Нефтегазовата „Примка на анакондата“ се обърна срещу Запада

Владимир Михеев

Доставките на руски въглеводороди растат, въпреки хитринките на русофобите

Вторият месец на есента донесе цял куп тревожни новини за обитателите на формално обединения европейски дом. На фона на спирането на заводите за втечнен природен газ (LNG) в Австралия и продължителната поддръжка на подобни заводи в Норвегия, търговците на едро и борсовите спекуланти повишиха цените.

Като се има предвид, че в началото на октомври, в навечерието на отоплителния сезон, се изтегля газ от подземните хранилища (ПГХ), които европейците се опитаха да запълнят предварително, нестабилността на цените на спотовите площадки през следващите шест месеца е гарантирана.

Световната електрическа мрежа не може да поеме огромния брой възобновяеми източници (доклад на МАЕ)

ВЕТРОГЕНЕРАТОРИТЕ И „ЗЕЛЕНАТА“ ЕНЕРГИЯ СА ЖЕСТОКА ИЗМАМА

Съобщението, че производството от газовото находище Гронинген в Холандия е спряно от 1 октомври, не добави оптимизъм. В най-добрите си времена това голямо подземно хранилище, функциониращо изправно от 1963 г., е извеждало по 50 милиарда кубични метра на повърхността и това е превърнало Гронинген в истинско енергийно Елдорадо.

Властите бяха принудени да затворят сондажите поради все по-честите сеизмични трусове, които, по мнението на експертите, са свързани с многогодишно изпомпване на газови ресурси от подпочвата. В този регион, съобщава холандският вестник Telegraaf, най-малко 127 хиляди от 327 хиляди къщи са получили щети с различна степен на тежест от причинените от човека земетресения.

Световният петролен пазар също е в треска. Съединените щати изпразват стратегическите си запаси. Саудитска Арабия, като водещ доставчик на този енергиен ресурс на световните пазари, въпреки опитите за влияние от страна на САЩ, остава вярна на задълженията си към ОПЕК+.

След взетото през април решение за намаляване на производството с 500 хиляди барела на ден (b/d) до края на 2024 г., Рияд повиши ставките в началото на септември. До края на тази година ще бъде извършено доброволно намаляване на производството на петрол с 1 милион барела на ден с ежемесечен анализ на ситуацията на световния пазар.

Нека добавим към тази новина доброволния ангажимент на Русия да намали производството на черно злато с 500 хиляди барела на ден, което създава плаващ дефицит на този енергиен ресурс.

На фона на ескалиращия арабско-израелски конфликт се засилват спекулациите, че Иран може да бъде въвлечен в конфронтацията. Ако на Техеран не му остане друг избор освен да се намеси, персите са напълно способни да блокират Ормузкия пролив и през това тясно място на изхода на Персийския залив се доставя една трета от целия износ на LNG и една четвърт от световния петрол към международните пазари.

Ако Иран бъде въвлечен в широкомащабно близкоизточно клане, енергийната криза ще стане напълно глобална и по отношение на разрушителните последици ще бъде многократно по-голяма от петролната криза, която се случи през 1973 г. Тогава цената на барел, която се движеше около границата от три долара, скочи до 25 долара.

Не е изненадващо, че дори и днес реакцията на енергийния пазар на кръстосания ракетен огън между палестинци и израелци, включително спорадични атаки от ливанската Хизбула, е изключително нервна и болезнена. Петролът Брент веднага скочи с +4,7% до $86,6 за барел.

В самия край на септември прогнозистите на Bloomberg заявиха: „Пазарът на петрол е на ръба на паниката“ и добавиха, че е само въпрос на време петролът Brent да се търгува на цена от $100 или повече.

Пазарът беше развълнуван и от новината, че газопроводът Balticconnector е повреден. Тъй като една трета от финландските потребители на газ зависят от доставките по този тръбопровод, цената на синьото гориво на редица борсови платформи в страните от Европейския съюз скочи с 10%.

Ако заплахата от подкопаване на „Турски поток“ и „Син поток“ се материализира, това ще превърне производителите и доставчиците на американски LNG за Европа в безспорни монополисти. В тази ситуация САЩ ще могат да държат за гушата своите трансатлантически съюзници-конкуренти от страните от Европейския съюз, които в русофобското си безумие недалновидно се отказаха от евтините руски енергийни ресурси.

При липса на алтернатива на американския LNG (къде изчезнаха мантрите на Европейската комисия за диверсификация на вноса на енергия?) Европа ще се окаже в колониална зависимост от Съединените щати. Американците ще диктуват изключително високи цени на своите стоки, тласкайки допълнително европейската индустрия към самоунищожение.

Засилената турбулентност на пазара на петрол и газ тази есен е пряко свързана със западните санкции срещу руския енергиен сектор.

