Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Писателят Христо Стоянов: Емигрираха тези, които не желаят да променят България, силната кръв остана тук

Христо Стоянов

Христо Стоянов

"Това правителство, което е в момента, смея да твърдя, че работи по-добре от всички останали досега. Аз обикалям по пътищата в България. Не разбирам за какво има протестъри и какво предлагат те? Някой в момента иска нещо, но какво предлага в замяна? Идеология, идея, представа, платформа или водач? Абсолютно нищо от тези пет компонента го няма”, заяви в студиото на "Офанзива" по Канал 3 писателят Христо Стоянов.

,,Има една трагедия при нас и това е, че нямаме национални приоритети. Писал съм за най-лошата кръв, която напуска България – това е тази кръв, която няма намерението и желанието да остане и да оправи нещата. Затова пък тук остана силната кръв, която е на всички онези, които искат да бъдат промяната. Разбирам икономическия мигрант, но тези, дето тръгват с голямата кошница, съсипаха мечтите си. Отивайки в чужбина, българинът казва, че ще се върне и ще промени нещата, а това ще стане след 20 години, когато вече са пенсионери. Кой ще им даде възможност да се наложат? Не, промени се вършат докато си млад'', обясни Стоянов.

"Българинът по принцип си хленчи. Ако се вгледаме в историята ни, ние ще видим, че дори бунтовете на българина са някакъв зов за помощ. Дори Априлското въстания – Бенковски, изгорените села. Не беше ли това по-скоро зов за помощ. Европа сега да заповяда. Т.е. показахме, че искаме помощ и е време да ни се помогне. Някак си българинът през целия си съзнателен исторически период от 1300 и няколко години, като че ли само това прави. Не само хленчим и потропваме с крака. При нас бунтовете са нещо като тропане на дете в магазин за играчки. „Искаме тая играчка сега тук и на всяка цена, иначе не мърдаме от магазина'', заяви още писателят.

,,За мен българинът е съществително, защото се отказа да бъде същество. Какво значи българин? Никой няма да каже нищо съществено, ако му зададеш такъв въпрос. Когато имаш самочувствието, че си единствения българин, а не част от общото, тогава може да промениш нещо'', завърши Христо Стоянов.

***

През 1999 година излиза книгата на Христо Стоянов „Скритият живот на една помакиня“, заради която Прокуратурата на Република България образува следствено дело. Книгата се приема с небивал за тогава интерес от читателите, но разделя мненията на критиката за нея. Според корицата на 18-ото издание на книгата вестник „24 часа“ го нарича „Българският Салман Рушди“. Следват още няколко скандални романа, предизвикали широк отзвук в България: „Копелето – евангелие от Юда“, за която е отлъчен от църквата, „Другият В. Левский“, „Аз, доносчикът“, „Улица „Смърт“, „Разпад“. Емблематичен остава и мемоарният му роман в две части, направил до 2016 година 20 издания „До СтрасТбург и назад“ и „Глутница за единаци“...

Издадени са и негови книги с разкази и есета: „Разкази по България“, „Предупреждения по България“, „Протестните деца на България“, „България, писана с Бойко на шията“, „Сериозно за България“.

Източник/ци: https://www.faktor.bg/bg/articles/pisatelyat-hristo-stoyanov-emigriraha-tezi-koito-ne-iskat-i-ne-mogat-da-promenyat-balgariya-silnata-krav-ostana-tuk

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!