Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Брюксел поиска мерки срещу прането на пари и още куп... невъзможности, ощетяващи СТАБИЛНОСТТА

Европейската комисия представя днес специфичните за всяка държава препоръки за 2019 г., в които излага насоки за икономическата политика на страните за следващите 12-18 месеца.

На България се препоръчва през 2019 г. и 2020 г. да подобри събирането на данъци чрез целенасочени мерки като посочва конкретно акцизите и трудовите данъци, предаде БТА. Необходимо е подобряване на корпоративното управление на дружествата, държавна собственост, чрез приемане и въвеждане в сила на ново законодателство.

Рискът от корупция трябва да бъде по-добре адресиран, тъй като е предпоставка за прането на пари. Българските власти ще трябва да покажат конкретни резултати и стабилен списък с крайни решения за свързани с корупция случаи, подчертава Еврокомисията.

Комисията отбелязва, че България подобрява събирането на данъци, но въпреки това не във всяка сфера администрирането на приходите е с еднакво темпо. Изрично се посочва, че това е валидно за данъците върху доходите и плащането на осигуровките. Отбелязва се, че подобряването на събирането на тези данъци, е от ключово значение за намаляване на сивата икономика.

ГЕРБ & БСП са прибирали кинти по 30-40% месечно над законните! И Борисов, и Корнела „проспали“ разликата от половин – един милион!

Според документа има доказателства, че недекларираният труд и незаконната търговия с горива остават предизвикателство. Държавните предприятия страдат от слабо корпоративно управление, което в голяма степен се отразява на икономическото им представяне.

България трябва да осигури стабилността на банковия сектор чрез засилване на надзора, насърчаване на адекватно оценяване на активите, включително банковите гаранции и стимулиране на функционирането на вторичния пазар за необслужвани кредити. Препоръчва се страната да осигури ефективен надзор и прилагане на рамката за борба с прането на пари, както и да засили небанковия финансов сектор.

Посочва се, че "скорошни развития в банковия сектор показват, че има нужда да се подобри националният надзор на международни транзакции и да се гарантира ефективното прилагане на законовата рамка за борба с прането на пари".

Еврокомисията отбелязва, че необслужваните кредити на нефинансовите предприятия се свиват, но въпреки това делът им остава висок.

Препоръчва се засилване на стабилността в сектора на автомобилното застраховане, като се предприемат действия срещу пазарните предизвикателства и оставащите структурни слабости. Отбелязва се, че е била предложена системата "бонус-малус", която минава през широк обществен дебат с несигурен изход. Сериозни опасения за изразени за т.нар. Бюро "Зелена карта" основно заради неизплащането от страна на два български застрахователя.

Европейската комисия призовава страната да насочи свързаната с инвестиции икономическа политика към изследвания и иновации, транспорт (най-вече неговата устойчивост), водите, отпадъците и енергийната инфраструктура, както и към енергийната ефективност, като се вземат предвид регионалните неравенства и се подобри бизнес средата.

Посочени са "големи инвестиционни дупки" в инфраструктурата. Необходими са инвестиции за насърчаване на устойчивото управление на водите, ресурсна ефективност и преход към кръгова икономика. Отбелязани са "високата енергийна интензивност на икономиката и бавният напредък към постигане на целите за енергийна ефективност, особено в строителния сектор", което пречи на конкурентоспособността и на продуктивността.

България трябва да подобри качеството на работната ръка чрез подобряване на уменията, включително дигиталните умения. Следва да се подобрят качеството, адекватността на трудовия пазар, както и обхватността на образованието и обучението, особено на ромите и другите групи в неравностойно положение. Европейската комисия препоръчва да се вземат мерки за социално включване чрез подобрен достъп до равнопоставена заетост и социални услуги, както и по-добра подкрепа при минималните доходи. Следва да се подобри достъпът до здравни услуги, включително като се намалят неофициалните плащания и се вземат мерки срещу недостига на професионалисти в здравеопазването, отбелязва Еврокомисията.

През февруари тя установи наличието на дисбаланси в 13 държави членки, сред които и България. Както в предходни години тези дисбаланси подлежат на постоянен специален мониторинг в рамките на процедурата при макроикономически дисбаланси, се посочва в съобщението.

Реформите в публичната администрация и електронното управление продължават да са бавни и няма достатъчно подобрение, а бизнес средата остава слаба, се посочва още в документа.

Източник/ци: https://www.dnevnik.bg/ev

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!