Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Рисковете да купуваш "на зелено", или антикорупционната комисия за имотите на властта

На 19 юни комисията е приключила 11 производства, които бяха образувани след скандала. По 7 от тях комисията не е открила конфликт на интереси, а други 4 са прекратени.

© Дневник

На 19 юни комисията е приключила 11 производства, които бяха образувани след скандала. По 7 от тях комисията не е открила конфликт на интереси, а други 4 са прекратени.

https://www.dnevnik.bg/b


Цветан Цветанов не е купил апартамента си в конфликт на интереси, защото няма дял в "Артекс", Цецка Цачева е поела сериозен риск като е придобила жилището си "на зелено", а бившият зам.-министър на спорта Ваня Колева не е можела да упражнява натиск, защото при покупката на апартамента си е била само парламентарен секретар в министерството.

Това гласят част от заключенията на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ), която съобщи, че не е установила конфликт на интереси в нито един от проверяваните случаи за имотите на висши държавни чиновници и министри, купени на по-ниски цени от пазарните.

Решенията са публикувани на сайта на комисията. Подписани са от зам.-председателят Антон Славчев и членовете Пламен Йоцов и Силвия Къдрева. Комисията е петчленна, но председателят й Пламен Георгиев излезе в отпуск, след публикации за това, че и той е укрил данни за имотните си придобивки. В решенията не е участвала Антоанета Георгиева-Цонкова.

Пламен Георгиев е обект на проверка от прокуратурата, която също се сезира след публикациите за имоти на хора на властови позиции, купени на по-ниски от пазарните цени. Въпреки че отказваше да дава обяснения за имотите си с аргумента, че съмненията към него са несъстоятелни, Пламен Георгиев спешно излезе в отпуск по съвет на премиера Бойко Борисов, а това удължи срока, в който няма да е на работа. Данъчните инспектори в София и прокуратурата правятревизия на имуществото и доходите на Георгиев и съпругата му за периода 2013 – 2018 г.

На 19 юни комисията е приключила 11 производства, които бяха образувани след скандала. По 7 от тях комисията не е открила конфликт на интереси, а други 4 са прекратени. Така казусът с имотите е приключен за КПКОНПИ.

Резултатите от проверката на прокуратурата все още се очакват. "Решенията на КПКОНПИ са в сегмента, който касае тяхната компетентност – а именно конфликт на интереси. А при нас има проверки, които са възложени също на тази комисия и при които извършваме събиране на данни за престъпления от компетентността на прокуратурата", заяви днес зам.-главният прокурор Иван Гешев.

Няма участие в "Артекс", няма конфликт на интереси


Бившият председател на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов е дал обяснения пред комисията по повод проверката на имота му, става известно от публикуваните решения. От обясненията му "е видно, че е узнал за обявения за продажба процесен апартамент от приятелско семейство, след което се е срещнал с продавачите и са договорили условията по сделката".

Цветан Цветанов не е свързан със собствениците на "Артекс", защото няма участие във фирмата, посочват от комисия "Антикорупция" и така стигат до извода, че няма и конфликт на интереси.

Освен това, никой от фирмата строител, не е бил служебно подчинен на Цветанов и заради това се приема, че той не би могъл да им окаже влияние.

"По отношение на съмненията за евентуално влияние върху други органи и лица, Комисията приема, че за оказване на влияние е необходимо наличието на отношения на субординация и йерархическа подчиненост между този, който оказва влияние и този, върху когото се оказва влиянието, което в конкретния случай не е налице", се казва в решението на антикорупционната комисия за Цветанов.

Имот "на зелено" е сериозен риск


В решението за бившия правосъден министър Цецка Цачева антикорупционната комисия посочва, че при евентуални сравнения с цените на други купени жилища в района следва да се отчете фактът, че жилището е купено "на зелено".

