Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Георги Марков: Унгария готви референдум за квотите, който пак ще шамароса Брюксел

Георги Марков

Конституционният съд на Австрия касира балотажа на президентските избори и даде урок по върховенство на закона. Неолибералният модел се спука в цяла Европа. Чака ни агония, твърди пред Епицентър.бг бившият конституционен съдия

Таня Джоева

- Г-н Марков, Конституционният съд на Австрия касира балотажа на президентските избори, които се проведоха на 22 май. Тогава кандидатът на „Зелените” Александър Ван дер Белен победи Норберт Хофер от „Партията на свободата” с малко над 31 000. Изненада ли ви решението на КС?
- Не познавам фактите около втория тур. Спомням си обаче, че в деня на гласуването г-н Хофер, на когото аз дълбоко симпатизирам, печелеше изборите. Едва на другия ден, след преброяването на бюлетините, дошли по пощата, резултатът бе променен. Мога да кажа, че е направен опит за служебна победа, само и само г-н Хофер да не бъде допуснат до президентския стол. Няма Конституционен съд по света, който да касира избори, освен при съществени нарушения на закона, повлияли на крайния резултат. Това оповести днес, 1 юли, Конституционният съд на Австрия.
Изненадан съм не от решението, което адмирирам, а от това, че неолибералният балон, който се спука и в Австрия, се опитва да се залепи, подменяйки вота на избирателите. Сега вече съм сигурен, че бъдещият президент на Австрия ще се казва Норберт Хофер – един изключително симпатичен човек, издигнат от Партията на свободата, който още на първия тур взе значителен аванс пред съперниците си.

- Да припомним, че на първия тур Хофер срази кандидатите на двете управляващи партии.

- Да, изненада тогава бе не само неговият отличен резултат, а катастрофата на социалистическата партия на тогавашния премиер Фрайман, която взе 10%, и на нейния коалиционен побратим – десницата, която взе 11%. Това доведе до оставката на Фрайман и като премиер, и като лидер на партията.
Някои наричат Хофер популист, но според мен той е реалист. Той спечели с един единствен лозунг: „Австрия не иска исляма”. В това няма нищо по-естествено и хората гласуваха за него. Изборите показват, че „Партията на свободата” е първа политическа сила и е над така наречените системни, традиционни партии. Президентският вот в Австрия не може да се разглежда извън контекста на останалите вотове в Европа – референдумът във Великобритания, изборите в Испания, в Полша, в Рим, където „Движение пет звезди” нанесе не просто удар върху управляващата партия на Ренци, а г-жа Вирджиния Раджи спечели с 67% един град, който е по-голям от няколко от страните членки на ЕС.

- Австрийският КС реши делото без да има конкретни улики, но обяви, че има нарушени процедури и че щом изборите са в основата на демокрацията, те трябва да бъдат касирани. Урок по демокрация?
- Урок по върховенство на закона. И понеже през есента българският КС ще навърши четвърт век, аз се надявам, че това решение ще бъде преведено и ще бъде сложено в голяма рамка, за да го четат всички поколения конституционни съдии. Защото, за голямо съжаление, нашият КС през 2013 г. допусна за разглеждане делото за касиране на изборите, заведено от ГЕРБ, констатира нарушения, но нямаше куража да касира вота. Съдия Румен Ненков тогава буквално каза: „Какво ще кажат в Европа?” е, ето, какво казва Европа. Европа няма какво да каже освен да адмирира върховенството на Конституцията и на закона. Парламентарните избори през 2013 г. бяха тежко опорочени в предизборния ден.

- Според австрийската конституция президентът има право да разпуска правителството, парламента. Това ли уплаши защитниците на неолибералния модел? Възходът на „Партията на свободата”, решението на КС, новите избори могат ли да обърнат Европа?
- Неолибералите се уплашиха първо от това, че драстично губят изборите и че печели крайно десен политик, както те го наричат. Аз мисля, че Хофер е нормално десен политик, който не иска исляма и държи на суверенитета на страната си. Вотовете по-голямата част от страните в ЕС показват, че гражданите на Европа не харесват бюрократичния апарат на Брюксел, не търпят да ги командва Юнкер, а искат да защитят своя суверенитет и християнството. Не съм чул Меркел, Оланд, Юнкер, Мартин Шулц да говорят за защита на християнски ценности.
Чака ни агония. Прав е Саркози, че Европа ще бъде в агония поне година, докато минат изборите във Франция, където ще си отиде Оланд. Да се надяваме, че ще го последва и Меркел. Навремето Франц Йозеф Щраус казва: „Ние никога – ХДС и ХСС, не бива да допуснем да бъдем успешно атакувани от дясно.” Е, те вече са успешно атакувани от „Алтернатива за Германия”, която спечели 25% на изборите в Саксония-Анхалт и 15% в толкова развита провинция като Баден Вюртенберг. Европа ще се променя по волята на европейските граждани. Защото неолибералният модел, който ни се налагаше – да нямаме граници и суверенитет, се спука. В лицето на Вишеградската четворка имаме нов модел, нов фактор. Чешкият външен министър вече поиска оставката на Юнкер. Същото говорят Виктор Орбан, Беате Шидло, които даже считат, че няма нужда да има Европейска комисия, а Съветът на министър-председателите да решава въпросите.

