Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Оградата по границата падна

Защитното съоръжение по границата ни с Турция е пострадало тежко от дъждовете в района на гранично село в община Свиленград. За това сигнализираха наши читатели, които ни изпратиха и снимки.
Заради проливните валежи нивото на една от рекичките тук се е повишило и водата е отнесла няколко от металните ограждения, издигнати с цел да се пресече незаконното прехвърляне на мигранти на българска територия.

Съоръжението е изключително важно за сигурността както на България, така и на Европа. През октомври м. г. то бе обявено от Правителството за стратегически обект от значение за националната сигурност.

33-километровото ограждение от Капитан Андреево до Маточина, заедно с обслужващия път, „глътнаха“ 26 млн. лв. На територията на нашия регион остават за издигане около 13 км.

Те се намират по поречието на река Тунджа. Това е пресечена местност, по която не вървят хора или поне досега Гранична полиция не е давала сигнали за минаване на мигранти през този терен. В края на август м. г. държавата отпусна допълнително 1 224 000 лева за изграждане на удължението на ограда в района на р. Тунджа с обща дължина от 1 875 м.

Преди седмица пък, по време на приема на изменение на Закона обществените поръчки, депутатите решиха на второ четене този закон да не се прилага за договори за услуги, доставки или строителство, сключвани от възложител по свързани с изграждане и поддръжка на инженерни съоръжения от възпрепятстващ тип с цел опазване на държавната граница.

Подобно изключение вече беше направено при избора на фирмите, които построиха съоръжението. То бе мотивирано със спешността на строителството на оградата, на която Правителството възлагаше огромни надежди да спре евентуален миграционен натиск към България, какъвто от месеци наред липсва. Фирмите бяха избрани от областните управители на Ямбол, Хасково и Бургас.

Източник: Старият Мост

Източник: http://www.gudelnews.com/2018/03/blog-post_464.html

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!