Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Скандално! 80% от делегатите на конференцията на ДОСТ са били имами

80 процента от делегатите на учредителната конференция на партия ДОСТ на изгонения от ДПС Лютви Местан са имами, председатели на мюсюлмански настоятелства или служители на Главно мюфтийство. Само една жена е присъствала на форума в неделя, което е в грубо противоречие с прокламираната либерална идеология в Устава.

Това се казва в сигнал на партия „Българско национално обединение“ (БНО) до главния прокурор Сотир Цацаров, председателя на Софийски градски съд Калоян Топалов и до градския прокурор на София Христо Динев. От БНО настояват прокуратурата и съдът да направят пълен преглед на делегатите на провелата се в неделя конференция, позовавайки се на член 16 от Закона за политическите партии, в които се казва, че държавното обвинение задължително участва в производствата по регистрацията на партиите. Днес стана ясно, че Лютви Местан и сподвижниците му предстои да внесат документи за вписване на формацията от Софийски градски съд. Поради тази причина от БНО настояваме за пълна проверка на делегатите на форума, каза пред Епицентър.бг председателят на партията Георги Георгиев. Той допълни, се надява институциите да проверят фактите и да не регистрират партията ДОСТ, определяна от политици и политолози като политически проект на управляващите в Турция ислямисти.

Подобно мнение изразиха в декларации ВМРО и евродепутатът Ангел Джамбазки. Лидерът на БСП Михаил Миков заяви на пресконференция днес, че очаква правителството, службите и органите на съдебната власт да си свършат работата. „Това е политически проект и българското общество е силно обезпокоено от тясното обвързване с една държава - Турция“, категоричен бе Миков.

Публикуваме част от сигнала на БНО до главния прокурор, градския прокурор на София и до председателя на Софийски градски съд (без редакторска намеса):

„Обръщаме се към Вас да се приложат правомощията на прокуратурата, която да направи проверка на учредителите на ПП ДОСТ, 80% от които са от структурата на Мюсюлманското изповедание, имами, председатели на мюсюлмански настоятелства. Партията е и сексиска, тъй като в нея няма жени, което е грубо противоречие на прокламираната либерална идеология в Устава.

Доблестното спазване на закона е Прокуратурата да се противопостави на регистрацията на новата религиозна и турско-националистическа партия. Прокуратурата да реагира адекватно при регистрацията на новата партия на разделението и омразата в българското общество. Държавата трябва да се намеси, когато едни групи от хора насаждат страх у други

Софийският градски съд (СГС) трябва да откаже регистрацията и вписването на ДОСТ, тъй като нейната идеология и дейност е в явно противоречие и несъвместимост с духа и нормите на Конституцията и Закона за политическите партии (ЗПП), с европейските правни стандарти и релевантната съдебна практика на ЕСПЧ. Такова би следвало да е категоричното становище на Софийската градска прокуратура (СГП), съгласно чл. 16 от ЗПП прокуратурата задължително участва в производството по регистрация на партии.

Идеологията и дейността на ДОСТ противоречат на нормите и духа на Конституцията и ЗПП и конкретно - на забраната за образуване на партии на етническа, расова или верска основа по чл. 11, ал. 4 от Конституцията, на забраната за партии, чиято дейност е насочена към разпалване на расова, национална, етническа или религиозна вражда и др. по чл. 44, ал. 3 от Конституцията, както и на условието на чл. 2, ал. 3 от ЗПП, че партиите използват демократични средства и методи за постигане на политическите си цели.

Съществуват множество доказателства за противоконституционност на ДОСТ, проявена не само в изявления и действия на членове на партията, но и в писмените документи. Публикации в пресата, заявка за защита на групови религиозни права и противопоставяне на действащи законови норми в обществото. Партията демонстрира не само етническа вражда и нетърпимост, но и религиозна нетърпимост, доколкото програмата ѝ предвижда решаване и защита само на мюсюлманската общност, което преведено означава дискриминация на останалите верски убеждения на членовете, но и е доказателство, че други верски убеждения в партията няма. Друга демонстрация на раекционност и ретроградност е проявеният турски национализъм, първо неприсъщ за български граждани, второ за пряката цел на партията да обслужва дори крайният турски национализъм. Всички доказателства сочат на открито и явно пропагандиране на омраза, вражда и нетърпимост на религиозна, национална и етническа основа в хода на дейността.

