Следвайте "Буднаера" в Телеграм

56% от българите подкрепят принадлежността към НАТО, сочи проучване на Алианса

Автор: БТА

Мнозинството от българите (56 на сто) заявяват, че биха гласували за оставане в НАТО. Това сочат данните в годишния доклад на генералния секретар на пакта, представени днес. За излизане от Алианса биха се обявили 28 на сто от хората у нас, показва проучване на общественото мнение, съобщава кор. на БТА в Брюксел Николай Желязков.

Според 59 на сто от българите НАТО защитава нашата страна, докато на обратното мнение са 19 на сто. В НАТО средно 77 на сто от гражданите са на мнение, че военните разходи трябва да се запазят или да бъдат увеличени. В България 84 на сто настояват за запазване или повишение на военните разходи, а шест на сто са на обратното мнение.

За 70 на сто от българите (82 на сто от останалите в НАТО) военното сътрудничество между Европа и Северна Америка е важно за преодоляване на днешните предизвикателства. За 42 на сто от българите и 61 от останалите в НАТО страната им трябва да окаже помощ на друг съюзник, ако бъде нападнат. За 68 на сто от българите и 73 на сто от останалите в НАТО следва да се очаква, че ако тяхната страна бъде нападната, ще получи помощ от съюзниците.

Според 59 на сто от хората у нас и 61 на сто от останалите граждани на страни от алианса членството в пакта намалява опасността от вражеско нападение. Според 46 от българите НАТО е важна за бъдещата сигурност на нашата страна, а според 27 на сто алиансът е важен донякъде в това отношение.

Половината българи (49 на сто) са заявили, че се чувстват сигурни в България, като същия отговор дават 50 на сто от останалите граждани на държавите от НАТО. Всеки трети българин (33 на сто) е изразил усещане за несигурност.

Общо в НАТО 62 на сто изразяват мнение срещу Русия, а 13 на сто подкрепят Кремъл. За последната година с един процент нараства делът на тези, които не могат да преценят или са на неутрално мнение, показват данните. По сходен начин се променя отношението към Китай, което за 42 на сто остава отрицателно, а за 32 на сто е положително.

В България 22 на сто изразяват силна подкрепа за помощта за Украйна, 23 на сто подкрепят, 16 на сто са донякъде против, а 34 на сто силно възразяват. Според 66 на сто от българските граждани войната в Украйна е оказала отражение на нашата страна, а според 35 на сто това не е така.

Според 72 на сто от гражданите на страните в НАТО алиансът трябва да разполага с ядрено оръжие, като 66 на сто вярват, че алиансът би действал отговорно по този въпрос. 

В края на този месец се навършват 20 години от присъединяването на България към НАТО. Заедно с нашата страна тогава в пакта бяха приети също Румъния, Естония, Латвия, Литва, Словакия и Словения.

Според 59 на сто от българите НАТО защитава нашата страна, докато на обратното мнение са 19 на сто. В НАТО средно 77 на сто от гражданите са на мнение, че военните разходи трябва да се запазят или да бъдат увеличени. В България 84 на сто настояват за повече военни разходи, 10 на сто са на обратното мнение. Шест на сто от участниците в допитването са заявили, че не могат да преценят.

В края на този месец се навършват 20 години от присъединяването на България към НАТО. Заедно с нашата страна тогава в пакта бяха приети също Румъния, Естония, Латвия, Литва, Словакия и Словения.

Гражданите на държавите от НАТО подкрепят силно Алианса и украинците, съобщи генералният секретар на пакта Йенс Столтенберг при представянето на годишния доклад за 2023 г. за дейността на военния съюз.

Най-новото проучване на общественото мнение в страните от пакта показва силна подкрепа за НАТО, посочи той. Огромно мнозинство подкрепя пакта, в САЩ например само 13 на сто са "против". Над 80 на сто от нашите граждани са на мнение, че страните от Европа и Северна Америка трябва да работят заедно за сигурността, добави Столтенберг. По неговите думи гражданите на съюзническите страни изразяват също силна подкрепа за украинците, 2/3 искат тяхната страна да продължи помощта за Украйна. 

Украинците не изпитват недостиг на смелост, а на боеприпаси. Трябва да покажем политическа воля да им помогнем. Всеки ден забавяне на доставките се отразява на бойното поле. Би било огромна грешка да оставим Путин да надделее, заяви генералният секретар.

Според представените от него данни НАТО бележи девета поредна година на повишаване на отбранителните разходи, като за 2023 г. увеличението е с 11 на сто. Тази година европейските съюзници ще вложат в отбрана общо 470 милиарда долара, равно на два процента от общия им БВП за пръв път, отбеляза Столтенберг. Той добави, че до края на годината 2/3 от съюзниците ще изпълняват правилото за военни разходи, равни на два процента от БВП.

В отговор на въпроси, свързани с вчерашното интервю на руския президент Владимир Путин, Столтенберг посочи, че свободните и честните избори са в сърцевината на всяка демокрация, а предстоящите президентски избори в Русия няма да бъдат свободни и честни. Виждаме руски опозиционери да бъдат убивани, затваряни, прогонвани. Дори преди изборите да са се състояли, знаем, че няма да бъдат свободни и честни. Никой не очаква изборите тази седмица да донесат промяна в Кремъл, където от десетилетия е президентът Владимир Путин. Опитите на Русия да свика избори в завзетите украински области са напълно незаконни и не отговарят на международното законодателство, допълни той.

Финландия днес е по-сигурна, защото е част от НАТО. Почти всички руски сухопътни сили са впрегнати във войната в Украйна. Не виждаме непосредствена заплаха за някой от съюзниците. Следим внимателно руските действия по границите на алианса, каза Столтенберг.

Една от големите победи на украинските сили досега е срещу руския Черноморски флот, коментира генералният секретар. Той отбеляза съвместните действия на Киев с България, Румъния и Турция за осигуряването на морски коридор между Одеса и Босфора. Това показва нуждата от доставка на съвременни военни средства за украинците и е важно за света, защото позволява износа на зърно, поясни Столтенберг. Работим за обучението на грузинските гранични сили. НАТО присъства в Черно море, то има стратегическа важност, обобщи генералният секретар.

Източник: БТА

ЗА КАКВО Е СЪЗДАДЕНО ЧОВЕЧЕСТВОТО

Източник/ци: 56% от българите подкрепят принадлежността към НАТО, сочи проучване на Алианса | Glasove.com

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!