Следвайте "Буднаера" в Телеграм

New Europe: България се отказа от „война с Русия в Черно море“ - Местан и ДОСТ стават излишни - Паси търси помощ от НАТО

/КРОСС/ Между Румъния, България и Турция възникнаха разногласия по повод политиката на сигурността, отбелязва New Europe, цитиран от RT.

Българският премиер Бойко Борисов предложи да се демитализира Черно море и да се „прочисти от кораби и подводници“, като по този начин изрази несъгласието си с предложението за усилване на ВМС, прозвучало на срещата на върха на НАТО.

Изданието припомня, че идеята да се създаде флотилия на НАТО в Черно море дойде през януари от Румъния и бе подкрепена от Украйна, а след известно време и от Турция. Окончателното решение за създаването на черноморски флот НАТО трябва да бъде прието през октомври.

Предложението на румънците се появи след присъединяването на Крим към Русия и разчиташе на обединението на българския, турския, украинския, грузинския и румънския флот. Българският премиер Бойко Борисов обаче нарече тази идея „опит да бъде въвлечена България в пореден конфликт“.

„Не ми трябва война в Черно море“, подчерта политикът, цитиран от New Europe.

През април 2016 г. Институтът за изследване на общественото мнение Gallop публикува данните от допитването, според което в България Русия не се възприема като национална заплаха. В същото време 57 % от анкетираните румънци определят Руската федерация като „заплаха номер едно“ за националната сигурност. /cross.bg/

В. Велева: Местан и ДОСТ стават излишни

Според Валерия Велева съдът не е отказал регистрацията на партията заради наименованието на партията, а заради това, че и Местан и ръководните кадри в партията не са успели да дадат уверенията, че партията няма да действа на верска и етническа основа, съобщава cross.bg. Проблемът на ДОСТ не е проблем на съда, а проблемът е свързан с националната ни сигурност и е работа на други институции, заключи журналистката. 

Проектът на Лютви Местан тръгна куцо още от самото начало - с прекаленото самочувствие, с очевидната намеса на чужди дипломати, коментира от своя страна политологът Александър Маринов. Трябва да имаме нулева толерантност към всеки един политически проект, който бива поддържан и движен с някаква външна намеса и подкрепа - независимо дали говорим за Турция, Русия или някоя друга западна сила, призова той. Политиката в България трябва да бъде осъществявана от български политици и за българите и точка, смята Маринов.

Соломон Паси търси помощ от НАТО за засилено присъствие на алианса в Черноморието

Идеята на премиера Бойко Борисов за демилитаризиране на Черно море се лансира за пръв път, заяви президентът на Атлантическия клуб Соломон Паси в студиото на "Още от деня" по БНТ. Паси подчерта, че за пръв път от дълго време чуваме от български премиер да лансира стратегическа инициатива, съобщава epicenter.bg

Според него обаче „тази прекрасна идея може да се реализира след две – три политически поколения“, защото няма как да бъдат накарани държави като Русия, Турция, Румъния, Грузия и Украйна да се разоръжат. Бившият външен министър каза още, че идеята на Борисов „много прилича на някогашната идея на Тодор Живков „Балканите – безядрена зона“.

Соломон Паси каза още, че днес специално се е обърнал чрез Туитър към генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг и го попитал как вижда възможността за засилено военноморско присъствие на алианса в Черноморието, включително за изграждането на военноморска база, съвместна със САЩ и сили на НАТО под командването на алианса. И получил следния отговор г-н Столтенберг: "Черноморската сигурност е важна за НАТО. Нашите военни, които планират военните ни операции в момента разглеждат увеличаващи се възможности за военновъздушно и военноморско присъствие в региона".

В устата на генерален секретар на НАТО, който знае какви са тенденциите и нагласите в алианса това означава много, той дава възможност на България да се включи по правилния начин в една такава инициатива на НАТО, смята Соломон Паси.

Паси повтори старата си теза, че „България трябва да разговаря с Русия вежливо, но добре въоръжена“ и обясни, че „Наборната армия не може да се върне. Това е скъпо упражнение. Това си го позволяват държави като Израел и Швейцария." - Страни които не искат чужди войски на своя територия?

Джо Байдън: Крим може да стане перфектна база за силите на НАТО и САЩ

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!