Опитите на коалицията от западни сили, спонсориращи войната на НАТО в Украйна, да намалят радикално приходите в руския бюджет от износа на петрол и газ, не дадоха очаквания ефект. Две ключови мерки – ценовият таван от 60 долара за барел и отказът на застрахователния пазар да гарантира обезщетение при различни форсмажорни обстоятелства по време на транспортирането на руски петрол – не можаха да „разкъсат на парчета“ енергийния потенциал на Русия.

Първо, дори в блока на НАТО имаше капиталисти, които решиха да се обогатят, независимо от идеологическите аспекти. От декември миналата година, когато ЕС наложи забрана за морски транспорт на руски петрол, гръцките корабособственици доброволно работят (и продължават да го правят) като превозвачи.

През последните месеци те са доставили почти една трета от всички доставки на руски течни въглеводороди до крайните клиенти. Във врата им дишат спедиторски компании от други европейски страни. „Корабната индустрия в Европа и страните от Г-7“, заключава нестопанският мозъчен тръст Център за изследване на енергията и чистия въздух, „играе значителна роля в транспортирането на руски петрол.“

Освен това логистичните пътища за руския петрол започнаха да се обслужват от т.нар. „танкери в сянка“, принадлежащи както на трети страни, така и на самата Русия. Сега този флот се е увеличил повече от два пъти и вече наброява около 650 кораба.

Въпреки санкциите на Запада, износът на руски петрол, след временния спад, бавно, но сигурно расте. „Всеки ден повече от 20 танкера и товарни кораби спират във Финския залив, на 15 километра от северния бряг на Естония... Котвената зона се намира в икономическата зона, където не важи правното пространство на Естония. Следователно ние нямаме право да забраняваме заставането на котва на тези танкери “, казва заместник-министърът по климата Каупо Лянеранд.

Петролът, пренасочен от предишните маршрути, отива към приемни терминали в Индия и Китай, Турция и Пакистан, Бразилия и Шри Ланка.

Втората причина за неефективността на санкционната хватка е, че руските петролни превозвачи престанаха да използват услугите на застрахователните компании, свили гнездото си отпреди 300 години в Лондон. В резултат на това застрахователите на Lloyd's, които получават прилични маржове от сделки за транспортиране на петрол, загубиха не само сериозна част от приходите си, но и способността да контролират този ключов сегмент от корабоплаването.

И трето, таванът на цената на барел руски петрол от 60 долара, обявен от Европейския съюз и Г-7 за задължителен за всички купувачи, беше и остана нищо повече от декларация за намеренията. Още през пролетта доставките на суров петрол са се увеличили с един път и половина, установи статистиката на аналитичната компания Kpler.

Друго откритие беше фактът, че праговата граница от 60 долара, както отбелязва лондонският Financial Times, не се спазва на практика от никой от купувачите на петрол и собствениците на танкерите, които го превозват. (През първата седмица на септември, според анализаторите на Международната енергийна агенция, средната цена на руския петрол Urals е била 75 долара за барел.)

Публикацията се появи през септември, а на 2 октомври пристигна съобщение, че по данни на нефтетрейдърите партида руски петрол е била изпратена от Новоросийск на цена от 100 долара за барел, което е с 40 долара над тавана, определен от петролните жандарми. Според прогнозите до края на годината Москва ще получи $15 милиарда повече от продажбите на петрол на световните пазари, отколкото миналата година.

Търсенето на руски LNG е не по-малко динамично. Доставките за европейски страни от януари до юли 2023 г. са се увеличили с 40% спрямо същия период на 2021 г. През последните 12 месеца Европейският съюз, който публично оповести вярността си към плановете си да се откаже напълно от руските изкопаеми горива до 2027 г., е внесъл 12,4 милиарда руски LNG.

Към този списък си струва да добавим факта, че през последната година Полша е закупила 1,5 милиона тона въглища от Русия. Товарът е доставен от Ленинградска област до пристанищата Шчечин, Свиноуйшче, Гданск и Гдиня на кораби, плаващи под флага на Антигуа и Барбуда, Кипър и Малта, но с руски екипажи.

Формулираната навремето от патентования русофоб Збигнев Бжежински, модернизирана „стратегия Анаконда“ се основаваше на три елемента. Освен военно-политическото обкръжаване на Съветския съюз, а сега и на Русия, от бази на НАТО и информационен натиск чрез пропагандните медии, това включваше и финансови и икономически санкции.

Днес стана ясно, че опитът на Запада да удуши Русия с помощта на нефтогазовата „Примка на Анакондата“ се провали и освен това се обърна срещу самите тях.

Превод: ЕС

ЗА КАКВО Е СЪЗДАДЕНО ЧОВЕЧЕСТВОТО

Източник/ци: Нефтегазовата „Примка на анакондата“ се обърна срещу Запада - Поглед Инфо

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!