Експерти от НАТО: Западните ПВО няма да се справят с удари от Русия

Михаил Зубов, Дмитрий Стефанович, Игор Коротченко, Константин Сивков

На изявлението на шефа на Пентагона Лойд Остин в американския Конгрес, че не е изключена война между НАТО и Русия, направено на 31 октомври, западни експерти отговориха с речи, от които следва, че подобен конфликт може да завърши с поражението на блок.

Страст към "Искандер"

Наблюдатели на американското военно списание Military Watch Magazine (MWM) в редакционна аналитична статия съобщиха, че западните системи за противовъздушна и противоракетна отбрана всъщност не са били укрепени през последните години и изглеждат особено уязвими в източноевропейските страни. В същото време MWM пише:

„Русия не само продължава да произвежда в пъти повече ракети земя-въздух от Съединените щати, но и няколко пъти увеличи производството на модерни ракети с малък обсег за комплекса „Искандер“.

Правейки това, Москва значително увеличи натиска върху и без това ограничените способности на западната противовъздушна отбрана в Европа.

Главният редактор на сходното по профил и влияние с MWM руското "Национална защита" Игор Коротченко призова руските военни експерти да не се отпускат.

„Експертите на НАТО са загрижени за сигурността си, те дават препоръки на властите си как да засилят отбраната и ние не трябва да мислим в тази връзка, че всичко е лошо за тях, а нашите работи са страхотни и ние ще хвърлим шапки всички“, каза той пред Свободная Пресса.

— Ние наистина значително увеличихме производството на ракети през изминалата година, но всички те отиват в северозападната военна зона, за текущите нужди на специалната операция.

През това време не сме изпратили нито една надпланова ракета в Европа, съотношението на нападение и отбрана между Русия и НАТО не се е променило, и двете страни внимателно следят това. НАТО има доста надеждна противовъздушна и противоракетна отбрана в Европа.

СП”: Ако при тях всичко е надеждно, защо тогава напълно спокойно в Полша летят украински ракети, които украинските въоръжени сили случайно изстрелват в грешната посока? Тези ракети експлодират, поляците умират...

- Защото се прозяват. Неочакван единичен удар може да бъде сбъркан от всяка ПВО, както полската, така и нашата - без изключение.

Военната промишленост иска пари

Във връзка със събитията в Украйна оръжейните производители на НАТО са задължени да увеличат производството на конвенционални 155-мм снаряди за режима в Киев. И дори руски 152 калибър - за съветската техника, останала на разположение на въоръжените сили на Украйна.

Естония се справя успешно с последната задача, след като възроди бивш съветски завод. Но увеличаването на този капацитет не е изгодно.

Украйна ще бъде гръмната и къде ще отидат тогава тези боеприпаси? И хората, които трябва да бъдат наети за разширяване на производството, тогава ще трябва да бъдат съкратени, а това вече е народно вълнение. Оръжейниците искат по-скъпи, перспективни и дългосрочни поръчки.

Очевидно е, че западните военни анализатори, които сега бият тревога, също са лобисти за военната индустрия“, каза пред Свободная Пресса Константин Сивков, доктор на военните науки, председател на Съюза на геополитиците.

„Под претекст на руската военна заплаха можете да получите големи нови пари за производството на скъпи системи за противовъздушна отбрана и противоракетна отбрана.

Ако тези пари бъдат отпуснати и системите бъдат произведени и въведени в експлоатация, тогава Русия ще бъде принудена да действа симетрично - и за укрепване на потенциала си. Това означава, че западните производители ще имат възможност да искат повече пари за разлика от Русия.

Това е безкраен процес, той прави оръжейния бизнес стабилен и печеливш за западните индустриалци. Антируската истерия е много удобен момент да се измолят тези пари, а в същото време да се избегнат неизгодни поръчки за Украйна в полза на по-висока цел – глобалната отбрана.

Проблемът е ядрен по природа

Въпреки факта, че анализаторите на НАТО донякъде преувеличават проблемите на противовъздушната и противоракетната отбрана на блока, уязвимостите все още съществуват и се свързват преди всичко с факта, че главният играч на НАТО, Америка, води война на няколко фронта едновременно.

— Западните и на първо място американските системи за противовъздушна и противоракетна отбрана са принудени да решават проблема с прикриването на своите и съюзнически войски и инфраструктура едновременно в различни региони.

Съответно, тези системи винаги ще са в недостиг, ако Съединените щати не променят своята външна и военна политика“, каза за Свободая Пресса Дмитрий Стефанович, изследовател в Центъра за международна сигурност към ИМЕМО на РАН.

Отделен проблем, който не е свързан с ескалацията на регионалните конфликти, е прехващането на ракети с атомни бойни глави.

И в Русия, и в САЩ има подозрения, че вражеската ракета е устроена така: ако бъде свалена, боеприпасът така или иначе ще избухне (освен при точно попадение в бойната глава).

В този случай всички съществуващи системи за противовъздушна и противоракетна отбрана, предназначени да свалят ракета при преминаване на границата или, да речем, над столица, просто губят смисъла си. Ако се случи експлозия над град, щетите ще бъдат дори по-големи, отколкото ако бойната глава е паднала.

В Съединените щати, за да се реши този проблем, е предвидена концепцията за прехващане преди изстрелване (left-of-launch), тоест поразяване на пускови установки преди изстрелване на ракети“, казва Дмитрий Стефанович. Системите за такива превантивни удари обаче само увеличават вероятността от глобална ядрена война.

Космическа заплаха

Едновременно с американците французите алармираха, опасявайки се не от атака от земята, а от агресия от космоса.

Париж, въз основа на публикации в медиите, изрази загриженост относно действията на руските спътници Олимп-K и Олимп-K2, които според французите „извършват потенциално опасни маневри, приближавайки се до други орбитални обекти и поддържайки продължителен подход към тях , тъй като Сякаш държат под око конкретни цели.“

Както каза експертът от Руската академия по космонавтика Циолковски пред Свободная Пресса, да се страхуваш от тези спътници е като да се страхуваш от камиони за боклук на улицата.

„Олимп“ са предназначени да наблюдават космическите отпадъци и да премахват боклука, но само този, който остава от руската космическа дейност. Нашите сателити не събират боклука на други хора.

Превод: СМ

ЗА КАКВО Е СЪЗДАДЕНО ЧОВЕЧЕСТВОТО

Източник/ци: Свободная пресса

Експерти от НАТО: Западните ПВО няма да се справят с удари от Русия - Поглед Инфо

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!