Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Житото падна, хлябът расте (Бум на ценовите аномалии на пазара)

Цената на житото рекордно ниска, реколтата отлична, но цената на хляба расте

Реколтата от житото за тази година бе прибрана, добивът е висок, а цената рекордно ниска. Въпреки това цената на хляба няма да пада, а с всичките добавки и „подобрители“ с които го пълнят, само още повече ще расте.

Въпреки че цената на житото пада главоломно заради високия добив и свръхпроизводството, то цената на хляба няма да се понижи, а напротив — очаква се да скочи. Сред потребителите дори се чува вече глас на недоволство, а не един и двама твърдят, че им е по-евтино да си купят жито и сами да си правят хляб у дома, отколкото да купуват готовата продукция, която е и с по-ниско качество, освен това.

Въпреки добивите и ценовите аномалии на пазара, лошото време също даде своя дан. На някои места пшеницата е с много ниско качество, а на други отлично. И при все това, на пристанище цената е 280 лв на тон, а на склад 230 — 250 лв. на тон. Тъй като за много от фермерите, възстановяването на разходите за грижа и опазване на посевите, надхвърлят изкупната цена, много от тях обмислят сериозно да се ориентират към други култури. При плодовете и зеленчуците, положението е същото — заради евтиния внос на домати, краставици, череши и други култури от Гърция и Турция, мнозина се отказват да отглеждат българска продукция.

Рекорден спад има и в цената на производството на култури като ечемик и рапица. Въпреки високите и качествени добиви на ечемика, той почти не може да се продаде, а рапицата се търгува на смешни цени заради масовия внос. А от министерството на земеделието все още не са предложили мерки, които да позволят баланс на цените и контрол на вноса.

За сметка на това се наблюдава бум на „биоорганичните“ култури, за които ЕС плаща повече от солидно. В същото време обаче не са малко и лицата, които се опитват да се докопат до тези средства, без реално да създават производство.

razkritia.com 

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!