Най-опасните приложения за Android
kaldata.com
Изследователската компания Metric Labs обяви VPN приложенията за Android, които не осигуряват безопасност, а създават реален риск за изтичане на потребителските данни или прехвърлят трафика на потребителите към трета страна.
VPN (Virtual Private Network) или виртуалната частна мрежа криптира интернет връзката на потребителя и пренасочва неговия трафик да минава през отдалечен сървър, за да се скрие неговия IP адрес. Когато се използва VPN, данните първо отиват до VPN сървъра и след това VPN услугата ги изпраща към желания сървър.
Експертът на компанията Metric Labs Саймън Милиано (Simon Migliano) внимателно изследва и анализира около 150 безплатни приложени и откри редица необявени функции, които оказват твърде негативно влияние върху информационната безопасност и личните данни на потребителите.
Основни моменти при откритите опасни VPN приложения:
- 59% (17 приложения) имат директни линкове към Китай
- 86% от тези приложения не предоставят информация за прилаганата политика за безопасност, съдържат невярна информация или директно заявяват, че имат право да подадат потребителските данни на трета страна
- 64% от разработчиците на VPN приложения нямат собствен уеб сайт
- Повечето компании, разработващи тези приложения, скриват своя адрес и местоположение
- 52% от разработчиците за обратна връзка с потребителите използват безплатна поща (Gmail, Hotmail, Yahoo и т.н.)
- 83% от тях игнорират съобщенията в раздела за техническа поддръжка
Списъкът на Metric Labs с най-опасните VPN приложения за Android
- Turbo VPN
- VPN Proxy Master
- Snap VPN
- X–VPN
- VPN 360
- VPN — Super Unlimited Proxy
- Free VPN by FreeVPN.org
- Secure VPN
- VPN — Master Proxy
- HotspotVPN
- SkyVPN
- VPN Patron
- VPN for iPhone
- YogaVPN
- VPN Guru
- Hola
- Hotspot Shield
- Betternet
- TouchVPN
- Shield VPN
- VPN Wifi Proxy Security Master
- Victory VPN
- Storm VPN
- SuperVPN Free VPN Client
- VPN Private
- Thunder VPN
- VPN Melon
- Super VPN
- #VPN
- Psiphon
Десетте най-опасни приложения от този списък са създадени от на практика неизвестни китайски компании, като тези програми са изтеглени над 260 милиона пъти. Не се знае точно с каква цел се използват трафика и потребителските данни, но е очевидно, че тези приложения не могат да осигурят никаква безопасност и тяхното използване е безсмислено и дори по-зле – вредно.
Добре е да се има предвид, че VPN услугите с голям брой потребители изискват солидни разходи за криптиране, маскиране и тунелиране на трафика. След като не получават пари от потребителите, тези VPN-и трябва някак да покриват разходите си и да работят на печалба. Използват се разнообразни схеми: от съвместна работа с компании, на които е необходима анонимна статистика, до продажбата на събраните данни в даркнет. Как точно ще се използва тази информация зависи от ръцете, в които е попаднала.
Източник/ци: https://petel.bg/Nay-opasnite-prilozheniya-za-Android__300556
Следвайте "Буднаера" в Телеграм
Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!