Защо 100 "руски" евра заплата са повече от 200 "български"... и защо средният руснак е 3 пъти по-богат от средния българин...

Анализ на gudelnews.com

От 1 юли Путин увеличава минималната заплата в Русия до 7500 рубли. Това са около 100 евро, и тази сума предизвика оргазъм сред русофобската патология - показваща колко "зле" е Русия, дори спрямо България.

Само че, оказва се, че въпросът не опира само до заплатите, а и до цените. В Русия са далеч по-малко всевъзможните корпорации и кръвопийци, които дерат народа с безумни цени. Съответно - излиза, че с тия 100 евро човек е по-богат, отколкото в България с 210 евро. Само няколко примера.

У нас цената на тока е около 20 ст. на киловатчас дневна и около 13 ст. - нощна тарифа. В Русия е съвсем различно. Там дневната на най-скъпото място - в Москва е 6,4 рубли. Т.е. под 17 ст. Но нощната е само 1,64 рубли, т.е. 4 стотинки. 4 пъти по-евтино е през нощта, отколкото през деня. При нас тази разлика се размива, и това е част от плячкосването на държавата ни. Но излиза, че токът в Москва е около 15% по-евтин през деня и около 3 пъти по-евтин през нощта, сравнен с България. И това е най-скъпото място. Има руски региони с по-ниски цени. Например в Краснодар и Хабаровск цената е 4,7 рубли дневна и 1,18 рубли нощна. Съоветно - 10 ст. и под 3 ст. В България и този регионален принцип е отменен в полза на корпорациите. Северозападнала България, която е най-бедния регион в ЕС, плаща същата цена като София.

Защо в Русия може да се спазва правилото дневна-нощна, а у нас - не? Защо може да има регионални цени, а у нас - не? Отговорите на тези въпроси поясняват защо 100 евро в Русия са повече от 200 евро в България.

Но токът е най-малкото нещо. Нека погледнем отоплението, което е далеч по-голям дял в разходите на българина.

В Москва, цената на 1 гигакалория парно е 1900 рубли. Т.е. около 50 лв. За отопление на гарсониера за цял сезон се консумира около 0,5 гигакалории. Т.е. отоплението на гарсониера за ЦЯЛ СЕЗОН, който в Москва е и по-дълъг от в София, и е по-студено, та това отопление излиза 25 лв. За 25 лв. си на топло цялата зима! В София отоплението на гарсониера, ако е идеално изолирана, и ако се пести, излиза 40-50 лв. на месец. Т.е. към 250 лв. за целия сезон. 10 пъти по-скъпо.

Но енергията е само малък дял от добрия стандарт на руснаците, базиран на цени без атлантически изедници и смукачи. Цената на хляба например варира от 18 до 45 рубли за 1 кг. Т.е. между 40 ст. и 1 лв. за 1 кг. Говорим за цял килограм. В България килограм хляб е около 1,50-2 лв., а масовите разфасофки са по-малки и набухани, та да изглеждат големи. Т.е. хлябът е 2,5-3 пъти по-скъп реално.

Млякото в Русия е около 45 рубли за литър. 1 лв. и малко. В България е 2 лв. за литър.

Нека погледнем и резервоарите на колите. Бензин А-95 в Русия е 35 рубли (в Москва, където е най-скъпо). Това са 0,90 лв. У нас цената е 1,80-1,90 лв. Пропан-бутанът е 15 рубли, т.е. 40 ст. У нас е 80 ст.

Както ясно личи, Русия, поради битката си с колониалните западни корпорации, реално умее да спести на населението си напълно излишни разходи. Ние си разпродадохме всички услуги и сега наливаме огромни печалби, та да плащаме заплати на западни мениджърии и пенсии на холандци, англичани, германци. Всичко тук е чуждо, и доените ренти са огромни. Когато тях ги няма, ценовото равнище е по-ниско и парите струват повече. Със своите 7500 рубли най-бедният работник в Русия има по-висок стандарт от най-бедния работник в България с неговите 420 лв.

Съвсем отделно, съпоставяме минимална заплата. При средните заплати положението е още по-зле. У нас тя е 800-900 лв. В Русия е 33 хиляди рубли, т.е. около 850 лв. Т.е. номинално средните заплати са еднакви. Но ако приложим ценовите разлики, приведени по-горе, то излиза, че с руската средна заплата, руският среден работник е 2 до 3 пъти по-богат от средния български работник.

Нещо да не секнахме оргазъма на русофобите... :)

Има и още - всичко това се случва при Русия, която е подложена на икономическа война от запада и санкции. Преди тях, положението беше далеч по-добро. И в средно срочен план, след като руската икономика се адаптира, вероятно ситуацията ще се върне на същото ниво.

А ние ще си гледаме през атлантическия розов бинокъл, и ще се "кефим" колко "зле" са руснаците... :)

ГН 

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!