- Казвате, неолибералният модел се спука. Но след Брекзит той произвежда нови идеи – за свръхдържава, за въвеждане на еврото във всички държави от ЕС.

- Доналд Туск вече каза: ние искаме на думи да се справим с така наречените популисти и радикали, а с делата си ги докарваме на власт, защото продължаваме да живеем с илюзията, че Европа ще бъде по модел, който искаме ние, но гражданите на Европа не искат.
Очевидно Европа е пред голяма промяна, тъй като елитите са се отчуждили от гражданите на Европа.
Не изключвам да имаме Европейски съюз, който прилича на нашия Висш съдебен съвет с две колегии. В ЕС могат да се обособят две части. В едната да са западноевропейските и богатите държави, които да са силно интегрирани. В другата да са например вишеградските страни, може би и други, които да имат собствени валути, конституции и собствен дневен ред.
Върнах се тези дни в България и съм възмутен от факта, че тук са дошли някакви чуждестранни прокурори, които си позволяват да проверяват делата на българската прокуратура. Утре това може да стане с делата на Конституционния съд, със съдебните дела. В България се поставя въпросът: ние суверенна държава ли сме или сме роболепна провинция – такава, каквато бяхме по времето на Съветския съюз?

- Върнахте се от Унгария. Как реагираха там на Брекзит?
- Орбан изрази съжаление за излизането на Англия. В последната седмица той участваше в кампанията на Дейвид Камерън и беше за оставането.
Да припомним, че двамата – Камерън и Орбан, гласуваха срещу Юнкер, който беше силово наложен от Меркел за еврокомисар. И двамата считаха, че това е човек от миналото, който няма да може да ръководи ЕС.
След Брекзит Орбан каза още, че Брюксел не е Европа и че резултатът от референдума трябва да е като сигнална лампичка за коренна промяна на ЕС, включително и персонална. Орбан не е евроскептик. Той счита, че Съюзът трябва да съществува, но не по начина, по който съществува сега. Той вече натисна педала за референдума, който предстои да се проведе през есента в Унгария за квотите за бежанци, наложени от Брюксел. Трамваите в Будапеща са с огромни букви: Брюксел, чуй унгареца!
Най-вероятно унгарците ще гласуват срещу квотите, тъй като считат, че те нарушават нейната конституция и нормалните човешки отношения. Тоест Унгария се стяга за референдум, който ще бъде поредният шамар за Юнкер. Той измисли глупостта с квотите, както сега и глупостта с еврото. Как ще въвежда еврото?! Той, който получава многоцифрена заплата, би трябвало да знае, че в унгарската конституция форинтът е определен като национална валута и няма как да бъде променена освен с 2/3. Орбан каза, че преди 2020 г. няма да се мисли по тази тема. Полската „Право и справедливост” отхвърли еврото в предизборната си платформа. Същото е и в Чехия. Е, как ще въведеш задължително еврото?! Юнкер не е на себе си и трябва да си подаде оставка.
Слушам ЕНП и ПЕС. Говорят, че щели да се борят с популистите. Ако ще побеждават популистите с Жан-Клод Юнкер, Ангела Меркел, Мартин Шулц, те ще загубят.

- Но и българският премиер каза: искаме, не искаме, че въвеждаме еврото…
- България ще прави това, което казва Брюксел, както беше по времето на Съветския съюз. Откакто аз съм роден, ние никога не сме имали държавници, които да не са слушали или съветските другари, или брюкселските началници. Ние сме страна без икономика, без туризъм и без самочувствие. Затова не можем да бъдем критерий за това, което става в Европа, за съжаление. Надявам се, в сегашната президентска кампания да започне да се говори, че членството ни в ЕС и в НАТО, което няма алтернатива, не означава загуба на суверенитет. Нека да започнем да се държим малко по-нормално. Така, както Борисов се държа нормално при така наречената черноморска криза, където се прояви като истински държавник. Предлагам да няма президентски избори и Борисов преди обяд да е премиер, следобяд – президент.

- Разбира се, приемам думите ви като шега.
- Да, и ако продължа, ще добавя, че така няма опасност да изберем президент, който ще говори глупости. Може ли държавен глава да каже, че границите били символични, след като наред с всичко друго те определят териториалната юрисдикция на държавата?!

- В България очевидно може…

epicenter.bg 

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!