Като обобщение бихме могли да посочим, че позицията и практиката на ЕСПЧ е константна и категорична - проповядването, насаждането и разпалването на расова, национална, етническа или религиозна омраза или вражда, не влиза в обхвата на защитеното право на свободно изразяване по смисъла на Чл.10 от Европейската конвенция за защита на правата на човека и основните свободи (ЕКПЧОС). Европейският съд приема, че наложените санкции и предприетите мерки от страна на съответните държави по отношение на политическите партии и организации, чиято идеология агитира към омраза и нетърпимост, се явяват необходими и оправдани и не накърняват защитените с чл.10 от ЕКПЧОС права. В този смисъл биха могли да се посочат делата: Вона срещу Унгария, Партия на благоденствието срещу Турция, Германска националдемократическа партия срещу Германия и др.

Има няколко важни фактора, които ще поставят на изпитание българската държавност , първият са обясненията на Местан за някаква кампания, която умишлено се опитвала да изкара бъдещата партия „турска“. Даже говори за лаборатории, за специални служби, които щели да се занимават с проекта, и за други сценарии и конспирации, като се пренебрегват фактите. Най-яркият е онази декларация от трибуната на българския парламент, която след свалянето на руския самолет категорично защити Турция. Това не направиха дори евроатлантическите структури, чиято политика Местан се кани да следва. –само че това не се забелязва и именно тези служби ще станат съучастница в регистрацията и демагогията на Местан.

Друг факт е, че инструментите на турската политика вече трайно са навлезли в България, че из страната шетат турски емисари и че Анкара има контрол над мюсюлманското вероизповедание. Няма нито един контрафакт, който доказва, че Местан и хората му са се противопоставяли на това масирано присъствие, нито че се канят да го сторят сега. Точно обратното – доказателствата за това са видими и по медиите и в живия живот, а не измислената либерална ирационалност на Местан и другарите.

Факт е също, че Местан потърси закрила в турското посолство, при посланика, чиято намеса във вътрешните работи на една суверенна държава е вън от съмнение. Това беше не грешка, а непростим гаф.-останал необясним и до днес от служби, правителство, НСО, прокуратура, а присъствието на един посланик на учредяването на партията като губернатор да маха от трибуната е повече от показателен за суверенитета на „българската” държава.

Припомняме фактите не за да очертаем греховния профил на г-н Лютви Местан. Изброяваме ги за илюстрация колко трудно ще му бъде да се отърве от турския етикет върху формацията и пред какво изпитание ще бъде изправена Темида. На едната й везна ще бъде Конституцията, на другата – либералния устав на партията ДОСТ–формалното посочване на точки и алинеи от устава и програмната декларация рязко противоречат на дейността на партията, заявката за пълния й антибългарски характер и нейната идейна религиозна платформа.

Няма кампания, сценарии или опити за умишлено злепоставяне. Местан твърди, че ДОСТ ще предлага алтернатива на хората, които споделят либералните идеи, но не като абстракция, както било в ДПС. Интересно дали европейските либерали, към които ДПС отдавна принадлежи, са на същото мнение. Интересно е също защо Местан и хората му звънят на българи от етническите райони, за да ги канят настоятелно в бъдещата си партия. Няма ли ДОСТ да бъде абстрактно българска? А Местан - абстрактен лидер? Сам призна, че начело на ДПС бил назначен. Какъв лидер ще е тогава, след като не успя да наложи лидерството си над друга партия цели три години?

Уважаеми господа,

Нека допуснем обаче, че съдът откаже регистрация на ДОСТ заради противоречие с основния закон. Тогава първо Местан ще се сдобие с ореола на жертва, второ, това ще радикализира неговите съмишленици и трето, дейността им може да добие размах, но не на светло.

В предварителните си заявки Местан люто се закани на българските институции и съд, че ако не бъде регистриран ще има тежки последици, странно от какво естество? Всички сме равни пред закона и ако за някого се прави компромис то този компромис се плаща от цялото общество и най-вече се връща като бумеранг на тези, които не са имали смелостта да спазят закона. Надяваме се, че българската прокуратура ще бъде онзи обществен защитник, който сме е делегирали да бъде и ще защити националния ни интерес, суверенитет и българските закони."

epicenter.bg 

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!