Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Д-р Калоян Методиев: Европа никога не е била толкова застрашена

Решението на Меркел през 2015 година да покани и пусне безконтролно мигрантите промени политическата карта на континента и почти разпарчетоса Европейския съюз. Това заяви в интервю за БГНЕС д-р Калоян Методиев, политолог в Института за стратегии и анализи.

-Канцлерът Ангела Меркел и президентът Еманюел Макрон се разбраха за отделен бюджет на еврозоната по време на срещата си край Берлин на 19 юни. Какви ще са последиците от това тяхно решение за ЕС? Отделен бюджет за еврозоната означава ли, че останалите страни ще бъдат пренебрегнати?

-Последиците ще са задълбочаване на интеграцията, но това не става безболезнено. Меркел е принудена от обстоятелствата да прави отстъпки пред напористия френски президент. Въпросът е, че напоследък действията й вече не се радват на подкрепата, която имаше в Германия, а това предполага търсене на отговорност за действията й. Все още знаем малко за конкретиката на договорките, защото те трябва да се обсъждат и одобрят следващата седмица на ниво ЕС. Ако мине ще е факт едва през 2021 година, а дотогава има много време. Разликата е в сумите – Меркел иска няколко десетки милиарда, докато Макрон над сто милиарда.

-Може ли да се разглежда отделният бюджет за еврозоната като първа стъпка в посока „Европа на две скорости“?

-В политически план означава само и единствено Европа на три скорости – ядрото около Еврозоната и Шенгенското споразумение, втора скорост на страни, които се справят сами и са в едно от двете споразумения и трета скорост, които са практически никъде. В най-тежко положение от страните на „трета скорост“ е България, защото тя започва да изпада в изолация както от сериозните дебати, така и от оформилите се групи.

Дебатите, които водиха днес показват, че ще се опитат да поставят пред свършен факт всички останали. Единствената пречка могат да са северните страни, които имат самочувствие, ресурси и мнение и може сериозно да торпилират идеите на Макрон. На южните няма да се хареса идеите за релокация на мигрантите там, където са регистрирани за първи път. Това ще е много тежък удар за Италия, Гърция и България. Явно ще се върви и към общи военни части, което също бе договорено.

-Все по-често се чуват приказки, че обединена Европа е застрашена? Съгласен ли сте с тази теза? Смятате ли, че мерките на Макрон и Меркел ще доведат до нейното спасение?

-Да, Европа никога досега не била толкова застрашена. Решението на Меркел през 2015 година да покани и пусне безконтролно мигрантите промени политическата карта на континента и почти разпарчетоса Европейския съюз.

Интересното е, че с нея Европа е в криза, а без нея може да изпадне в още по-голяма криза. Откъдето и да го погледнете това е драма с неясен изход. За мен основният проблем в момента е, че възраждането на мигрантския проблем и отказът да се вземе бързо и радикално решение потопява реалния дебат за важните теми като Еврозоната, общия бюджет, интеграцията, икономическото развитие, трансатлантическите проблеми и т.н. Другата седмица вместо да се занимава с тези теми Европейският съвет е много вероятно да затъне в скандали по мигрантския въпрос.

Източник: http://epicenter.bg/article/D-r-Kaloyan-Metodiev--Evropa-nikoga-ne-e-bila-tolkova-zastrashena/157563/11/34

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!