Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Орешарски: Навлизаме в дългова спирала, грози ни гръцкия сценарий на тежки рестрикции

Президентските избори не са изкушение за икономиста

Пламен Орешарски

Страната навлиза в дългова спирала, а от нея трудно се излиза. Бих искал да говорим много повече за развитие, а не за стабилност. Без развитие страната изостава. Доста близки са думите стабилност и застой. През 80-те години на ХХ век също говорихме за стабилност, нямаше протести, но всъщност имаше застой, а това не беше добро за България.
Това са част от тезите, цитирани от БГНЕС, които бившият премиер Пламен Орешарски изложи в предаването „Дянят започва с Георги Любенов“ по БНТ.

„Винаги една част от новите дългове служат за плащането на стари, така нареченото превъртане на дълга. Лошото е, че една част от тези кредити са за покриване на дефицити. Ние сме вече 6 години на дефицит и ако в началните години 2009-2010 имаше обяснение с кризата, то днес ние нямаме оправдание за политиката на дефицити. Трябва да се стремим към балансиране на бюджета“, каза Орешарски и добави: „Гледайте не взимането на кредитите, а нарастването на дълга. Затова казвам, че сме в началото на дългова спирала“, каза той.
Според Орешарски, който е и бивш финансов министър, подобна политика може да доведе до ситуация като при нашите южни съседи, които са принудени да орязват социалните програми и други харчения, както и да водят политика на рестрикции. „Истинският проблем с увеличаването на дълга ще бъде почувстван от някои от следващите кабинети. Затова казвам, че ние сме в началото на дълговата спирала“, подчерта Орешарски.

Орешарски коментира и дали коалиционното правителство на Бойко Борисов ще изкара цял мандат. Според Орешарски демокрацията е устроена така, че е хубаво правителствата да изкарват цели мандати, за да могат да реализират своите програми. От тази гледна точка той смята, че не е толкова добре да има чести предсрочни избори, но те се налагат, ако по някаква причина правителствата не могат да реализират своите програми.
„Не е най-важното дали това правителство ще издържи четири години. Най-важното е какви цели бяха обявени от кабинета Борисов, когато дойде на власт, и дали те се изпълняват. Тези цели не се изпълняват. Това правителство означава четири години да стоим на едно място“, категоричен е бившият премиер.

Орешарски подчерта, че законодателните и други мерки, които е предприел, за да увеличи приходите в държавната хазна по времето на своя мандат сега дават резултати и премиерът Борисов отчита големи многомилиардни постъпления.
„Удовлетворен съм, че мерките, които предприехме по време на моя мандат, сега дават резултати, особено в приходните агенции“, каза той и зададе риторичния въпрос: „Ако толкова добре сегашното правителство на Бойко Борисов събира приходи, защото не го направи и през първия си мандат. Явно нещо им е пречило“.
„През целия първи мандат на Борисов слабата събираемост беше един от основните проблеми. Моята цел беше да стабилизираме приходите. Това го постигнахме със законодателни мерки. Сега сме свидетели, че тези мерки дават резултат“, каза бившият министър-председател.

Орешарски не избяга и от въпроси, свързани с политиката.
Попитан дали Лютви Местан е съборил неговото правителство, Орешарски отговори, че този въпрос трябва да бъде адресиран към бившия лидер на ДПС. Говорейки за своето управление като министър-председател той заяви, че от него са се искали неща, които са били невъзможни. „Имаше проблеми в парламента с мнозинството от 120 депутати. Аз имах неясна парламентарна подкрепа или по-точно казано имах много слабо мнозинство. От там дойдоха политическите проблеми“, заяви Орешарски. Той защити водената от него политика и смята, че „сега като направи равносметка не може да си открие грешно решение“.
Въпросът „Кой?“ той определи като метафоричен. „В моя кабинет доста неща бяха по-прозрачни, отколкото при други наши правителства“, каза Орешарски.
На въпроса дали има политически амбиции и дали би участвал на предстоящите президентски избори, той отговори така: „Не ме вкарвайте в темата за президентските избори... Не съм имал политически изкушения“.
Пламен Орешарски смята, че проблемът в българската политика е по-дълбок. „В началото на новия век ние разбихме политическата система“, заяви бившият премиер.

„Винаги има бизнеси, които са по-приближени към властта и такива, които не са“, заяви Орешарски, отговаряйки на въпрос за връзките между олигархията и политиката. Той смята, че либералната демокрация, за разлика от контролираната винаги води до такива проблеми и това е глобалната тенденция. „Това, че ние не я разбираме добре си е наш проблем“, отбеляза Орешарски и веднага добави, че това не означава, че той одобрява и смята за правилна подобна тенденция. „Големи бизнеси винаги имат влияние върху правителството“, лаконичен бе бившият премиер.
Относно обществените поръчки Орешарски заяви, че не е ясно защо те са били спрени. Самият факт обаче на тяхното спиране говори за сериозни проблеми, иначе ако не бе така, тогава тези поръчки просто щяха да бъдат временно замразени. Според него спирането на обществените поръчки оказва лошо влияние върху бизнеса, защото тук става дума за много хора.

Бившият премиер отговри на върпоси и за доброволните отряди .
Пламен Орешарски защити своите действия във връзка с мигрантската криза. Той смята за правилно решението да се издигне ограда по българската граница. България беше първата страна в Европейския съюз, която направи това и по-късно беше последвана от всички държави от Централна Европа и Западните Балкани. Като доказателство за правилността на това решение Орешарски изтъкна и факта, че след вдигането на стената броят на нелегалните мигранти, които пристигат в България значително е намалял. Той коментира и темата с така наречените доброволни отряди. „Не подкрепям всеки да се прави на граничар, но бих подкрепил сътрудничеството между гражданското общество и граничните служби“, каза Орешарски.

epicenter.bg

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!