Следвайте "Буднаера" в Телеграм

В София ще има повече пешеходни зони и велоалеи

Доклад за градската среда, изготвен от световноизвестния архитект Ян Геел, предвижда по-дълги пешеходни зони и велоалеи, а и оформяне на фасадите на сградите.
Това каза на пресконференция в Столичната община кметът на София Йорданка Фандъкова, цитирана от БТА.

Столичният кмет припомни, че датският специалист по градска среда е бил поканен преди година от Столичната община, за да помогне в планирането на работата по превръщането на София в зелен град.

Докладът показва големи предизвикателства - промяна на начина на живот в града, отбеляза Фандъкова.

Предлага се удължаване и организиране на пешеходните зони, въвеждане на спокойната зона, подчерта кметът.

Предлага се свързване на съществуващите велоалеи помежду им, както и с центъра на града, което обаче, по думите на кмета, среща отпор от страна на шофьорите.

Четири са основните направления в доклада на известния архитект, каза главният архитект на София Здравко Здравков. Първото направление е свързано с градска идентичност - да се подобрят пешеходните и транспортните контакти с Витоша.

Второто е за подобряване на начина на предвижване - чрез подобряване на пешеходната мрежа, обществения транспорт, велоалеите и пешеходните зони.

На трето място ще се работи и за изработване на системи за обвързани пешеходни трасета - пешеходни пространства с връзка с паркове и обществени места.

Подобряването и оформяне на фасадите на сградите и определени видове градско обзавеждане е една от важните препоръки, върху която ще се работи, добави още Здравков.

Йорданка Фандъкова поясни, че част от мерките и решенията на проблема с достъпността вече се изпълняват.

Действията по проекта ще се осъществят в рамките на повече от един кметски мандат, изтъкна тя.

Столичният кмет заяви, че след публикуване на доклада специален екип, под ръководството на главния архитект на София и заместник-кметове, ще подготви и програма с три вида мерки.

Първите мерки са краткосрочни, които са предвидени с хоризонт 2020 г. Средносрочните мерки трябва да се изпълнят до 2025 година, а дългосрочните - до 2030 година.

Височината на сградите

Бяха обявени и предложения за промени в Закона за устройството на София. Предлага се до 75 метра височина за сградите в южната част на София, както и за тези между централната градска част и Околовръстното шосе. Ограниченията са, за да не се пречи на гледката към Витоша. В южните части след Околовръстното максималната височина ще бъде 15 метра.

За останалите райони на града максималната допустима височина се предлага да е 125 метра, като за сградите над 75 м ще се иска анализ за въздействие върху пътния трафик.

Максималната височина за нови сгради в центъра на София ще бъде 50 метра. Според проекта това е районът между булевардите "Мария-Луиза", "Александър Стамболийски, "Константин Величков", "Пенчо Славейков", "Витоша", южната част на "България", "Евлоги и Христо Георгиеви", "Генерал Данаил Николаев".

http://dnes.dir.bg/news/peshehodna-zona-veloalei-26430992?nt=9 

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!