Под червената стрелка се вижда министерският джип в забранената територия
Николай Георгиев, Варна
Назначеният от Румен Радев служебен министър на транспорта Христо Алексиев нагази защитена местност „Яйлата“ с високопроходим джип. Президентският подчинен и екипа му пристигнаха на морския бряг за кризисна ПР среща с журналисти, след като преди ден неадекватна спасителна акция предизвика неконтролирано изливане на токсични химически торове в акваторията на Черно море. Вместо да измине разстоянието пеша, както изискват елементарните норми на поведение в защитена местност,
министър Алексиев наруши закона,
използвайки висок скъпоструващ джип. Издадена заповед от 1987 година категорично забранява навлизането на моторни превозни средства, унищожаването или повреждането на растителността, прокарването на пътища и други човешки дейности, които застрашават местните видове птици, растения и животни.
След като вече седмица служебната държава не може да реши проблема с премахването на заседналия край Камен бряг кораб „Vera Su“, вчера на място ресорният министър Алексиев оправда управленската импотентност на административния апарат с ръководството на страната през последните 10 години. Според него е трябвало да бъде разписана процедура за действие в подобни кризисни ситуации, на база на която сега той да знае какво да прави. И тъй като такава процедура няма,
Министерството на транспорта се учи в движение,
унищожавайки едно от най-красивите диви местообитания, отравяйки с токсични химикали делфините, рибите, птиците, и обричайки риболовната индустрия на смърт.
От изявлението на министър Алексиев стана ясно, едва днес за съдействие е потърсена известна нидерландска компания, която се занимава със спасяването на кораби. „Компанията е лидер на пазара, участвала е в спасяването на кораба „Курск“, каза в изявлението си Алексиев, може би визирайки потъналата през 2000 година руска военна подводница „Курск“.
Припомняме, че корабът „Vera Su“, пренасящ токсични химически торове, се вряза край бреговете на Камен бряг преди седмица. Близо 5 дни не бяха взети никакви мерки за решаване на кризисната ситуация, а отговорната администрация твърдеше, че изтичане на химикали във водите на Черно море няма. Едва след направен независим граждански оглед, констатирал масиран теч, започна акция по разтоварване на кораба. В малките часове на 27 срещу 28 септември кран започна да прехвърля товара, но при пренасянето голяма част от торовете се изсипа във водата. Поради това акцията беше прекратена. Сега, чакайки предложение от нидерландската компания, министър Христо Алексиев разпореди корабът да бъде закотвен с няколко котви, докарани с военен кораб от състава на ВМС.