"Това е сериозен риск за купувачите, при сключването на предварителния договор. Именно, този риск обосновава по-ниската цена на имотите, купени от Цецка Цачева "на зелено" и обуславя липсата на ценова привилегия за нея", се казва в решението.

Освен това, не е установен и "релевантен частен интерес, който би могъл да доведе до облага от материален или нематериален характер за нея самата или свързано с нея лице", посочва комисията. И уточнява, че тя е гласувала при приемане на законопроекта за изменение и допълнение на Закона за устройство на територията на 25 януари 2017 г.

В сигнала срещу Цачева се твърдеше, че по този начин тя е облагодетелствала "Артекс" с гласуването, тъй като измененията касаят удължаване на срока на издаденото разрешение за строеж за техен обект. Според комисията, такива данни и доказателства няма.

Парламентарен секретар не може да оказва натиск


Комисията не е установила конфликт на интереси и при покупката на имот от бившия зам.-министър на спорта Ваня Колева. Жилището и гараж към него са купени на 17 ноември 2016 г., а проверката срещу нея е прекратена "поради липсата на упражнени правомощия по служба".

Според антикорупционната комисия Колева, която е кумица на Цветан Цветанов, не е можела да оказва натиск, защото от ноември 2014 г. до януари 2017 г. е била само парламентарен секретар в министерството на младежта и спорта.

На 23 март Колева подаде оставка като зам.-министър, а след това започна проверка на сделката с жилището й в луксозната сграда на фирма "Артекс" - "Летера".

Лозан Панов - конфликт няма, но да се провери пак


Апартаментът, за който председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов бе проверяван, е купен от дружество - собственост на съпругата на Панов. Имотът е придобит на 10 април 2013 г., т.е преди датата на назначаване на Лозан Панов на длъжността председател на ВКС 3 февруари 2015 г. Това установява КПКОНПИ при проверката.

И още нещо – имотът е купен около две години преди датата на сключване на гражданския брак на 14 февруари 2015 г.

В сигнала срещу Лозан Панов се твърди, че са нарушени изискванията за висок морал, но те не са от компетентността на комисията, признават от КПКОНПИ. Заради това сигналът се препраща в Инспектората на Висшия съдебен съвет.

Ангелкова не е използвала служебно положение


"Липсват упражнени от лицето правомощия по служба в частен интерес – неин или на свързано с нея лице", пише в решението за министъра на туризма.

Николина Ангелкова показа нотариален акт на журналистите, след като стана част от скандала с имотите на висши държавни чиновници, купувани на цени под пазарните. Тя също обясни, че в сделката й няма нищо нередно. Жилището е в кв. "Овча купел", 116 кв. м плюс мазе и гараж и е купено в груб строеж през 2008 г.

Ангелкова обясни, че е платила 75 хил. лв. лични средства на родителите й. Преди сделката тя поръчала независима пазарна оценка и тя е на същата сума, която в крайна сметка е била платена. Тя заяви и че данъците са платени върху тази сума, а не върху данъчната оценка. Но в имуществената й декларация през 2011 г. погрешно е записана данъчната оценка.

"В медийните публикации липсват твърдения за упражнени от Николина Ангелкова в качеството й на лице, заемащо публична, респективно лице, заемащо висша публична длъжност, правомощия или задължения по служба във връзка с осъществените покупко-продажби на недвижими имоти", се казва още в решението на комисията за Ангелкова.

Апартаментът на Рашидов е фирмен


Депутатът от ГЕРБ Вежди Рашидов е придобил имота си само ден преди Цецка Цачева. Имотът обаче е купен през "Рашидов Пропъртис". Фирмата е собственост на съпругата му, а той е акционер в нея.

Вежди Рашидов е разказал пред комисията за сделката. Обяснил, че разбрал за обявения за продажба апартамент от приятели. Твърди, че условията по сделката са договорени от името на фирмата на съпругата му, в която той е акционер.

