Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Докога държавата ще е мащеха за пенсионерите

Докога държавата ще е мащеха за пенсионерите

От 1 юли пенсиите се повишиха с 1,9%. Така минималната стана 157,44 лв., средната – 321 лв., а максималната – 910 лв. Тавана получават 44 хил. от общо 2,137 млн. пенсионери, а минимална – 255 хил. Те и още 320 хил. са с доход под прага на бедността, който е 286 лв. Но и това не е дъното.

Със социална пенсия от 115 лв. са осъдени да живеят 130 хил. души, а с персонална от 65 лв. – 43 хил. Толкова са джобните пари за бежанците. Но на тях им се осигурява храна и безплатна квартира, като не плащат осветление, отопление, вода и лекарства. Излиза, че е по-добре да си бежанец, отколкото да си пенсионер с минимална, социална или персонална пенсия. Това се отнася и за получаващите инвалидна пенсия. А средната пенсия е доста разтегливо понятие. За бившите военни и полицаи, които са работили по 20 г., тя е 537 лв., а за учителите, които имат по 40 г. трудов стаж, е 297 лв.

През 2016 и 2017 г., пак от 1 юли, пенсиите ще се индексират съответно с 2,4 и 2,8%. Така минималната пенсия ще достигне до 162 и 166,73 лв. До 2018 г. максималната пенсия няма да се увеличава. Ако се движим с този темп по отношение на нарастването на пенсиите, ще достигнем средноевропейското равнище след около 25 г., но при положение, че през това време то остава същото, както сега. Дори Румъния, другата най-бедна страна в Европейския съюз, ни изпреварва, там минималната пенсия е 180 евро. Най-висока е в Люксембург, където е 980 евро. Дори в Турция тя е 1200 лири (720 лв.), където доскоро хората се пенсионираха на 55 г. В Гърция, която е в технически фалит, кредиторите определиха минималната пенсия на 368 евро. По данни на ООН в африканската държава Габон тя е 185 долара.

Изводите, които трябва да си направим: държавата трябва да престане да се държи като мащеха с възрастните хора, които в продължение на десетки години честно са се трудили и са им удържали социални осигуровки. На тях трябва да им се осигурят достойни старини. Това може да стане главно по два начина – пряк и косвен. Прекият означава чувствителна индексация на пенсиите два пъти годишно с по най-малко 7-8%. Освен това да се дават коледни и великденски добавки, ако не на всички, то поне на тези, които получават под средната пенсия. В Турция за Рамадан на всички пенсионери са дава по една допълнителна пенсия. Възможност за това има.

Правителството твърди, че сме във финансова стабилност, а приходите за бюджета са с 2,2 млрд. лв. повече от предвиденото за първото полугодие. За индексацията на пенсиите от 1 юли с 1,9% са изразходвани 94 млн. лв. Това означава, че за едно увеличение от 1 януари 2016 г. с поне 5% ще са необходими 265 млн. лв., т.е. около 10% от допълнителните бюджетни приходи, но обикновено през второто полугодие те нарастват и може да се очаква да достигнат до 5 млрд. лв. Тогава за индексация на пенсиите ще се изразходват вече само 4,5% от тях. Дадените коледни добавки на хората с пенсия до 190 лв. през 2014 г. са в размер на 40 млн. лв. Ако сега за Коледа се дадат по 30 лв. на тези, които получават под средната пенсия, ще са необходими към 85 млн. лв. Но от това ще спечелят не само пенсионерите, защото получените пари те няма да ги внесат на депозит в банките, а с тях ще направят покупки. Това означава търговският оборот да се повиши с 350 млн. лв., което предполага допълнително производство на продукция за същата стойност. Така ще се запазят, а може и да се увеличат работните места в търговията и промишлеността. Освен това печалбата се облага и така десетки милиона лева ще се върнат в бюджета под формата на данъци и осигуровки.

Другият начин е косвеният. Ако се прецени, че засега няма възможност за интензивна индексация на пенсиите, на възрастните хора трябва да се осигури напълно безплатно здравеопазване и лекарства, защото за тази цел те харчат по около 1/3 от оскъдния си доход. Такава е практиката в Англия, където освен това пенсионерите ползват и безплатен градски транспорт. Като допълнение – за 3 лири могат да се хранят в обществените трапезарии, срещу което получават закуска, обяд и вечеря. И това при положение, че минималната пенсия е 270 лири. Но да не визираме само богатия Албион. В една, смятана за бедна по европейсите стандарти Испания, хората с минимална пенсия не плащат ДДС върху тока, газта, водата и лекарствата, а тя там е 650 евро.

Значи начини има, а както се оказва и възможности. Трябва само държавата да престане да се държи като мащеха с възрастните си чеда и най-вече с тези, които сега изнемогват с мизерните си доходи.
Йордан Съев /slivensega.wordpress.com/

СТРАНАТА НА ИЗЛИШНИТЕ ХОРА - два варианта на една и съща тема

 

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!