Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Само 4% от руснаците считат България за приятелска страна - Българският флот се нуждае от най-малко шест бойни кораба за мисиите и задачите, които има като съюзник в НАТО

/КРОСС/ Най-враждебни гражданите на федерацията остават към САЩ, Украйна и Турция. Много високо остава неодобрението към Европейския съюз (62%), което до украинските събития не надхвърляше 30%. По-малко от един на 20 руснаци възприемат България като една от най-приятелските спрямо Русия държави. До 2014 г. средно 8-10% от анкетираните са определяли страната като един от най-близките съюзници на Русия, но през миналата и тази година този дял е намалял наполовина до 4%, съобщава "Левада център". За сравнение през 2006 година този дял е бил 10 процента.

Същият показател имат Виетнам и Гърция въпреки твърденията на премиера Владимир Путин, че южната ни съседка е много важен за Москва фактор в Европейския съюз.

В Европа по-лошо отношение има към Италия (3%), Германия, Чехия, Испания и Франция (2%) и Финландия (1%), която е оценявана по-слабо и от Украйна (1%).

Данните са национално представително проучване на московския социологически институт, проведено в периода 20-23 май сред 137 градове и села в 48 района на Русия.

Най-враждебни руснаците остават към САЩ, Украйна и Турция. В края на май 70% от анкетираните са посочили, че САЩ са най-неприятелската страна. Почти всеки четвърти (23%) казват, че се отнасят "много лошо" към тази държава, но това все пак е по-добре от 39% от януари 2014 г., т.е. малко преди избухването на кризата с Украйна. Много високо остава неодобрението към Европейския съюз (62%), което до украинските събития не надхвърляше 30%.

За лошото отношение (48%) към Украйна има ясно обяснение, както и за поставянето на Турция на трето място - ако през миналата пролет само 1% са я смятали за враждебна, след свалянето на руски боен самолет и санкциите от Москва днес така са отговорили 29%.

"Отношението към страните се определя от това какво телевизията показва на руснаците, тъй като голямата част от тях никога не са пътували до чужбина", казва пред "Ведомости" политологът Дмитрий Орешкин.

За главни приятели руснаците смятат Беларус (50%), Казахстан (39%) и Китай (34%). Любопитно е, че преди година 43% имаха много добро отношение към Китай, а днес от 2% на 10% е скочил делът на убедените, че Сирия е сред приятелите на страната. Почти няма промени спрямо 2015 г. в списъка топ 10 - следват Индия, Армения, Куба, Узбекистан, Азербайджан, Киргизстан.

През май тази година има влошаване на отношението към САЩ и ЕС след относително стабилни показатели през миналата година и възможно обяснение е ефектът от 9 май. Според Алексей Гражданкин, зам.-директор на "Левада център", "няма други обстоятелства, освен обидата на руснаците, че Западът не признава ролята на Русия за победата".

Все повече руснаци смятат Украйна за враг, тъй като конфликтът там изобщо не се вижда кога ще се уреди, допълва той. Руснаците свързват с Украйна проблемите с имиджа на страната им, невъзможността да пътуват в чужбина и високата инфлация. Няма добри перспективи и за подобряване на връзките с Турция, поради което по-скоро отношението към нея ще продължи да се влошава, смята Гражданкин. /cross.bg

Вицеадмирал Пл. Манушев: Българският флот се нуждае от най-малко шест бойни кораба

/КРОСС/ Българският флот се нуждае от най-малко шест бойни кораба, каза вицеадмирал Пламен Манушев, народен представител от ГЕРБ и член на Комисията по отбрана, в интервю за Радио „Фокус". По думите му, освен новите два многофункционални модулни патрулни кораба, които ще бъдат закупени, ще бъдат модернизирани и трите фрегати, с които България разполага.

„Модернизирането няма да престане, няма да бъде в този обем, за който говорят тези, които поддържат тезата, че парите трябва да отидат изцяло за белгийските фрегати. Те са три фрегати, а България се нуждае най-малко от 6", коментира вицеадмиралът. Според него, ако България остане само с наличните към момента три кораба, след години няма да може да изпълнява мисиите и задачите, които има като съюзник в НАТО. „Няма да можем да осигурим и морския суверенитет на България", допълни Манушев. По думите му двата нови кораба ще направят флота способен и надежден партньор в Черно море за възложените мисии, както национални, така и международни. „Сухопътните войски са отделен проект, по него ще продължим да говорим и занапред", каза още депутатът.

Вицеадмирал Манушев обясни, че половината от гласувания бюджет за модернизация на армията ще бъде използвана за подготовка на логистичния състав и за наземно оборудване. Според него новата техника е жизненоважна за Българската армия. /cross.bg

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!