Цигарите вече да бъдат без филтър, поискаха от коалиция "Живот без тютюнев дим". Причината: замърсяват природата, а не предпазват пушачите от вредните вещества. Това обясни в ефира на Bulgaria ON AIR д-р Гергана Гешанова, представител на сдружението. По думите й, почти 600 млн. дървета се изсичат всяка година за производството на цигари, а фасовете са един от най-големите замърсители на околната среда.
"При изпушването на цигарите се отделя много въглероден диоксид, който отива в атмосферата. Над 80 млн. тона... Едни дребни неща, които наричаме филтри, малкото отрязъче памук е пълна заблуда. Това не е памук. Използвали са корк, вълна, памук и се установява, че пластмасови парченца са сложени вътре. Оказва се, че филтърът въобще не пази пушача от вредните вещества", обясни д-р Гешанова от коалиция "Живот без тютюнев дим" . Според нея, хората си внушават, че филтрите ги пазят, а единствените, които печелят от тях са производителите. Тя добави още, че филтрите на цигарите са най-големите замърсители на околната среда.
"Произведените филтри са трилиони и всичко в тях преминава в почвата, реките, езерата, моретата и океаните. Те са непреработваеми. Здравната общественост предлага филтрите да бъдат премахнати. Много хора ще скочат, ако препоръката да няма филтри се реализира, а идеята е да разберат, че нищо не ги пази", обясни д-р Гешанова.