Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Европа май е полудяла! Брюксел пак ли клекна на Ердоган?

Ердоган

Ердоган първо отказа да изпълни поне едно от 72-те условия на ЕС за отмяна на визите а след това заяви, че членството в Европейския съюз е стратегическа цел за Турция и изрази надежда, че споразумението за визова либерализация с ЕС ще ускори присъединителния процес на Турция?
Това може да означава или, че Ердоган има раздвоение на личността или "либералните толерантници" от ЕК, ЕП, брюкселските бюрократи и така наречените европейски лидери отново са му полегнали с размахани лапички.
По-скоро второто.

  На 7-ми май  Ердоган обвини европейските страни, че „загърбват демокрацията и свободите".  Той се противопостави на изисканото от Брюксел преформулиране на турския антитерористичен закон. "Ние ще вървим по нашия път и вие - по вашия", каза той. Реформата на анти-терористичния  закон е едно от 72-те условия, които Турция трябва да изпълни, за да паднат визите за турските граждани и е задължително изискване, което бе поставено на Анкара от ЕС, за да се говори въобще за визови облекчения.
  "Ще бъда кратък. По въпроса за визите: нека онези, които искат Турция да промени антитерористичния си закон, да премахнат палатките, опънати от терористите пред вратите на Европейския парламент", подчерта Ердоган, вероятно имайки предвид акция на кюрдските активисти пред Съвета на Европа.
 Доказателство са петгодишните присъди срещу главния редактор и още един журналист от опозиционния вестник "Джумхюриет", които бяха осъдени не за друго, а за това, че са си свършили работата.

   На 9-ти май Ердоган заяви, че членството в Европейския съюз е стратегическа цел за Турция и споразумението за визова либерализация с блока ще ускори присъединителния процес на Турция, предаде Ройтерс.
И това два дена, след като той сам се отказа от споразумението за спиране на бежанците казвайки, че Анкара няма да промени антитерористичните си закони, за да изпълни изискванията на ЕС по визовия режим.
Членството в ЕС, стратегическа цел за Турция, ще бъде източник на стабилност и вдъхновение за региона, каза Ердоган в изявление по повод Деня на Европа.
Надявам се, че споразумението за отмяна на визовия режим ще премахне част от разочарованието, причинено от над 50-годишното чакане пред вратите на ЕС и че ще ускори процеса за членство на Турция, посочи Ердоган.
Ердоган многократно рекетира ЕС, че без визова либерализация няма споразумение за мигрантите.
Говорителят на турското външно министерство Танжу Билгич заяви днес, че Анкара ще води необходимата политика във връзка с визовата либерализация и ще я реализира в съответствие с последните изявления на Ердоган.
Кои последни?

Ердоган, още преди три месеца заяви, че Турция ще се съгласи да приема бежанци от Гърция само ако в замяна ЕС отмени визовия иначе щял да отвори границата  и бежанците  да залеят Европа.

Изрече тази заплаха съвсем нагло и открито и без изобщо да се съобразява с условията за отмяна.Този ислямист е убеден, че е в по-силна позиция и отдавна вече не се опитва да прикрива своето властолюбие и мания за величие.
Ликвидацията на свободното словото в тоталитарна-ислямистка Турция, е нарушение на основните европейски ценности и права. Повече от ясно, че Ердоган няма никакво намерение да изпълнява условията за безвизов режим, а който се опита да го направи трябва незабавно да бъде арестуван и подведен под отговорност.

Очевидно безобразията на Меркел, Юнкер, Туск и сие разклатиха единството на съюза и възроди национализма до невиждани висоти.
В поне осем големи държави в ЕС може да се проведе референдум за  напускане на съюза, показват разпространениет в понеделник данни от социологическо проучване.
България никой не я брои и не я пита.
От анкетираните над 6000 души от Белгия, Франция, Германия, Унгария, Италия, Полша, Испания и Швеция общо 45% казват, че биха искали гласът им да се чуе по този въпрос на национален референдум. Около една трета направо обявяват, че ще гласуват за напускане на ЕС, ако имат възможност за това, показва проучването на Ipsos-MORI.
Най-много противници на оставането в съюза има в Италия 48% и Франция 41%, а най-малко в Полша 22% и Испания 26%.
"Италианците се открояват с надеждите си да имат референдум за еврочленството, а това ни води и към усещането, че дори британците да гласуват за оставане в ЕС, това няма да е краят на проблемите на съюза", казва Боби Дъфи, ръководител на обществените проучвания в Ipsos-MORI.
В допитването на Ipsos-MORI, проведено между 25 март и 8 април, авторите установяват, че 49% от отговорилите са убедени, че британците ще решат на 23 юни да си тръгнат от ЕС.
Също толкова голяма 48% е групата, според която при оттегляне на Великобритания, тя ще бъде последвана и от други държави.
Около 51% смятат, че евентуалната промяна ще накърни повече икономиката на ЕС, а едва 36% , британската икономика.

yphalachev.blogspot.com.au

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!