Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Огънят за човешки права пристигна в Африка

Народните представители Томас Сакай (вляво) и Томас Мулен (в центъра) заедно с представителя на Обществото на възрастните в Гана Ебенезер Уилсън изразяват своята подкрепа към Огъня за човешки права по време церемонията по посрещането му в Центъра за национална култура на Кумаси, Гана. 5 февруари 2008 г. (Zoe Ackah/Epoch Times)

Zoe Ackah, Epoch Times

КУМАСИ, Гана – След като премина успешно през Индонезия, Сингапур и Индия, Щафетата на Огъня за човешки права (The Human Rights Torch Relay) пристигна в Гана, която напоследък отбелязва важни събития, като например 50-ата годишнина от своята независимост, а в момента оглавява Африканския съюз и е домакин на Купата на народите на Африка.

Посрещането на Огъня за човешки права се сля с празненствата за Купата на народите на Африка, провеждащи се в спортното градче Кумаси.

Мотото на Щафетата бе изречено ясно и на висок глас: "Se fahodie nni Beiging a Olimpic akansie ho nhia": "Олимпиадата и престъпленията срещу човечеството не могат да съществуват заедно в Китай."

Щафетата на Огъня за човешки права започна своята световна обиколка от Атина, Гърция, на 9-ти август, една година преди началото на Олимпийските игри в Пекин. До сега тя е пропътувала през Европа и Австралия. Целта на Щафетата е да насочи световното внимание към дългогодишните нарушения с човешките права в Китай, които продължават и днес в навечерието на Олимпийските игри, дадени на Пекин за неговото обещание да подобри своето досие с човешките права. Факелът ще премина през 5 континента преди да пристигне в Китай през август 2008.

Гана каза „Добре дошъл” на Огъня за човешки права, като му отдели цял ден, започвайки с  шествие през Адум, което завърши в Центъра за национална култура на Кумаси. В парада се включи и футболният клуб King Faisal, който взе участие в пренасянето на факела през града.  

Окиями Куами, музикална легенда и носител на Щафетата за човешки права, коментира за връзката на събитието с народа на Гана: "Това беше полезно за ганийците. Мисля, че пресконференцията беше много информативна. Журналистите бяха изумени. Читателите ще знаят сега за всички тези въпроси и ще съчувстват на Китай. Смятам, че това е от съществено значение." 5 февруари 2008 г. (Zoe Ackah/Epoch Times)

Футболния клуб King Faisal, чийто треньор Стийв Полак (четвъртият от ляво) отбеляза относно посланието, което изпраща Огънят за човешки права: "Това, което правят в Китай е погазване на човешките права. Както Боб Марли казва, докато основните човешки права не са гарантирани за всеки, винаги ще имаме проблеми. Всички сме божии създания и всеки има правото да живее както намери за добре…Тази Щафета за човешки права преминава през цял свят и ще отвори очите на хората; светът ще бъде осведомен за това, какво точно става в Китай." 5 февруари 2008 г. (Zoe Ackah/Epoch Times)

В Центъра за национална култура Огънят беше поет от народните представители Томас Сакай и Томас Мулен. Запитан да сподели мнение относно събитието, г-н Томас Сакай отговори:

"Това за мен е голямо удоволствие. То е от голяма значимост и ще заеме важна част в живота ми. За нашата общност ще е удоволствие да знае, че неин заседател е приел факела. Той ще бъде в книгата на историята, поколения след поколения. Това известие трябва да достигне цял свят."

