Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Паси: Ердоган е най-силният държавен глава избран демократично в Европа

Военен преврат в XXI в. Европа е недопустим и нетолерантен. Чистките в Турция са необясними. Ние сме съседи с Турция и трябва преди всичко да се грижим за отношенията си, а след това за вътрешнополитическата ситуация там. Това каза бившият външен министър Соломон Паси в ефира на БТВ.

По думите му е недопустимо да се атакува парламента. „Има два паралелни процеси - военният преврат, който се е готвил много дълго време и военната чистка, която също се е готвила с месеци. Още през зимата нашите експерти ни предупредиха, че се готви нещо в Турция и военните се надигат. Преврат не може да се подготвя от кашици. Очевидно те са били притиснати от скоростта, с която президентът е смятал да се саморазправи с военните“.

„Ердоган е най-силният държавен глава избран демократично в Европа. Той командва най-голямата армия. Силата е у него и той няма нужда от протекции, за да си разчисти сметките. Турската демокрация има универсален характер“, подчерта Паси.

Той припомни, че в продължение на десетилетие демокрацията в Турция се дължеше на военните. ЕС поиска от Турция две противоречащи си неща - да се откаже от реислямизацията и от подкрепата на военните за демократичното развитие. Събитията показват, че не трябва да се отказват от подкрепата на военните. В тази връзка в България нямаме механизми да променяме вътрешната политика в Турция. Трябват ни добри отношения и силна дипломация. България трябва да е говорителят на ЕС в региона“, категоричен беше Соломон Паси.

Той коментира и ситуацията с мълчанието на посланикът ни в Турция Надежда Нейнски. „Посланикът е много висша фигура, всяко негова дума се мери от много места. В някои случаи премиерът казва, че по някои въпроси ще говори само той“. Той даде положителна оценка на поведението на дипломата ни.

Соломон Паси заяви още, че на Ердоган не му е трябвал този преврат. По думите му е можело да се подходи по-меко, за да си постигне целите. „В турското общество има умора от управлението му, но за разлика от Великобритания или Германия, където се дава отдушник на това в Турция нещата вървят по друг начин. Бихме могли да подпомогнем нещата в Турция да тръгнат по друг път, но само толкова“.

novini.bg 

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!