Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Защо Борисов отигра топката на Слави Трифонов


Повече от месец скандалите в парламента се въртят главно около промените в законите, определящи субсидиите за политическите партии. По време на дебатите нито една парламентарна група (без ДПС отчасти) не посмя да възрази на вече популярното мнение срещу финансиране на политическите сили въпреки очевидните щети за всички формации и за политическата система.

Дотук печеливши от намаляване на субсидиите са Слави Трифонов и кръгът му, лансирали идеята с референдум, както и ГЕРБ, поне засега.

Флиртът с тази тема отчита настроенията срещу политиците на власт, а и срещу цялата политическа класа. Тези настроения могат да се превърнат в почва, необходима за израстване на нова политическа партия. Тя пък от своя страна може да се превърне в необходимата бъдеща патерица за владетеля на ГЕРБ Бойко Борисов.

За какво му е на Борисов нов играч


ГЕРБ управлява с "Обединените патриоти". Коалицията беше създадена специално за участие в парламентарните избори между "Атака", ВМРО и НФСБ. Последните две крепяха и предишния кабинет на Борисов под името "Патриотичен фронт". Новата управляваща конфигурация беше лансирана като единствения вариант за създаване на правителство. Двете години в този парламент обаче показаха, че патриотите не са обединени - парламентарната група не се събира, рядко постигат съгласие за единно гласуване в зала. Верноподаническата любов на Волен Сидеров към Москва изключва и етикета "патриоти". Коалицията на Борисов с тройния партньор му донесе множество критики от ЕС, където ги наричат "ултранационалисти". Както се казва, с такива съюзници опозиция не ти трябва.


ГЕРБ си партнира с ДПС и в този парламент, но Борисов не иска единодействието да се официализира (по същите причини като БСП).


Хронология на "дебатите" за субсидиите


Сюжетът със субсидиите започна на 21 май, когато Слави Трифонов обяви, че партиите получават от държавата по 13.23 лв. на глас вместо предвидените в закона 11 лв. На държавната субсидия имат право представените в парламента формации и партиите, събрали подкрепата на над 1% от гласувалите на парламентарните избори. На следващия ден министърът на финансите Владислав Горанов, който отговаря за субсидиите, оправда действията си с несъвършенство в Закона за политическите партии. Тълкуването на Горанов е, че според закона "общата сума за гласовете на всички участници в изборите в крайна сметка да се разпредели само между правоимащите партии и коалиции". В същия ден главният прокурор Сотир Цацаров нареди проверка.


Вместо Горанов да понесе наказание, Борисов пое във въздуха подадената от Слави Трифонов топка и седмица по-късно внесе в парламента законопроект, с който всички партии, получили повече субсидии от 2016 г. насам, трябва да ги върнат до 2020 г., а сумата се заковава на 11 лв.


Тук в сюжета се включи депутатът от ДПС Делян Пеевски, който се появи за втори път в парламента за две години и каза: "Мислиме да внесеме проект за свалянето на ДДС-то на хляба, защото това е голям проблем, на 5%, за лекарствата да помислиме и безплатни детски градини... и за книгите". БСП също предложиха намаляване на ДДС за книги и храни.


На 5 юни Слави Трифонов, пак във "Фейсбук" профила си, публикува информация, че още през 2012 г. ГЕРБ са получили по-голяма партийна субсидия от полагащата им се. Вместо 12 лв. на глас - 14,25 лв., използвайки тогавашното правило, че субсидията следва депутата, а повечето независими депутати са декларирали принадлежност към ГЕРБ


На следващата сутрин премиерът Бойко Борисов се появи изненадващо в парламента, където не стъпва дори за парламентарен контрол. "Вкарваме в парламента закон, с който партийната субсидия ще стане 1 лев", обяви той. Спестените пари щели да отидат за строителство на детски градини и ясли, обясни премиерът и анонсира, че обмислял и нулев данък върху книгите в отговор на "предложенията" на ДПС. Идеите на БСП и ДПС за намаляване на ДДС върху хляба и лекарствата обаче Борисов определи като популизъм. Предложението за 1 лв. беше одобрено от извънредно събралата се бюджетна комисия на парламента още същия ден.


Седмица по-късно ДПС се включи пак: "Предложението на ГЕРБ няма да подкрепиме, но ще подкрепиме да е 0 лева субсидията". Това каза Пеевски при четвъртото му появяване в парламента за две години. От Движението предложиха, ако ще се променя моделът, то да има финансиране от бизнеса от ясни и прозрачни донори "по американски модел". "Ако не сменим модела на финансиране, нямаме партии в политиката и всичко ще е собственост на олигарсите. Изборът е на партиите", каза още Пеевски.


В крайна сметка със задна дата субсидията беше фиксирана на 11 лв., а партиите, които нямат необходимите пари в банката, станаха длъжници на държавата. Историята с намаляването на субсидиите до 1 лв. все още не е приключила, въпреки че това можеше да стане още на 21 юни. Предложението на Борисов експресно беше одобрено на първо четене два пъти в комисия и веднъж на първо в пленарната зала. Нищо не пречеше да се гласува на второ четене и в пленарната зала, но с процедурна хватка беше отложено.


След това коалиционният съвет на ГЕРБ и "Обединените патриоти" реши, че въпросът със субсидиите ще бъде поставен на обсъждане и ще бъде гласуван в пленарната зала до лятната депутатска ваканция, която традиционно е през август. Това не стана миналата седмица с обяснението - заради посещението на председателя на ГЕРБ в парламента Даниела Дариткова в Япония.


През следващите седмици ще се види дали ГЕРБ ще продължи да играе защитник на народната воля за 1 лв. субсидия срещу всички останали партии. Досега всички други се опитваха да яздят общественото мнение, без да му се противопоставят, но осъзнават, че няма да е възможно да водят политически живот и да се явяват на избори без държавна субсидия. Засега от ГЕРБ говорят, че държат на 1 лв. субсидия, но не всички депутати от партията са убедени в правилността на такова решение. Другият вариант е ГЕРБ да "клекне" в името на "стабилността" и да се стигне до консенсусен вариант от субсидия от 5-6 лв. глас. Третият е "обсъждането" да отиде при обсъждането на наказания за депутатите, неходещи на работа, тоест да бъде отложено в безкрайността.


Сценарий?


Според източник от опозицията Слави и Борисов си взаимодействат по сценарий. Трифонов първо ще направи телевизия или уеб медия и ще се яви на парламентарни избори, редовните са след по-малко от две години. Тогава щял да подпре следващ кабинет на Борисов. Договорът на Трифонов с Би Ти Ви изтича този месец. Стартът на новата му медия се очаквал през есента.


Или не?


Според коалиционните партньори Борисов просто отиграва много добре ходовете на Слави в опит да запази първо финансовия министър Владислав Горанов, а после и рейтинга си. Според тях това се вижда и от безпомощността на ДПС, което сменя позицията си според заявките на премиера. Това, че Трифонов продължавал атаките си срещу правителството, също говорело, че няма сценарий.


Застъпниците и на двете версии обаче не изглеждат сигурни какво точно ще стане.

Източник/ци: https://www.dnevnik.bg/analizi/2

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!