Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Михаил Хазин: В САЩ цари не просто разкол, това е преддверие към гражданска война

/Поглед.инфо/ Федералният резерв отново повиши основния лихвен процент…
За разлика от последните случаи, всичко е значително по-сложно и най-вече политическо. Ако предишните решения могат да се нарекат „технически“ (макар и тук да възникват въпроси), то вчера решението бе изцяло политическо. Няма да описвам детайлите, те могат да се намерят. Причините са много, нека обсъдим тях.

Първа. Последните седмици финансовите пазари падат. Обикновено Федералният резерв не повишава лихвения процент при падащи пазари, защото това само ще стимулира падането. Този път той действа по обратен начин, което предизвика определено недоумение сред експертите.

Втора. Всички истински експерти (тоест играчи на пазара, а не абстрактни теоретици) смятаха, че няма да има повишение. Сесията започна с ръст, който бе свързан с увереността, че този път Федералният резерв ще се въздържи от активни действия. Ако се бе въздържал, този ръст щеше да продължи, но повишението бе обявено и като следствие пазарите рухнаха, компенсирайки не само уверения ръст, но и влизайки в дълбок минус.

Трета. Директорът на Федералния резерв Пауъл не предяви никакви логични аргументи защо повишава основния лихвен процент. Не, продължението на предишната политика бе добро нещо, ръстът наистина е налице, но той е свързан със снижаването на доходите и другите действия на Тръмп, а не с подобряването на макроикономическата ситуация. В името на справедливостта трябва поне частично да се отбележат тези изменения в икономическата политика и да се отдели влиянието им върху подобряването на ситуацията. Не става дума само за справедливост (тук вече се намесва политиката), а за това, че ако ръстът е започнал, при това хилаво, то трябва да се подкрепя, а не да се реже от корен.

Четвърта. След като ръстът е свързан с дейността на предприятията от реалния сектор, в никакъв случай не трябва да се забравя частното търсене. Но предвид натрупания частен дълг, ръстът на основния лихвен процент неминуемо снижава потребителските разходи, защото все по-голяма част от парите на домакинствата ще отидат за обслужването на този дълг. Също така не трябва да се повишава данъчното натоварване.

Общо взето всички недоумяват. А аз ще приведа своите аргументи, които са доста прости.

Преди всичко трябва да отбележа, че проблемът с отрицателната доходност на капитала не се е дявала никъде. Ако няма работещи производствени компании, които да могат да продават нещо, то е невъзможно да се получават печалби, да се осигурява възпроизводство на капитала! Инвестиционните фондове, пенсионните фондове не могат да получат устойчиви печалби, които да не са свързани със спекулативни операции. И за тях въпросът с повишаването на лихвените проценти е на живот и смърт.

Тоест, с други думи, Пауъл в тази ситуация е действал като лобист на финансовите институции, а не като ръководител на националната (вече не говоря глобална) регулационна система. Тоест интересите на една конкретна група за него се оказаха над останалите. Това е политическа ситуация, а не експертна или икономическа.

На второ място той не изясни ситуация. Това означава, че не иска да привлича внимание към нея.Тоест той има намерение да продължава тази политика. Но нейното продължаване означава, че когато пазарите рухнат (днес за това няма съмнение), то ресурсът на Федералния резерв ще бъде насочен към подкрепа на тази група. Тоест Федералният резерв ще спасява не гражданите на страната, не реалния сектор, а нейните финансови институции.

Подобна е ситуацията в началото на 30-те години на миналия век и приключва много лошо. Вече не говоря за глада с милионите жертви, за който в САЩ не е прието да се говори, просто спад на икономиката с 30% при днешните условия е нещо недопустимо. Нека не забравяме, че структурният дисбаланс, който лежи в основата на предстоящата криза, е сега около един път и половина повече от тогава.

На трето място, рязък спор с Тръмп. Решението на Пауъл се прие от всички еднозначно: той ясно показа, че представлява интересите на елитната група, за която Тръмп не важи. Но важното е, че Тръмп е президент на САЩ и по закон, и по същност. Тоест той отразява интересите на целия американски народ, дори в този случай, ако политически той принадлежи на една от елитните групи. А Пауъл и неговите съратници, които принадлежат към другата, явно не се ограничават единствено с интересите на САЩ.

С други думи, ние виждаме забележителна ситуация: две елитни групи са се сблъскали по въпроса за принципно важното решение, при това едната група, и официално, и реално (последните икономически реформи на Тръмп) отговаря пред обществото, докато другата – не. При това втората няма намерение да дава властта. Това вече не е просто разкол, а преддверие към гражданска война.

Да отбележим, впрочем, че тази ситуация силно напомня на руската, само че в ролята на Федералния резерв при нас влиза либералната елитна група , която контролира икономическата и финансовата политика, а ролята на Тръмп и на неговите „изолационисти“ се поема от Путин и групата му. И точно така, както и там, Путин през цялото време говори за интересите на обществото, а либералният екип ги игнорира. Впрочем, критиците на Путин „за бездействието“ трябва да бъдат питани: а защо Тръмп просто не уволни цялото ръководство на Федералния резерв за антинародна политика? Получават се много интереси асоциации.

Но връщайки се към темата на статията, завършвам своя анализ с много прост извод: според мен, икономиката вече не играе никаква роля. Задачата на Пауъл е една, да запази емисионния ресурс под контрола на собствената елитна групировка. Именно затова не може и няма да има никакви споразумения с Тръмп, времето за компромис изтече. Всички ресурси са си собствени. От това и трябва да се изхожда, ако трябва да се анализират по-нататъшните действия на основните играчи, в това число и на финансовото поле.

Превод: В.Сергеев

Източник/ци: http://pogled.info/svetoven/amerika/mihail-hazin-v-sasht-tsari-ne-prosto-razkol-tova-e-preddverie-kam-grazhdanska-voina.99881

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!