Следвайте "Буднаера" в Телеграм

България чества 131 години от Съединението

Съединението

България празнува днес 131-ата годишнина от обявяването на Съединението на Княжество България с Източна Румелия.

Денят е обявен за официален празник през 1998 г.

България, която остава в пределите на Османската империя, е разделена на Княжество България и Източна Румелия след Берлинския конгрес от 1878 г. Останалото под османска власт население започва движение за обединяване на разпокъсаната земя. През 1880 г. е създаден Българският таен централен революционен комитет /БТЦРК/, за да осъществи обединението на Княжество България с Източна Румелия. Учредяват се и комитети "Съединение".

Съединението

През февруари 1885 г. начело на БТЦРК застава Захари Стоянов, който взима решение Съединението да стане под скиптъра на княз Александър Първи Батенберг. На 6 септември 1885 г. в Пловдив навлизат отрядите на Чардафон Велики /Продан Тишков/ и на майор Данаил Николаев. Арестуван е областният управител на Източна Румелия Гаврил Кръстевич. Създадено е временно правителство, начело с Георги Странски, което обявява присъединяването на Източна Румелия към Княжество България.

Два дни по-късно княз Александър Първи Батенберг с манифест утвърждава присъединяването на областта и приема да бъде титулуван занапред като княз на Северна и Южна България. Князът пристига в Пловдив и определя за свой помощник в Южна България Георги Странски. На 5 април 1886 г. в двореца "Топхане" в Цариград, по време на Цариградската посланическа конференция /24 октомври 1885 - 5 април 1886 г./ делегатите на Великите сили - Германия, Австро-Унгария, Франция, Великобритания, Италия, Русия, и Турция подписват българо-турска спогодба, с която се признава Съединението.

Денят на Съединението се чества и като празник на Пловдив. Тази вечер на площад Съединение в града по традиция ще се състои тържествената заря-проверка. 

Президентът Росен Плевнелиев и председателят на 43-ото Народно събрание Цецка Цачева са чакани в Пловдив навръх Шести септември. Държавният глава ще чете слово преди тържествената заря-проверка от 20.30 часа, а преди това ще разгледа изложбата „Пловдив по пътя към модерния свят“ в Регионалния исторически музей. 

По традиция празненствата в самия ден започват с мемориален полумаратон със старт в 9.30 часа от центъра на Съединение и финал на едноименния площад в Пловдив.

От 10 часа в катедралния храм „Света Богородица“ митрополит Николай ще отслужи тържествен молебен, а после следва поднасяне на венци и цветя пред паметника на Захари Стоянов и паметната плоча на майор Райчо Николов. В 17 часа на площад „Стефан Стамболов“ пред Община Пловдив започва празничен концерт, а от 19 часа на площад „Централен“ ще има възстановка на събитията от 6 септември 1885. 

В началото на месеца общинската фирма "Чистота" монтира 300 нови знамена на входни-изходните артерии на града.
Столична община организира тържествено събитие за отбелязване на 131-вата годишнина от Съединението на Източна Румелия с Княжество България. Церемонията ще се състои на 6 септември, вторник, от 11,30 ч., пред Мавзолея-костница на княз Александър І Батенберг на бул. „Васил Левски” № 81. 

В програмата за празничното честване ще вземат участие Националната гвардейска част, актрисата Василка Сугарева и формация „Българи”, които ще изпълнят популярни маршови песни. 

От Столична община отправят покана към официалните институции, към патриотични сдружения и формации, към гражданите и гостите на столицата да се включат в отдаването на почит и признателност към родолюбивото дело на дейците, посветили се на каузата за Съединението на България. 

По повод отбелязването на Съединението на България общинските музеи ще работят безплатно. Ще бъде осигурен вход свободен в Музея за история на София, музея под базиликата „Света София“, Галерия „Васка Емануилова“, парк-музей „Врана“ и Зоологическата градина. 

Целта е на празника гражданите и гости на града имат възможност да се запознаят с културно-историческото наследство на София.

epicenter.bg 

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!