Следвайте "Буднаера" в Телеграм

ПП „Движение Гергьовден“: Случващото се в Турция е и заплаха, и възможност, които трябва да ни обединят

В една съседна държава, където сме пратили надежда за посланик, съдебната реформа напредва с немислими за България темпове. С риск да възбудим политическите пуристи, усещаме се длъжни да кажем, че случилото се в Република Турция повдига и други полезни въпроси за България, Европа и света.

Само до преди дни в нашето общество се водеше дебат, че не трябва да развиваме собствена отбранителна мощ, защото можем да разчитаме на нашата югоизточна съседка. Очевидно тази ни позиция ще трябва да бъде малко преосмислена. Реакцията на външното ни министерство ни изпълва с почуда. Очевидно доверието към нашия посланик в Турция е изключително, след като първата мярка на Даниел Митов е била да й забрани да говори по каквито и да е теми. Първото изявление на посланика пък намекна, че опитът за преврат в Анкара е бил организиран единствено с цел да се дискредитира Надежда Нейнски, което наистина е сред най-неочакваните версии за станалото.

За реакцията на Вътрешното ни министерство знаем още по-малко. Вероятно по спешност е бил събуден Динко от Ямбол, а по-късно са пратени 200 души на границата, ведно с военния ни министър. Този личен състав безспорно е в състояние да направи прилична уборка на КПП-тата, придавайки им приветлив и гостоприемен характер.

Адекватни реакции на основните политически централи все още няма, поради което “Движение Гергьовден” се опитва им бъде от полза, повдигайки въпроси, на които си струва заедно да потърсим отговор:

- Ускорено членство на Република Турция в ЕС? Европа отново е пред постоянната дилема да преглътне критериите си за демократичност и човешки права в името на краткосрочните политически изгоди.

- Европейската бежанска криза отдавна е основна част от отношенията между ЕС - Турция, но събитията от уикенда настояват европейските политици да започнат да търсят спешно решения, които не се основават единствено на благоразположението на Анкара.

- Европейската комисия спешно трябва да приеме с България и Гърция план за опазване границите на съюза, при евентуална задълбочаваща се дестабилизация в Турция. Този план е добре да не разчита изцяло и единствено на НАТО.

- Политическото и военното ръководство на НАТО едва ли не си е давало сметка за това, че в алианса членува държава, способна във всеки един момент да използва армията срещу собственото си население. Нещо повече: прави го от години в райони, населени предимно с кюрди – тема, която старателно се отбягва от всички страни-членки.

- България все още има своите резерви да бъде предмостие на една по-умна европейска политика на ЕС спрямо Турция и Русия. За да се случи това обаче е необходима консолидация на българските партии около идеята, че националният ни интерес в момента съвпада почти изцяло с интереса на Европейския съюз като общност.

- Българските политици би следвало да не заиграват с евтин национализъм и популизъм по отношение на ставащото в Турция, а да се опитат да убедят всичките си избиратели, че най-страшните като последици за демокрацията, са именно „лесните решения”.

Няма никакви индикации, че през следващите десетилетия Турция ще се премести географски от южната ни граница. Този прост факт би следвало да ни направи по-внимателни, по-прозорливи и по-подготвени. И най-вече - по-обединени. Каквито и решения да изберем, нека се опитаме да ги постигнем с максимално единение и загърбвайки лични и политически пристрастия. Дължим го не само днешната ситуация, но и на днешната дата – рожденият ден на Апостола на българската свобода Васил Левски.

front.bg 

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!