Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ерик Рубин подчерта, че американците са тук като наши приятели и няма да изоставят българите, скоро и отмяна на визите

Ерик Рубин

САЩ засега няма да изграждат военноморска база в България.

Това стана ясно от диалог между новия посланик на САЩ в България Ерик Рубин и председателя на Атлантическия клуб Соломон Паси.

„Само да кажа – аз не предлагам тук да има военна база“, реагира Рубин в отговор на въпрос, зададен от Паси. Атлантическият клуб бе домакин на първата публична изява на американския дипломат №1 в София. Той изнесе лекция на тема тема „Америка и България: съюзници и партньори”.

Правителството бе представено от вицепремиера Меглена Кунева. Присъстваха цар Симеон II, както и солидна група посланици, сред които на Турция и Франция. Турският посланик напусна събитието след приключването му под засилена охрана.

Ерик Рубин не отговори по същество на въпроса дали Вашингтон ще подкрепи Ирина Бокова за генерален секретар на ООН. „Има дълъг изключителен списък с кандидати. Ние своевременно ще уведомим какви са нашите предпочитания. Аз няма да го кажа сега, това е решение на ООН“. Това бяха думите на посланика.

По традицията на първата публична изява на заемащите този пост в София, Рубин направи преглед на двустранните отношения.Той подчерта, че американците са тук като наши приятели и няма да изоставят българите.

САЩ са загрижени за сигурността ни, защото България е изправена едновремнно пред различни предизвикателства, засягащи Европа – анексирането на Крим от Русия, войната в Сирия и бежанската криза.

Посланик Рубин подчерта, че страната му е вложила 7 млн. долара за ново военно оборудване и обучение на военни кадри в България. Той подчерта ролята на проекта за интерконекторната връзка за газ между България и Гърция и не пропусна да напомни, че шистовият газ е добра алтернатива, а САЩ насърчават всички видове енергийни проучвания.

Фондация „Америка за България“ не е част от американското правителство, но тя е наш партньор“, каза още Ерик Рубин и подчерта, че 1300 българи са подпомогнати по различни програми на фондацията.

Той изрази още надежда, че скоро ще бъде постигната отмяна на визите за България в САЩ, но също така допълни, че все още трябва да се свърши много работа преди страната ни да отговори на необходимите критерии.

На въпроса дали би могла Куба да стане член на НАТО посланикът заяви, че Алиансът е отворен за всички. Той посочи, че със сигурност има държави, които в близкото бъдеще ще се присъединят към организацията. Въпреки това Рубин повтори думите на Обама по време на визитата му в Хавана, че страната има да извърви още много дълъг път.

В края на лекцията по повод 25 години от създаването на Атлантическия клуб бе валидиран пощенски плик.

epicenter.bg 

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!