Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Германия и Франция преправят ЕС ще се борят срещу референдумите породени от “диктат и отнемане на суверенитет”


Външните министри на Люксембург, Италия, Франция, Белгия, Германия и Холандия (отляво надясно) обсъждат резултата от референдума на срещата в Берлин. СНИМКИ: РОЙТЕРС

Предлагат по-гъвкав съюз, по-малко интеграция, по-функциониращи институции на среща на основателките в Берлин в отговор на шокиращия вот за отцепване на Великобритания

Германия и Франция са готови с план за промени в ЕС след излизането на Великобритания. Германският външен министър Франк-Валтер Щайнмайер покани в събота спешно на кризисна среща своите колеги от държавите - основателки на общността, за да ги обсъди с тях.

Във вила “Борсиг” на езерото Тегел край Берлин още сутринта се събраха външните министри на Германия, Франция, Италия, Холандия, Белгия и Люксембург. Очаква се те да излязат с т.нар. Берлинска декларация, в която да предлагат мерки срещу блокирането на Евросъюза.

В нея ще се предложи на страните членки да се дава повече свобода и ако не желаят да участват в различни интеграционни стъпки, да им бъде давана тази свобода.

Обмисля се и как ЕС да бъде направен по-функционален, без това да означава създаване на нови и нови институции. Също така ще се спре и предаването на още суверенитет на Брюксел. Това ще е и предпазна мярка срещу бъдещи референдуми, които се свикват именно заради “диктат и отнемане на суверенитет” от популистите.

След срещата Щайнмайер обяви, че очаква излизането на Великобритания да стане бързо и да няма излишно протакане. Това би било във вреда и на двете страни, посочи той. Колегите му подкрепиха това искане. Така те отговориха на новината, че управляващите в Лондон няма да бързат с подаване на молба за излизане. Щайнмайер призова и ЕС да не изпада в истерия след резултата от британския референдум.

В понеделник в Берлин канцлерът Ангела Меркел ще се срещне с френския президент Франсоа Оланд, италианския премиер Марио Ренци и председателя на Европейския съвет Доналд Туск.

Новите предложения ще бъдат обсъдени във вторник и сряда в Брюксел. За първи път в срещата на върха няма да участва Великобритания.

В специално изявление в петък Ангела Меркел заяви, че европейските граждани трябва да разберат по конкретните стъпки колко е важен ЕС за подобряването на живота им. Канцлерката на Германия няма намерение да иска от Великобритания да бърза с излизането си от ЕС след резултата от вота на референдума, на който мнозинството британци поискаха отделянето на страната им от съюза.

Меркел посочва освен това, че не трябва да се забравя, че все още Великобритания не е утвърдила излизането от ЕС и процесът не е завършен, страната продължава да е пълноценен член на ЕС с всички права и ангажименти. Меркел допълва, че по този въпрос с премиера Дейвид Камерън държат пълно съгласие.

Междувременно вчера оставка подаде британският еврокомисар Джонатан Хил, който отговаряше за финансовата стабилност, финансовите услуги и капиталовите пазари. Той изтъкна, че не е правилно след референдума той да продължи да изпълнява задълженията си. Зам.-председателят на ЕК Валдис Домбровскис ще поеме ресора “финансови услуги”.

Юнкер: Берлин поема централната роля

Председателят на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер заяви в интервю за в. "Билд", че Берлин ще играе централна роля в ЕС след вота в полза на Брекзит, предаде АФП. 

ЖАН-КЛОД ЮНКЕР

Германия ще продължи да играе централна и дори още по-важна роля в ЕС, смята Юнкер. “ЕС със сигурност не е съвършен, но е най-доброто, с което разполагаме, за да съберем страните от Европа на една и съща маса, за да постигнем компромис с цел хората да живеят в мир, свободни и в благополучие. Великобритания ще ни липсва на тази семейна маса”, каза шефът на ЕК. Той посочи и отговорността и противоречивата позиция на премиера Дейвид Камерън.

“Когато човек от понеделник до събота

кълне Европа, е трудно в неделя да

мине за убеден европеец”,

изтъкна Юнкер, според когото Брюксел не носи никаква отговорност за резултатите от допитването, поискано именно от Камерън, а не от Европейския парламент, комисията или Европейския съвет.

На следващата извънредна среща на лидерите от ЕС в сряда и четвъртък “трябва да обмислим как най-добре да се заемем с притесненията на хората и да се противопоставим на популистките движения по решителен и единен начин”, заяви Юнкер. Той не изключва хипотезата за нови референдуми в други страни от ЕС, понеже “популистите обикновено не пропускат случай да вдигнат голям шум за своите антиевропейски идеи”.

Въпреки това според него ефектът от британския референдум би могъл бързо да опровергае тази пропаганда. Вероятно той бързо ще докаже, че Великобритания е била по-добре в ЕС - икономически, социално и външнополитически, смята шефът на Еврокомисията. 

Шулц бесен на Камерън, че не се оттегля веднага

Председателят на Европарламента Мартин Шулц смята за скандално, че британският премиер Дейвид Камерън е решил да подаде оставка чак през октомври, предаде АФП. “Отново цял континент е взет за заложник заради вътрешнопартийни решения на британската Консервативна партия”, заяви Шулц и допълни: “Партиен конгрес може да се свика и утре сутрин при добро желание.”  

МАРТИН ШУЛЦ

https://www.24chasa.bg/novini/article/5604485

 

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!