Главната реч в програмата беше изнесена от директора на Амнести Интернешънъл в Гана, Майкъл Бриганди, който каза:

"Китай е страната-домакин на Олимпийските игри и в същото време Китай е страна, която нарушава човешките права, избивайки известната Фалун Гонг група и изземвайки техните органи за разпродажба, точно както тук в Гана вие можете да разглобите кола и да разпродавате нейните части. Това се прави на човешки същества в тази страна (Китай)…

…и ние сме тук днес, за да кажем на хората в Китай, че това, което се случва там не е тайна. Хората по света, включително Гана, знаят, че правителството там убива хора… затова Амнести Интернешънъл заедно със световноизвестни организации и инициативи за правата на човека, като Щафетата за човешки права…провеждат тази кампания и събират подписи за китайското правителство, за да се отнесе в къщи съобщението, че Китай трябва да спре да злоупотребява с правата на своите граждани"

Стийв Полак, треньор на футболния клуб King Faisal, отбеляза:

"Това, което правят в Китай е погазване на човешките права. Както Боб Марли казва, докато основните човешки права не са гарантирани за всеки, винаги ще имаме проблеми. Всички сме божии създания и всеки има правото да живее както намери за добре…Тази Щафета за човешки права преминава през цял свят и ще отвори очите на хората; светът ще бъде осведомен за това, какво точно става в Китай."

Окиями Куами, музикална легенда и носител на Щафетата, коментира за връзката на събитието с народа на Гана:

"Това беше полезно за ганийците. Мисля, че пресконференцията беше много информативна. Журналистите бяха изумени. Читателите ще знаят сега за всички тези въпроси и ще съчувстват на Китай. Смятам, че това е от съществено значение."

Попитан защо е решил да стане посланик на Огъня за човешки права, той каза:

"Аз чувам за пръв път за проблемите с човешките права в Китай. Участвах, защото разбрах, че това не е упражнение за дискредитиране на китайците. Положението на китайския народ е толкова тежко, че аз исках да хвърля светлина върху този въпрос."

Относно това, дали има послание към МОК, Куами заяви:

"Смятам, че ако всички статистики [за злоупотребите с човешките права в Китай ] са верни, или дори петдесет процента да са верни, те трябва да сменят домакина [на Игрите] и след това да превърнат тази промяна в символ на истината за цял свят. Истината е истина, няма значение къде и как е казана, тя си остава истина - дори ако е само един шепот. Когато тези неща станат реалност, положението [в Китай] ще се промени точно както стана с режима на апартейд в ЮАР".

Друг известен ганийски музикален изпълнител, Джуел Аска, също взе участие в церемонията по посрещането на Огъня за човешки права в Гана. Аска, известен с издадените си над 30 албума, изпълни няколко от своите хитове като жест на публична подкрепа към тези от членовете на своето семейство, които практикуват медитативната практика Фалун Гонг.

Студенти и преподаватели от Университета на Мумбай, Индия, начело с лидера на Студентския съюз в университета Шоаиб Куереши (в центъра, с червената лентичка) дадоха своята подкрепа на Щафетата на Огъня за човешки права, когато тя премина през Мумбай. 1 февруари 2008 г. (Andreas Schneller/Special to Epoch Times)

Сатия Нараян, член на Индийския олимпийски комитет, носи Щафетата за човешки права, придружен от Ашок Филип (вляво), изпълнителен директор на южноиндийския клон на Организацията за възпитаване и съблюдаване на човешките права (South India Cell for Human Rights Education and Monitoring), и Бикрам Сегал (вдясно), вицепрезидент на Manipal Health Systems. Бангалор, 29 януари 2008 г. (Andreas Schneller/Special to Epoch Times)

Огънят за човешки права бе в Сингапур на 19 януари 2008 г. (George Fu/Epoch Times)

В Батам, Индонезия, Огънят бе приветстван от първата дама на областта и съпруга на губернатора на KEPRI, г-жа Ибу Аида Исма Абдула (дамата с червената забрадка). 13 януари 2008 г. (mingguo/Epoch Times)

Щафетата на Огъня за човешки права пристигна в Джакарта, Индонезия на 4 януари и бе посрещнат с „Добре дошъл” от стотици граждани, включили се в парада по този повод, организиран от Групата за солидарност с китайското етническо общество. (Epoch Times)

КАК ПРИЗРАКЪТ НА КОМУНИЗМА УПРАВЛЯВА НАШИЯ СВЯТ

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!