Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Премиерът със студен душ: Увеличение на учителски заплати? Аз не знам! Ако в МОН има резерви от 250 млн. лева, добре

Министър-председателят Бойко Борисов поля със студен душ очакванията за по-високи заплати в образованието. Премиерът се оказа искрено изненадан от обещанието за 10 % увеличение на учителските заплати, което даде пред 12 000 учители в неделя министърът на образованието Меглена Кунева.

Тази тема премиерът не е обсъждал към момента с министъра на финансите, стана ясно от изявлението му пред журналисти в Дивотинския манастир, разпространено от Правителствената пресслужба. „Може би има резерви в МОН за увеличение на учителските заплати. Ако те двамата - Кунева и Горанов - са говорили за увеличение на заплатите, значи всичко е наред“, допълни премиерът, с което явно показа, че се дистанцира от този проблем. Той отбеляза, че за анонсираното от министъра на образованието увеличение, ще са необходими над 250 млн. лв. годишно.

"Тези дни се наслушах на анализатори и на какви ли не коментари по темата за флотилията. Колкото повече време минава, показва, че съм бил прав, защото излизат неща, които са били договаряни, преговаряни просто не сме информирани всички за това, което са поемали като ангажимент. За мое най-голямо съжаление накрая идва при мен сметката", коментира още премиерът Бойко Борисов.

По темата за решението на Арбитражния съд в Женева за АЕЦ „Белене“ той заяви, че се случва това, за което е предупреждавал през 2006 година. „Аз лично бях много по-загрижен за решението на арбитража, за радост най-лошите ми предчувствия не се сбъднаха“, подчерта Борисов. Той допълни, че е важно с нормален, прагматичен работен план с партньорите от „Росатом“ да се проведат срещи и да се нормализират отношенията между двете компании-НЕК и Росатом, за да се намери най-доброто решение.

„Ако намерим къде да го продадем заедно с руската страна, това ще бъде най-доброто решение. Всички други варианти са доста по-сложни и в сегашната тежка студена война. Много по-студена и много по-опасна отколкото беше, защото тогава имаше два фланга – Варшавският договор и НАТО, и всички знаеха какво ще се случи, ако има война“, заяви Борисов. „Важно е да се уравновеси тонът, да се подобрят отношенията и да се проведат прагматични разговори с руската страна, за да постигнем максимален ефект, в случая с флотилията по-трудно ще успеем“, коментира Бойко Борисов.

epicenter.bg

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!