Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Борисов: Категорично заявих - няма да приема обратно мигранти! Просто няма да им пусна самолетите! Бъчварова: Увеличават се мигрантите от Афганистан и Ирак, намаляват от Сирия

"Никога не съм си поставял цели да съм медиатор. Понякога съдбата си прави шега с хората. Така се оказа, че търсейки изход от проблемите си, стана така, че нашият глас - и към Турция, и към Европа, върши работа. Аз не бих пропуснал такъв разговор и с президента Путин по тези теми, защото те също са пряк участник в Сирия." Така защитава посещението си при турския президент Реджеп Тайип Ердоган премиерът Бойко Борисов в неделя, напомниха от пресцентъра му по повод отправените по-рано днес обвинения от страна на БСП, че министър-председателят решава еднолично и е заложник на Анкара.

"БСП поставя две искания в началото на парламентарния сезон – изслушване на министър-председателя в парламента и свикване на Консултативния съвет по национална сигурност при президента по темата за споразумението на Турция с ЕС, ролята на България и защита на националния ни интерес“. Това заяви в ранния следобед днес председателят на БСП Корнелия Нинова на пресконференция в централата на партията. Тя отправи и въпрос към премиера кое е наложило "така рязко и еднолично - без мандат, нито от парламента, нито с решение на Министерски съвет", да смени позицията на България, която през март 2016 по неговите думи бил обратната: "По въпроса за отпадането на визите на държавите от ЕС за турски граждани, желанието е това да се извърши, когато се види, че Турция действително изпълнява решението за реадмисия. Освен това Турция трябва да изпълни показателите от пътна карта за визова либерализация на ЕС."

Нинова подчерта, че Турция не изпълнява тези условия и въпреки това от името на България министър-председателят еднолично променя позицията и се явява "куриер и говорител на Ердоган". „С чий мандат той пое тази роля? За нас е очевидно, че в момента Турция рекетира ЕС и нашият министър-председател е говорител на този рекет. За това искаме аргументите да се чуят в Народното събрание“, каза още председателят на БСП.

"Полагам усилия да не сме буфер и никак не е лесно, макар че някои си представят, че може да тропаш по масата - и в Турция, и в Брюксел. Защото европейската солидарност не е само в парите. Тази седмица ще завършим оградата. Зададох на колегите въпроса, дали самата Европа няма да се обърне срещу България, ако дойдат 100-200 000 души на границата и ние ги спрем, и почнат да гинат по оградата. Категорично заявих на колегите, че ние няма да приемем мигранти, ако някой си мисли, че от Австрия, Унгария или Германия някой ще ни връща по 10-30 000 и аз ще приемам тези хора без споразумение за реадмисия. Просто няма да ви пусна самолетите. Така че, където трябва категоричност, ние сме я заявили, неотстъпчиво. И в същото време този тон и тези ултиматуми от една или друга държава не работят за обединена Европа. Тук особено държавите от Източна Европа трябва да се замислим малко върху тона, защото ЕС е най-демократичното нещо. Един глас може да спре всички", каза премиерът Борисов.

По повод обвиненията на левицата, че се поддава на рекета на Ердоган, той добави:

"В Алепо се надигат нови 2 милиона, повече. Турция вече изнемогва, предадох в Европа това, което говорихме с Ердоган и Йълдъръм. Разрушенията са страховити - в Сирия няма една държава цяла. Но Вишеградската четворка е категорична, че няма да приемат мигранти. Ние също искаме да се спазват принципите на ЕС за влизане през официалните КПП, за вземане на отпечатъци, интервюта, медицински прегледи, както правим и ние. Сегашното устройство на ЕС е такова, че не можем да връщаме мигранти - всеки, който потропа на вратата, сме длъжни да го приемем. Икономиката на Турция, проблемите след преврата, това, което се случва там, я изправя в много трудно положение. Те просто изнемогват - беше ми казано в пряк текст - едва издържат, поемат над 3 милиона."

Борисов е категоричен, че изходът е "и двете страни да положат огромни усилия, но до октомври да действа споразумението, да продължи и след това, да не се скъса мостът, взаимно да разберат проблемите." България категорично разчитала на добронамерената позиция на Турция да приема обратно върнати на границата ни мигранти.

"Ние ги водим в предотвратени влизания, но на практика това са спрени на наша територия хора, които сме върнали."

По повод факта, че призова за постепенно отпадане на визите за турски граждани - нещо, което от соццентралата също подложиха на унищожителна критика, Борисов напомни:

"Облекчаване на визовия режим за бизнеса, държавните и общинските служители би могло да се отпочне. Нека не забравяме, че ние всичките 28 лидери на ЕС подписахме това споразумение. Да се надяваме, че заплахите и твърдият тон ще отстъпят на дипломацията. Най-вече за България и Турция това е работещо споразумение, така че и нашите гръцки колеги трябва да се стегнат и да си изпълняват споразумението. Но като стъпка - облекчаване на визите за държавни служители", каза министър-председателят.

По повод влизането на България Шенген по въздух догодина - нещо, за което се разбра като за поет ангажимент от страна на германския канцлер Ангела Меркел при срещата й с Борисов в събота, той уточни, че моментът не е изгоден за България, макар и вече всички да са на мнение, че сме изпълнили критериите и че сме много по-добри от някои държави в ЕС.

"Радвам се, че в Женева и държавният секретар Кери, и външният министър Лавров все по-оптимистично говорят за решение на конфликта в Сирия. Всичко останало са палиативни (частични - б.р.) решения. Без да има мир в Сирия, Ирак, Либия, Тунис, Афганистан, няма шанс - десетилетия ще си говорим за бежански вълни", категоричен е Борисов. /24 часа

Бъчварова: Увеличават се мигрантите от Афганистан и Ирак, и намалява потокът от Сирия

Променя се структурата на бежанския поток. Доминират мигрантите, които идват от Афганистан и Ирак и намалява, при това доста значително, потокът от Сирия. Това заяви министърът на вътрешните работи Румяна Бъчварова, по време на пресконференция в Министерски съвет, посветена на работното ѝ посещение в Германия, предаде Агенция „Фокус”. 

„Това променя и поведението на тези, които преминават нелегално границите ни, поведението им на територията на страната и възможностите ни, ние като държава, да реагираме на исканията им за получаването на статут в България”, заяви Бъчварова. 

„Другият фактор, който променя ситуацията е, че следвайки своите европейски ангажименти за ограничаване на вторичните движения на бежанците, ние полагаме много усилия по линията на българо-сръбската граница и спираме опитите на хората, които са успели да преминат нелегално българската граница. Регистрирани или не в нашите системи, те се опитват да продължат към Европа по тази основна линия. Ние не можем да допуснем да се оформи бежански маршрут през територията на България, дори това да е в „наш интерес”, т.е да не се задържат тук повече бежанци, но в голямата си част да излизат на Запад”, допълни тя. По думите ѝ това е нашето отговорно поведение на европейски партньор и то започва да дава отражение на ситуацията в страната, защото последния месец и половина се надвишава капацитетът на центровете за настаняване на мигранти. 

„Определяме няколко основни опасности за страната ни. Първо – да се увеличи постепенно броят на пристигащите в страната, невъзможността им да излизат и оставането им на наша територия, въпреки тяхното желание”, поясни вътрешният министър. Тя отново напомни, че бежанският натиск към страната ни е спаднал с около 20-30% спрямо предходната година. Според министър Бъчварова е възможно и „рязко нахлуване” от българо-турската граница, но то е хипотетично и МВР има разработен план за справяне с него. /epicenter.bg

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!