Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Кристалина Георгиева: Моите мечти винаги се сбъдват! Българите ще се връщат с еднопосочен билет в родината си

БЛИЦ: Кристалина Георгиева ще е номинацията на ГЕРБ за президент


Сорос награди Кристалина Георгиева - Еврокомисарката взе приз за принос към изграждането на "Отворено общество"

Путин изгони Джордж Сорос и "Отворено общество" от Русия

Орбан посочи Сорос за гробокопач на Европа

В момента сме страната на фирмите-гробища и втори в ЕС по несъотвествие между търсене и предлагане на пазара на труда

„Мечтая си България да стане страна, в която българите пристигат с еднопосочни билети от страните, в които живеят сега. Страна, в която небългарите идват с еднопосочни билети, за да инвестират.“ Това обяви вицепрезидентът на Европейската комисия Кристалина Георгиева на дискусията „Моята мечта за България“, организирана в Брюксел от евродепутатката Ева Паунова.

Преди това сподели, че тя е мечтател-прагматик и си поставя мечти, които се сбъдват. „На 16 г. мечтаех да стана на 18 и да имам паспорт, за да мога да ходя сама в Народната библиотека. На 32 написах един труд как ще се обединят СИВ и Общия пазар и то взе че стана, сега сме в ЕС“, разказа Георгиева.

„За да стане България страната, в която хората идват, а не тази от която си тръгват трябва да бъдат изпълнени четири прости задачи“, обясни Георгиева. Първата е уважението към закона и изкарване на светло на тези 30% сива икономика, посочи тя. „Втората е електронното правителство. То носи прозрачност, борба с корупцията и стимули за дигитална грамотност“, заяви Георгиева. Тя посочи, че 35% от българите дори не са се докосвали до интернет, 69% са с ниска дигитална грамотност.

Дискусията, която събра повечето от живеещите и работещи в Брюксел българи, започна с песен от децата от българския клас на Европейското училище.

„България е страната на фирмите гробища, защото лесно можем да отворим бизнес, но когато банкрутира не можем да го затворим и да започне отново начисто“, посочи още вицепрезидентката на ЕК. С тези думи тя илюстрира нуждата от създаване на добър инвестиционен климат.

Нова система на образованието пък трябва да затвори пропастта между търсенето и предлагането на пазара на труда. „България днес се намира на почетното второ място след Белгия по несъответствие между търсене и предлагане на пазара на труда. Допускаме ужасното нещо да бълваме хора с дипломи, но без възможност да си намерят работя. 14% от нашите структурно безработни са хора с висше образование“, посочи още Кристалина Георгиева. Това е критична задача.

На учениците в съвременния свят са им нужни тотално нови умения, а не такива, които може да свърши всеки компютър, посочи пък учителят Иван Господинов, един от преподавателите от инициативата „Заедно в час“ 40% от българските ученици са функционално неграмотни, те могат да решат задачите по математика, но не знаят за какво им служат тези задачи, изтъкна още преподавателят.

„Докато се окайваме колко сме зле по ПИЗА, нека не забравяме, че България дава най-големия брой медалисти в точните науки. Това е двигател, който дърпа напред не само страната, но и цялата планета. Нека това наше локомотивче да го развием, а не да се окайваме само“, заяви обаче президентката на „Мусала Софт“ Елена Маринова. Тя разказа как нейната компания е започнала първо да работи на световно ниво, а след това да пренася бизнеса си в България.

ИТ индустрията е една от големите възможности за България сподели Маринова. В момента побемът на глобалната ИТ индустрия е 165 млрд. долара, а потенциалът й е 300-500 млрд. долара. Нужни са повече ИТ компании, повече хора, изтъкна президентката на „Мусала Софт“. На световно ниво не достигат 4,5 млн. ИТ специалисти, близо 1 млн души не достигат В ЕС, в България до 50 хил. души, допълни тя.

Според Маринова софтуерната индустрия прави 2% от БВП на България, заедно с колцентровете е 5%. „Бизнесът е силно експортно орентиран, диверсифхициран, с висока добавена стойност. Това е чист бизнес и от към екология, и от към плащане на данъци“, посочи още тя.

„Тъжно е, че докато ние си говорим за технологии, много деца дори няма да се научат да четат“, сподели обаче Иван Господинов. Той описа модерните тенденции в образованието за анализ на множество данни, които да направят ученето по-лесно.

„Ученето вече може да е инвидидуално и дистанционно. Технологията идва с педагогиката, тя не може просто да влезе в класната стая. Въпросът ще заменят ли компютрите учителите – това отмина, но учителите трябва да се променят. Технологиите ще им свършат доста добра работа“, каза още той.

На дикусията, организирана от Ева Паунова присъстваха още евродепутатите Андрей Ковачев и Светослав Малинов, посланикът ни в ЕС Димитър Цанчев, представители на бизнеса, ученици от клуб за млади таланти.

След дискусията в ЕП бе открита и специална изложба „Моята мечта за България“, която е посветена на българските иноватори.

В България скоро започват безплатни курсове по програмиране, организирани с помощта на екипа на евродепутатката Ева Паунова, обяви самата тя.

24chasa.bg

Сорос награди Кристалина Георгиева - Еврокомисарката взе приз за принос към изграждането на Отворено общество

Кристалина Георгиева е агент на ДС и ЦРУ

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!