Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Васил Михайлов разтърси ефира с думите си: Защо не правим това, което Ботев, Левски и Вазов ни завещаха, а бягаме оттук?

василbig_29_1_1_64d

Един от най-обичаните български актьори Васил Михайлов се включи в много хубава инициатива. Той участва в аудиодиск, в който чете стихове на Иван Вазов и Христо Ботев. Направил го е абсолютно безкористно, разкри председателят на общобългарски комитет „Васил Левски“ Васил Василев.

„Аз сам се предложих. Важното е да има кой да поддържа огъня. Още преди промените в националното радио записвахме тогава касети – и Радичков, и Хайтов, и поезия, и ги пращаха по казармите и училищата.

Сега като наближи 3 март почвам да се крия като че ли, защото навсякъде ме викат, заради моя воевода (бел.а. ролята му в един от най-обичаните родни филми „Капитан Петко воевода“). Не мога сега навсякъде да отида. Сега ще могат да си го изтеглят и да си го пуснат този диск и да слушат“, каза той.

„Две болезнени теми имам аз за моите 80 години, които наскоро направих. Разделението на българите и бягството на младите. Политиката ги разделя. Имам такъв призив – нека четат. Преди да избяга от България, нека прочете Ботев и Вазов и няма да загърби тази България, за която толкова хора са си дали живота. Или като отидат от време на време да прочетат Вазов. И други поети, но той е страхотен поет.

Той е като енциклопедист. Ще прочетат Паисий, Левски, Кочо Честименски. Като чета и плача. Защо не правим това, което ни завещаха, а бягаме оттука? Повечето неща не ги направихме. Къде е чистата и свята република на Левски? Изкуството и спортът обединяват.

Аз съм бил два пъти свидетел на единение на нацията. Единият път е моят филм, който два пъти го спираха 1981 г., защото Хайтов гази в дъблоки води. Цели градове се обединиха, дори Момчилград тогава. И другото единение – футболното лято през 1994 г., когато забравихме кой син, кой червен, кой бембян. Прегръщахме се по улиците и плачехме.

От 100-те любими филма на българите в първата десятка имам три филма, затова си позволявам да го кажа. Парадоксът е, че на първо място е филмът „Време разделно“. След като се сещаме за тези наши герои само на 3 март и на датата от смъртта на Левски явно сме предали идеите им“, завърши обичаният артист.

Петел

Източник/ци: http://onovini.eu/2019/02/%D0%B2%D0%B0%D1%81%D0%B8%D0%BB-%D0%BC%D0%B8%D1%85%D0%B0%D0%B9%D0%BB%D0%BE%D0%B2-%D1%80%D0%B0%D0%B7%D1%82%D1%8A%D1%80%D1%81%D0%B8-%D0%B5%D1%84%D0%B8%D1%80%D0%B0-%D1%81-%D0%B4%D1%83%D0%BC%D0%B8%D1%82/

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!