държавната Агенция за инвестиции, обявен за признат Ваш съмишленик?

4. Към Трайчо Трайков - Кой ви предложи Валери Андреев и дали сте бил наясно с неговите съмнителни схеми с бившите вече министри Асен и Кирил.

5. Към бившия икономически министър Божидар Лукарски - Покрил ли е Стамен Янев по неизпълнението на задълженията на ВОЛАКОМ АД при сертифицирането им като инвеститор и последващия контрол по ЗНИ?

6. Към Лукарски - Покрил ли е сигнали за неизпълнение и/или нередности, допуснати от бенефициента ВОЛАКОМ АД по договор за получаване на безвъзмездна помощ № BG161P0003-1.1.03-0059-C0001? Къде са били инсталирани машините и оборудването, обект на инвестицията по проекта в размер на 1 442 000 лв. към дата 21.05.2015 г., след като сградите им са въведени в експлоатация през 2016, 2017,2018 г.? Съгласно Насоките за кандидатстване и нормативната рамка за допустимост на дейности и разходи, сградите, в които се инсталират мощности следва да са въведени в експлоатация преди крайната дата на изпълнение на проектите!

7. Към бившия служебен икономически министър Васил Щонов - кой ви предложи по време на мандата да върнете лицето Валери Андреев в управата на НКИЗ - този който ви предлажи сега за управител на ББР, а именно Кирил Петков?

8. Към Васил Щонов - знаете ли че Валери Андреев е прикривал години наред проблема, със Сертификата на Кирил Петков?

9. Към Кирил Петков - Има ли конфликт на интереси в техническия парк в София, получавал ли е пари от ЕС и по колко проекта, отчел ли е изпълнението или сега разчита на новото си политическо положение?

10. Към Кирил Петков - казвал ли ви е Валери Андреев какъв е бил в НКИЗ, когато е сключен договор с вашия Сертификат за 14 декара терен в София 2013 година за 108 000 лева?

11. Към премиера Стефан Янев - кой ви предложи Виолета Лорер, за да я назначите за заместник-министър на Асен и кога?

12. И един въпрос към институцията Харвард - включена ли е в учебната програма овладяната до съвършенство дисциплина „Измами с публични средства и основи на злоупотребите със служебно положение" от изброените по-горе лица?

13. И към всички, споменати в този материал - щом за 58 дни "почтените" Кирил Петков и Асен Василев изкараха 27 милиона, колко ли ще откраднат за следващите четири години, когато с помощта на "почтеното братство" от 121 депутати, се канят да управляват цялата държава?

Източник/ци: Как се прави "почтен" бизнес по харвардски на българска почва - да гушнеш 27 милиона за 58 дни!

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!