Следвайте "Буднаера" в Телеграм

ЧСИ-тата изпълняват поръчки на банките и фирмите за бързи кредити

Подготвяме референдум срещу финансовото робство, споделя шефът на асоциацията на българския бизнес – адвокат Светлозар Николов

Ние искаме да се забрани на банките да вдигат едностранно лихвите

Ние искаме да се забрани на банките да вдигат едностранно лихвите

Светлозар Николов е председател на Националната асоциация на българския бизнес, създадена през 2008 г. Бизнесменът е организирал десетки протести и различни инициативи срещу безобразията, извършвани от банките и частните съдебни изпълнители. Като адвокат Светлозар Николов се е заел да защитава правата на потребителите на финансови услуги и го прави вече осем години. Основната му битка е с нелоялни, некоректни и противозаконни практики на банки, лизингови и други търговски дружества. Пред „ШОУ“ адвокат Николов разказа за поредния щурм, който цели освобождаване на българите от финансово робство, а именно - събиране на подписка за референдум, под наслов “Банк Стоп”.


- Адвокат Николов, разкажете каква всъщност е идеята на подписката за референдум „Банк Стоп”?
- Това е инициатива, която има за цел да промени ключови и жизненоважни за целия ни народ закони, които в момента нарушават тотално правата на българските граждани. Чрез тази инициатива целим пряко гражданите да участват в управлението на държавата. В момента събираме подписи, за да могат да се променят законите. Ако успеем да съберем над 400 000 подписа, поставените 9 въпроса ще станат обект на референдум. Това ще доведе до законодателна промяна, която касае потърпевшите от незаконосъобразната и безобразна практика на банките и на небанковите финансови институции, както и на дейността на частното съдебно изпълнение (ЧСИ). 

- Според вас хората са буквално поробени от тези институции и са техни жертви....
- Хората стават жертви, защото без да знаят, още с отиването си при съответната фирма, 

вече са потърпевши 

Защо? – Банките като институции бяха представени от държавата, че са фирми, на които гражданите могат да имат най-голямо доверие. Фирми, които са под изключителен надзор на държавата и под особена нейна защита. Това им създаде един ореол на непогрешимост и на институции, които се грижат за правата на хората и са полезни за обществото. Хората вярваха на банките и подписваха абсолютно и без ограничение каквото им се поднесе - без да оглеждат договорите, без да ги консултират, без да преговарят за тях. И по този начин те не разбраха как самите тези банки, които се ползват с изключителната закрила на държавата, започнаха едностранно да увеличават лихвите по вече сключените договори, да увеличават банковите  такси, да поставят условия за допълнителни обезпечения –поръчители и ипотеки. И след като човек не може да ги изпълни, заради постоянното им желание за все повече вноски и печалби, банките пристъпваха към безобразно и неограничено, тотално разпродаване на безценица на цялото имущество на съответните кредитополучатели. Така, предоверявайки се, хората стават жертви.  Държавата пък не им предоставя никаква защита. Правата на кредитополучателите 

не се защитават от никоя българска институция 

Единствената, която остава да го направи, е съдебната, но и тя е поставена в административна, а не в правораздавателна позиция.

- Много хора прибягват до т. нар. бързи кредити, а вие сте противник на това явление…
- Бързите кредити, както и банките, са продукт на една и съща кредитно-лихварска дейност, която дава права на съответния кредитор сам да определя размера на задължението, което е в тотално нарушение на правата на длъжника. Законът дава изключително големи права на кредитора да осъществява принудата, когато човек не може да покрива своите задължения. А хората изпадат в невъзможност, защото не могат постоянно да плащат все повече увеличаващата се лихва. А другата уловка е, че всъщност плащайки дадена месечна вноска, кредитополучателят 

не обръща внимание на погасителния план 

И след 5 или 10 години той разбира, че всъщност с тази вноска е плащал много малко главница и 80-90% от вноската му е съдържала само лихва. На практика се получава така, че той нищо не е изплатил от главницата, а е плащал само лихва, което тотално го демотивира да продължи да плаща. Налице са редица случаи, при които изпаднали в невъзможност хора стигат до самоубийство, или се разболяват тежко от онкологични или психични заболявания. 

- Как всъщност може да се противодейства на тези финансови “поробители”?

- Проблемът е много сериозен, защото малките и средните предприятия фалираха и хората останаха без работа, а от там насетне – не могат да си плащат тези постоянно увеличаващи се задължения. Има и друго - самата система е така създадена, че дългът постоянно расте, защото се товари с допълнителни съдебни такси, наказателни лихви и юрисконсултски възнаграждения. А от там отива при частен съдебен изпълнител (ЧСИ), който допълнително начислява изключително големи разноски. По този начин дългът 

става тотално непогасяем 

Ние се борим точно срещу това и искаме да противодействаме на тази практика. Когато политическите партии не желаят да защитят интереса на хората, а само този на кредитора и на банките, начинът е един-единствен – пряко участие в управлението на държавата, което пък може да се случи само чрез подписка за референдум. Ние искаме да се забрани на банките да вдигат едностранно лихвите, да се отменят частните съдебни изпълнители и длъжникът да има съответните права в изпълнителното производство. Има огромен проблем в дейността на частното съдебно изпълнение. Тази частна дейност беше създадена след 2006 г. и функционира до ден днешен по абсолютно безобразен начин. Ако правата ти се нарушават, ако имуществото ти се продава на безценица - пазарната му стойност е 200 000 лева,  а се разпродава за 10 000 лева, ти трябва да имаш възможност за ефективна защита пред съда. За жалост, до момента бруталното нарушение на правата на хората, е масова практика в България, а законодателят не прави никакви промени за защита правата на длъжниците. ЧСИ-тата продължават безнаказано, ежедневно да извършват принудителното изпълнение по начин, по който му поръчва взискателят. А взискателите масово и в повечето случаи са банките и небанковите финансови институции. Всеки, който иска, може да изтегли петицията ни срещу това безобразие от сайта www.bankstop.eu. Само на моята страница във фейсбук има 60 хиляди души, които са съпричастни с този проблем или са потърпевши от дейността на ЧСИ-тата. На 1 септември трябва да входираме подписката в Народното събрание.  

Семейство се пребори с банката на Хампарцумян


Семейството сключило договор с банка „Биохим“ през 2006 г.  и теглило 90 000 евро кредит. В началото на 2009 г. , банката - вече „УниКредит Булбанк, започнала да вдига лихвата и да налага телефонен тормоз на хората.  През декември 2015 г. получили покана за доброволно изпълнение от частен съдебен изпълнител. Били осъдени от банката да й заплатят 60 000 евро. „Преди няколко дни излезе решение по ТД 1539/2015 г. на Окръжен съд - Варна, с което се установи, че размерът на дълга не е 60 000 евро, а 23 000 евро - казва адв. Николов. - И питам, продължава той, защо банката на Левон Хампарцумян иска 60 000 евро от това семейство, след като съдът установява, че дългът е 23 000 евро?! И защо въобще банката тръгва да разпродава имуществото му при условие, че хората всеки месец и до ден днешен не са спрели да си плащат вноската по кредита, така, както е по договор?!“, пита Николов. 

Подготви: Орлин ФИЛИПОВСКИ

blitz.bg 

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!