"Заявява, че от 2009 г. декларира прозрачно средствата си пред Сметна палата, като е преминал и през проверки на НАП и финансови организации за верността им. Фирмата на съпругата му е регистрирана и основната й дейност е покупко-продажба на имоти и отдаването им под наем. Твърди, че е декларирал закупените недвижими имоти в Столична община по местонахождение на имота", се казва в решението на КПКОНПИ.

От БСП купували преди парламента


Проверките срещу депутатите от БСП Елена Йончева (вече евродепутат) и Крум Зарков са прекратени, тъй като комисията установила, че те са купували имотите си преди да станат народни представители.

Сигналът срещу Елена Йончева беше, че семейството ѝ ползва 3 къщи за гости край Лозенец. В решението на комисията се казва, че къщите са изградени до 2012 г., когато Йончева не е заемала висша публична длъжност, за да бъде в конфликт на интереси. Тя е народен представител от 2017 г.

Проверката срещу Крум Зарков от БСП започна по публикации, в които се твърдеше, че е купил жилище в София като платил за 1107 евро на кв. м. Освен това към него има и дворно място.

Самият Зарков обясни в профила си във фейсбук още когато започна проверката срещу него, че е придобил апартамента си през 2015 г. - година преди да бъде избран за член на Изпълнителното бюро на БСП и живее в него със семейството си. Платил е за него 155 000 евро и го намерил по обява в интернет.

Същото потвърждава и проверката на антикорупционната комисия – че имотът бил купен преди Зарков да заеме публичната длъжност.

Проверката за двата имота на Валери Жабланов пък е прекратена, тъй като от антикорупционната комисия са установили, че те са купени през 2002-2004 г. Няма на какво основание да бъде проверяван, тъй като и отмененият Закон за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси действа от 2009 г.

За вилата на Жаблянов в "Симеоново" се твърдеше в публикации, че е построена за 360 хил. лв., но в декларацията му за 2013 г. нямало информация за строящата се сграда. След това обявил, че парите за вилата са от заем и спестявания, но бил декларирал само ипотечен заем от ДСК за 67 хил. лв. за купуване на апартамент в кв. "Крива река".

От сделките на Симеонов минали над 3 г.


Валери Симеонов също бе проверяван, но и проверката по сигнала срещу него е прекратена. Тя бе за три имота, купени от СКАТ. Събраните по преписката доказателства касаят периода от 2012 г. до март 2016 г. Сигналът е по медийни публикации от април 2019 г., посочват от комисията.

"Производството за установяване на конфликт на интереси се образува не по-късно от 3 години от извършване на нарушението. Дори и да се приеме, че в качеството си на народен представител Валери Симеонов би могъл на наруши забраните на Глава II от ЗПУКИ (отм.) в периода 2014 - м. март 2016г., то към датата на образуване на производството са изтекли повече от 3 години и на това основание, производството по сигнала за посочения период следва да бъде прекратено", решава КПКОНПИ.

Първанов купил като гражданин


При бившия вече зам.-министър на енергетиката Красимир Първанов антикорупционната комисия също не открива конфликт на интереси.

Причината - имотът му със застроена площ от 150.20 кв.м. и гараж е купен на 23 ноември 2011 г., когато той не е заемал публична длъжност по смисъла на закона и заради това проверката срещу него е прекратена.

За втория имот на номинирания от НФСБ зам.-министър, купен през 2018 г, когато вече е бил на властова позиция, проверката не е намерила потвърждение за нарушения. Аргументът на комисията е, че според медийните публикации, по които се е сезирала, Първанов не е злоупотребил с правомощията си.

"Твърденията в медийните публикации касаят правни действия – сключване на договори за покупко-продажба на недвижими имоти, извършени от Красимир Първанов в качеството му на физическо лице, участник в гражданскоправния оборот, а не в качеството му на лице, заемащо публична длъжност", се казва в решението.

Източник/ци: https://www.dnevnik.bg/bu

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!