Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ангел Джамбазки: Идеята за свръхдържава е безумна! Тя прeвръща малки страни като България в крепостните селяни на големите

Ангел Джамбазки

Красина Кръстева

- Защо се оказва натиск върху Великобритания да напусне ЕС, колкото се може по-бързо, г-н Джамбазки? Към призивите, които прозвучаха от страна на канцлера Меркел и председателя на ЕК Юнкер, се включи и българският външен министър Даниел Митов.

- Призивите на Меркел и Юнкер са нормална реакция. Все пак Великобритания е най-големия критик на федеративната политика, а освен това германският канцлер вижда възможност да премести финансовия център от Лондон във Франкфурт. Аз смятам, че външният министър прави грешка, като се включва в подобни кампании. Както знаете, аз съм член на групата, която е създадена от английските консерватори с цел реформиране на ЕС и спиране на политиката, която ще доведе до „европейска свръхдържава“. 

- Но как тълкувате идеята на Франция и Германия за създаване на такава европейска свръхдържава – с обща армия, полиция, данъчни?

- Тази идея е безумна и виждаме, че тя не работи и не е желана от европейските граждани. Всъщност, ако Великобритания напусне ЕС и бъдат осъществени плановете за подобна държава, нещо в което силно се съмнявам, именно Франция и Германия ще бъдат най-печеливши. 

- Тази идея се съгласува със страните от Вишеградската четворка, но не и с европейския Юг. Защо?

- Вероятно плановете на Юнкер и компания са да примамят държавите от Вишеградската четворка с обещания за повече субсидии, евентуални реформи и прочее. Държавите от европейския Юг, пък са тотално зависими от ЕЦБ и другите институции. Да вземем например една Гърция, -ами тя дължи съществуването си изцяло на големите европейски икономики. В Италия безработицата е 12,5 %, а Испания гони Гърция по този показател с 20,5% през февруари тази година според Евростат. В същото време безработицата в Унгария е 5,8%, а в Полша 6,8%. Очевидно икономиките на държавите от Вишеградската четворка работят, докато европейският Юг все повече потъва и задлъжнява към европейските институции. 

- Какво „на първо четене“ означава за България създаването на подобна свръхдържава?

- На първо четене означава отнемане на суверенитет. Означава край на решенията, които взимаме ние. Ще трябва решенията да се взимат от Брюксел. За мен означава, че ние ще бъдем крепосните селяни на големите икономики. 

- Влиза ли в действие старата идея за „Европа на две скорости“ и това ще изпрати ли страни като България в периферията?

- За мен тази идея вече работи. Както казах, имаме група от силни икономики, които се развиват, получават и по-добри квоти за европейския пазар. Поради тази причина ЕС се нуждае от реформа. Реформа, която да постави държавите в равни условия. 

- Какво означава фактът, че веднага след брекзит се появиха подобни намерения от страна на Франция и Германия? Това как засяга България?

- Това ни засяга пряко, тъй като имаме намерение да се включим към общата европейска валута. При това действие и неработеща икономика, държаща се изцяло на еврофондове и европейски субсидии, ще ни постави в положението на Гърция. 

- Ще се промени ли политиката с еврофондовете? За добро или лошо, те са двигателите на нашата икономика.

- Не смятам, че ще се промени. Смятам, че еврофондовете трябва да подпомагат развитието, а не да бъдат двигател на икономиката.

epicenter.bg 

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!