Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Меркел се отърва от Кристалина Георгиева и поема контрола върху финансите на Евросъюза. Всъщност Криисталина Георгиева е "разжалвана"...

като човек, отговарящ за бюджет на най-големия и богат клуб в света, до чиновник в банка, която има някаква тежест най-вече в закъсали финансово страни и в общия случай страни от Третия свят.

България никога повече няма да заеме такъв висок пост, какъвто имахме досега в ЕК


Ангела Меркел се отърва от Кристалина Георгиева и поема контрола върху финансите на Европейския съюз, съобщават източници от Брюксел, коментирайки новината, че българският еврокомисар напуска поста си и се връща в Световната банка във Вашингтон.

Блестящ ход на канцлера на Германия! За сметка на България, разбира се! 

След Брекзит британският баланс в ЕК вече не съществува, а Франция няма ресурс да противостои на немската икономическа и административна мощ, допълват евродепутати. Меркел става пълновластен господар в ЕС. Затова германският еврокомисар Гюнтер Йотингер ще поема поста на Кристалина Георгиева.

" Отстраняването на българския еврокомисар от ЕК е последствие от Брекзит. Георгиева е англосаксонски кадър и е приемана като такъв в Еврокомисията. В момента обаче този фактор намалява след решението на Великобритания да напусне съюза и очевидно Германия и Франция искат да се отърват такива кадри”, коментира посланик Радомирски.

За този сценарий - елиминирането на Георгиева от ЕК - се заговори още по време на натиска върху българското правителство за номинирането ѝ в битката за генерален секретар на ООН. Не случайно именно канцлерът Меркел си беше позволила недопустим ажиотаж върху Москва за избора на Георгиева като шеф на ООН. Меркел беше в основата и на плана за създаването на група от европейски страни, които да подкрепят Георгиева в битката ѝ срещу Бокова. Тя оказа влияние и върху премиера Борисов да вземе окончателното решение за българското правителство - да се откаже от Бокова и да заложи на Георгиева, което още тогава беше оценявано като грешка и нечуват дипломатически гаф.

Напускането на Кристалина Георгиева идва точно месец след катастрофалното ѝ представяне на номинациите за генерален секретар на ООН, където потопи и изложи българската кандидатура и хвърли петно върху имиджа на България. 
След скандалното ѝ поведение, с което тя се опитваше да се налага на членовета на Съвета за сигурност, Георгиева не бе компенсирана с никакъв пост в рамките на Еврокомисията.

Връщането ѝ във Вашингтон в офисите на Световната банка се оценява от дипломати като "изхвърляне от системата", което се случва изключително рядко. Обикновено в такива ситуации кадрите в Брюксел се разместват, а не се изхвърлят.

Според осведомени източници от ЕК Георгиева е влязла в тежък конфликт с председателя на ЕК и е загубила не само доверието на Меркел, но и на Жан-Клод Юнкер. Затова отиването ѝ в Световната банка е "понижение и унижение, а не признание и повишение", подчертават дипломати. 

Епицентър.бг припомня, че Кристалина Георгиева излезе в едномесечен отпуск на 28 септември, заради кампанията й`за ООН. Днес, когато тя напуска ЕК, изтича точно този един месец. Това означава, че еврокомисарката ни не се е връщала на работа в ЕК.  И че след провала й, на нея просто й е показана вратата. 

Проверка на Епицентър на сайта на Световната банка установи, че организацията има цели 25 изпълнителни директора. Има управителен съвет, който се състои от представители на 194 държави! 

Президентът управлява ръководство от вицепрезидент и други висши чиновници, които са 45 на брой.

За справка - линк: http://www.worldbank.org/en/about/leadership/managers 

Всъщност Криисталина Георгиева  е "разжалвана" като човек, отговарящ за бюджет на най-големия и богат клуб в света, до чиновник в банка, която има някаква тежест най-вече в закъсали финансово страни и в общия случай страни от Третия свят. 

Всички тези тънки сметки, които Георгиева ги въртеше от лятото насам, се пишат на гърба на България, на която никога повече няма да ѝ бъде гласувано доверие нейн представител да заеме такъв висок пост в рамките на ЕК.

Който еврокомисар да изпратим, той ще поеме треторязряден ресор. 

"Имаме достатъчен запас от отлични кандидатури за един от най-важните портфейли в ЕК," заяви с каменно лице вицепремиерът Томислав Дончев в коментар за оставката на досегашния ни еврокомисар Кристалина Георгиева.  

Според Дончев, трябва да излъчим кандидат, достоен за изискванията на това портфолио, като стремежът е да се запази същото, а защо не и заместник-председателското място. 

 В отговор на въпрос дали номинацията ще е на жена, Дончев посочи, че не бива да влизаме в опасност да нарушим джендър-баланса в ЕК, но по думите му това е номинация, която тепърва ще се обсъжда от правителството.  

Дончев посочи, че прочитът за решението на Кристалина Георгиева не трябва да е "оставка", а новината, че тя заема изключително висок пост в Световната банка, което безспорно е силно персонално постижение, но и постижение за България, защото имаме още един българин в ръководството на световна организация. 

В отговор на въпрос кога е разбрал за решението на Кристалина Георгиева, Дончев каза, че е разбрал "преди малко", а на питане дали е изненадан, той отговори, че човек спира да се изненадва, когато остарее. 

"Без коментар" беше отговорът на Дончев на въпрос дали правителството е знаело за решението на Георгиева. 

Рекапитулацията за България е следната - нямаме шеф на ООН, нямаме  еврокомисар, който да отговаря за ключов ресор - бюджетната политика на съюза, а вероятно няма да имаме и изобщо нов еврокомисар. Защото Лисабонският договор е ясен - не на всяка страна членка и е гарантирано място в Комисията.

epicenter.bg

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!