Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Успешното изпитание на С-400 в Китай стана най-добрата реклама на руското оръжие по света

/Поглед.инфо/ Успешното изпитание на китайците на закупените от Русия ракетни комплекси С-400 „Триумф“ стана сериозен успех на министерството на отбраната на РФ и Шойгу на международната арена. Това бе заявено от заместник-главнокомандващия на ВВС на Русия по въпросите на Обединената система на ПВО на държавите от ООН генерал-лейтенант Айтеч Бижев.

„Китай купи руски зенитни ракетни комплекси С-400 и първото, което трябваше да направи, бе да проведе изпитания на максималните параметри и в условия на повишена сложност. Това е стандартна практика, но този очакван шок стана голям успех на руското министерство на отбраната и лично на министър Сергей Шойгу на международната арена. Свалиха балистична цел в сложни условия на огромна дистанция – няма как да измислим по-добра реклама на нашето въоръжение. Това са най-независимите възможни изпитания. Шойгу прецени всичко правилно – в руското оръжие винаги се влага по-голям ресурс от показания в тактико-техническите характеристики. Ако по норматив ракетите трябва да се съхраняват 10 години, то в реалност без проблем издържат 15-20. И като днешните изпитания на „Триумф“ изненадаха приятно китайците, то Министерството на отбраната демонстрира на целия свят, че това далеч не е потенциалът, заложен в нашите зенитно-ракетни комплекси. Тактиката на Шойгу е пределно проста и ефективна: на нашето въоръжение, след китайските изпитания, ще обърне внимание целият свят“, отбеляза генералът.

Въоръжените сили на Китай проведоха успешни изпитания на наскоро купените от Русия зенитни ракетни комплекси С-400 „Триумф“. Изстреляната от установката ракета 48Н6Е порази балистична мишена, летяща при скорост от 3 км/с. Това се случва на разстоянието 250 км, което е обявено за пределно. Тестовите стрелби се провеждат в условия на „постановка на условен противник със силно заглушаване“. Пекин не пази в тайна изпитанията, затова и новината бързо обиколи света.

„Днес светът се е разделил на два лагера – страни, които купуват руско оръжие и държави, които придобиват въоръжението си от САЩ. Тези, които са имали работа с военната техника и стрелковото оръжие на Русия знаят добре, че нашите произведения са непретенциозни, дълговечни, надеждни и имат повишен ресурс. Достъпната цена е просто бонус в този списък на достойнства. САЩ в момента налагат на много страни своето нискокачествено и неоправдано скъпо оръжие в замяна на лоялност и така наречена защита. При това Щатите с всички сили се опитват да изтласкат Русия от пазара на въоръжението, упражнявайки натиск върху потенциалните купувачи, чрез санкции и други лостове. Шойгу избра ефективен способ на противодействие – всеки купен от нас образец ще рекламира не само своята линия на военно-техническата продукция, но и успешните традиции на руската оръжейна школа. Отсъствието на проблеми в полевите изпитания и констатацията на ефективността на нашите въоръжения ще им предаде голяма конкурентна тежест, въпреки цялото противодействие на САЩ“, подчертава генералът.

Потенциал за ешелониране

Китай стана първият чуждестранен купувач на руската система С-400 „Триумф“. Съгласно договора, на Пекин ще бъдат предоставени два полкови комплекта С-400. През юли бе подписан акт за приемането на първия комплект, доставката на който по море приключи през май тази година. Той включва команден пункт, радиолокационни станции, пускови установки, енергийно оборудване и друго имущество.

С-400 Триумф е руска зенитно-ракетна система с голям и среден обхват. Предназначена е за поразяване на средства за въздушно нападение и разузнаване (в това число и летателни апарати със „стелт“ технология) и всякакви други въздушни цели в условията на интензивно огнево и радиоелектронно противодействие. Комплексът поразява аеродинамични цели на далечина до 400 км. и тактически балистични цели на далечина до 60 км., летящи със скорост до 4,8 км/с. – крилати ракети, самолети на тактическата и стратегическата авиация – маневриращи бойни глави на балистични ракети. Радарът осигурява обхват на откриването до 600 км.

„Китай изгражда своята система на ПВО по аналог на руската – засега няма по-добра система. Те обучават в Русия своите специалисти, търсят нашите военни консултанти. За разлика от РФ и КНР, САЩ много дълго време изобщо не обръщат внимание на ПВО заради това, че са обкръжени с океани, полетното време на ракетите към американските брегове е много голямо.Пентагонът отрано може да види заплахата и може да предприеме мерки за прехващане. И тук се вижда още един далновиден ход на Шойгу – системите С-400 са способни да се интегрират в единната ешелонирана система за отбрана, сваляща всякакви заплахи на далечни подстъпи. Министерството на отбраната вече е свързало в единна мрежа не само руските комплекси на ПВО, но и намиращите се във всички страни от ОНД – в Армения, Беларус и други страни. Системите на спътниково интегриране позволяват без проблем в тази мрежа да се включат и китайските комплекси, които вече се поставят на бойно дежурство. Трудно е да се представи обаче, че Пекин скоро ще се включи в ешелонираната система на Русия. Китай традиционно избягва всякакви военно-политически съюзи. От друга страна повишаването на равнищата на глобалните заплахи по света може да тласне КНР към обединение с Русия в определен исторически момент. Шойгу отрано е дал на китайците възможността за интеграция с противовъздушната система на Русия за повишаване на общата сигурност“, заключва Айтеч Бижев.

Превод: В.Сергеев

Източник/ци: http://pogled.info/svetoven/uspeshnoto-izpitanie-na-s-400-v-kitai-stana-nai-dobrata-reklama-na-ruskoto-orazhie-po-sveta.99913

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!