Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ердоган заплаши: Визите падат най-късно през юни или пускаме мигрантите в Европа. Турция дава гражданство на бежанците...

Ердоган

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган предупреди Европейския съюз, че Анкара няма да изпълни ключовото споразумение за ограничаването на потока от мигранти, ако Брюксел не успее да реализира своята част от сделката, съобщава "Франс прес", цитирана от novinite.bg.

„Всичко, което беше обещано (трябва да бъде реализирано от ЕС), всичко, което е посочено в споразумението”, настоял турският държавен глава.

Сделката, сключена на 18 март, предвижда мерки за ограничаване на най-тежката мигрантска криза в Европа от Втората световна война, включително засилване на проверките от Турция и връщане обратно на мигрантите на турска територия, които пристигат в Гърция.

В замяна на това Турция следва да получи обезщетения, включително безвизово пътуване на турски граждани в Европа, което в сключеното споразумение е обещано да бъде осъществено „най-късно” през юни 2016 г.

Турция също така ще получи до края на 2018 г. общо 6 млрд. евро финансова помощ за над 2,7 млн. сирийски бежанци, които тя приютява.

Турция дава гражданство на бежанците... Кои иска да претопи Ердоган парво?

Промените в закона за големите общини в Турция са в ход и сирийските бежанци вече ще бъдат считани за пълноправни местни граждани, предаде БГНЕС. На общините се отпускат бюджети, планирани и на базата на броя на лицата, търсещи убежище, а най-облагодетелствани с тези средства се очертава да бъдат югоизточните провинции Шанлъурфа и Газиантеп.

Законовите промени започнаха след инструкцията на премиера Ахмет Давутоглу, а председателството по местното самоуправление при Партията на справедливостта и развитието /ПСР/ премина към действие. Правят се проучвания на нагласите на двете страни, а зам.-председателят Ахмет Ешреф Факъбаба убеждава общините, че финансовата им тежест ще бъде облекчена, а приходите им ще се увеличат.

„Приходите на провинции като Шанлъурфа, Мардин, Газиантеп и Хатай ще се увеличат според броя на бежанците, търсещи убежище. Тези хора ще бъдат включени в съществуващата популация и ще се интегрират. Ако по официални данни броят на сирийците е 500 000 души, към този на местното население ще бъдат добавени всички тези хора, а за тях Общинската банка ще осигури дял в бюджета“, обясни Факъбаба пред CNN Turk.

На турско гражданство ще могат да разчитат онези бежанци от Сирия и Ирак, които през април 2011 г. пристигнаха в страната. Според правителствен доклад те ще бъдат заселени в югоизточните провинции и ще балансират кюрдското местно население. Новият електорален потенциал за турската политика и демографското му отражение станаха повод за разгорещени дискусии, и независимо от споразумението с ЕС, бежанците са бъдещето на страната, отбелязва турската секция на Дойче веле.

В момента над 2 720 000 са сирийците в Турция, новородените им бебета надхвърлят 152 000, 170 000 са иракчаните, а ако добавим 1 млн. нелегални мигранти, които ще бъдат върнати от Гърция, броят ще доближи 4 млн. души. Според изявление на вицепремиера Ялчън Акдоган от 10 март т.г. сирийските бежанци на територията на Турция са 2 733 784 души, от тях във временните 26 центрове за настаняване се намират 282 815 души. Първите бежански потоци от Сирия пристигнаха на 29 април 2011 г. и бяха настанени в лагери, от 29 април т.г. те получават правото на турско гражданство, както и това да гласуват.

Депутатът от Народно-републиканската партия Ердоан Топрак предупреди, че проблемът с новите избиратели ще избухне през 2019 г., когато ще се проведат 3 избора и електоралният баланс ще се преобърне. „В случай на едни предсрочни избори 400-500 000 нови граждани ще имат правото да гласуват. Политическата сцена ще се промени чувствително в югоизточните и въобще в пограничните райони, където се намират бежанците. Например в град Килис, където местното население наброява 90 000 души и сирийските бежанци са 120 000, на местни избори става възможно да бъде избран кмет от сирийската общност, а на избори за парламент – депутат от сирийски произход. И това ще провокира сериозен дебат. На дневен ред ще дойде въпросът за представителството на сирийците в турския парламент“, коментира опозиционният депутат Топрак. Според него действително югоизточните и източните райони край границата със Сирия са най-подходящите за адаптацията на бежанците заради близостта на културата, езика, начина на живот и т.н. 

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!