Следвайте "Буднаера" в Телеграм

ГЕРБ: Няма да има поскъпване на тока и парното... Вервайте ни!

Няма да има поскъпване на тока и парното. Това каза за обзорното предаване „Това е България“ на Радио „Фокус“ председателят на Комисията по енергетика в НС Валентин Николов във връзка с твърденията на председателят на КЕВР Иван Иванов, че ако бъдат задоволени исканията на енергийните дружества, цената на тока и парното ще се увеличи с над 50%.

Валентин Николов заяви, че КЕВР балансира интересите и успява да удовлетвори както инвестиционните интереси на дружествата, така и да не могат те да влияят върху рязкото повишаване на цената на потребителите.

„През 2015 ние направихме реформа, така че с Фонда за енергийна сигурност да компенсираме разликите. Предвиждам, че след някоя друга година задължения към обществото няма да вече да има, цената ще бъде конкурентна. Като задоволим енергийно бедните, така че да не почувстват проблем, ще изкарваме постепенно на свободния пазар и домакинствата“, обясни председателят на енергийната комисия.

Валентин Николов допълни, че цената на парното зависи от цената на газа, подписана между „Булгаргаз“ и „Газпроекспорт“. На подпазара цената на газа е много по-ниска, каза още той и допълни, че като развием родната газова борса, ще можем да използваме облекченията и ценови моменти, когато подпазарът е по-нисък от дългосрочните договори, а следствие от механизма ще бъдат и ниските цени на парното.

Очаква се през октомври да има работеща регулаторна рамка за газов хъб „Балкан“, подчерта председателят на енергийната комисия. По думите му България има три източника на газ, което е необходимо условие, за да може да функционира един хъб.

С експерти на „Булгартрансгаз“ и такива от Народното събрание са изготвени текстове, които утре, в сряда, в сайта на Световния енергиен съвет в България законопроектът ще бъде публикуван за обществено обсъждане.

„Какво се предвижда – в началото беше предвидено да бъде лицензионен режима, но виждаме, че има съпротива. Не смятат, че е добър вариант лицензията да изпреварва развитието на газовия пазар, затова ние ще направим регистрационен режим. След това за всички участници на пазара ще се създаде борса, която ще бъде лицензирана от КЕВР. Даваме големи правомощия на КЕВР – да може да следи за прозрачността и ликвидността на борсата. Задължаваме всички участници, които могат да доставят газ, включително предвиждаме процент от „Булгаргаз“, да дадат началото на тази газова борса“, обясни председателят на комисията по енергетика.

Валентин Николов допълни, че за да могат да се балансират излишъците и недостиците през газовата борса – те също ще трябва да бъдат реализирани там. Към настоящия момент се търсят варианти и опити от държави, които развиват този пазар, като опитът се взима основно от Австрия и работата на нейния газов разпределител „Баумгартен“, обобщи той.

Източник/ци: http://epicenter.bg/art

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!