Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Няма български политици сред собствениците на офшорки. Защо? (обзор)


Панама е американски протекторат от 1989 г., никой отдавна не крие пари там

Глобално международно разследване в 11,5 млн. документа разкрива 214 488 компании в 21 офшорни зони на клиенти от 204 страни

“До момента не излизат имена на български политици, които да са били акционери в офшорните зони, за които пише Panama Papers.

Има фирми, които са закрити, или такива, за които все още не излизат достатъчно документи. Едно име обаче не значи нищо без детайлна информация, трябва да се проверят детайлите.” Това каза за “24 часа” Алексения Димитрова, която засега е единственият български журналист от екипа на Международния консорциум на разследващите журналисти (ICIJ), който започна публикуването на Panama Papers.

Глобалното журналистическо разследване е базирано на мегаданни, до които преди повече от година се e добрал германският вестник “Зюддойче цайтунг”, а впоследствие е споделил с ICIJ, който организира масивното разследване.

Изтеклата информация е 46 пъти по-обемна, отколкото материалите, станали известни като Wikileaks, изчислили испанските колеги от Еl Confidencial .

“Започнете ли да четете сега, ще

ви трябват поне 26 години”,

допълва за гигантския обем информация един от редакторите на проекта Мар Кабра.

“За съжаление, се включих едва преди няколко седмици в четенето на близо 12 млн. файла, което колегите са правили от година. Само по себе си създаването на офшорна фирма не е престъпление, ако не е извършвана престъпна дейност", казва журналистката Алексения Димитрова.

В разследването участват повече от 370 журналисти от 109 медии в 76 страни по света. Близо година много от тях дълбаят във внушителен обем от данни – 2,6 терабайта, които съдържат близо 11,5 млн. документа, свързани с 214 488 фирми на клиенти от 202 страни, регистрирани в няколко офшорки в продължение на близо 40 години - между 1977 и декември 2015 г.

Журналистите се интересували от хора във властта или техни приближени, хора, които са разследвани за престъпления или са свързани с тероризъм и подозрения за корупция.

Такъв е случаят с мексиканския бизнесмен Хуан Армандо Инойоса Канту, наричан Привилегирования барон, за който съобщи мексиканският Centredaily. Според информация, намерена от мексиканските журналисти, българка била един от директорите и доверени лица на Канту и била натоварена със задачата да създаде верига от фирми, чрез която се избягва декларирането на доходи. И мексиканските журналисти обаче не посочват име.

Поне 50 компании, 6 фирми посредници, 16 собственици и 78 акционери с адреси в София, Пловдив, Банско, Плевен, Стара Загора, Варна, Севлиево, Правец, Монтана, Созопол, Панагюрищe, Габрово, Русе са били свързани с офшорни регистрации на Бахамите, Сейшелите, Ангила, Панама, Ниуе и Британските Вирджински.

Сред тях e имало и чужденци,

които живеят или притежават

паспорти в България,

както и българи, които живеят в чужбина.

Проучване на “24 часа” до момента сред част от данните, в които излизат български имена, показа, че за много от фирмите са дадени непълни адреси, за други - само по 2 имена на хора, което ги прави трудни за идентификация. За част от компаниите липсват документи, които показват каква дейност са извършвали. Това не значи, че няма да изскочат нови документи. 

Журналистите откриват сведения за офшорни компании, свързани с 12 бивши или настоящи държавни глави и 61 техни роднини или приближени, както и за 128 политици и хора, заемащи публични длъжности. Сред тях - министър-председателите на Исландия и Пакистан, кралят на Саудитска Арабия и децата на президента на Азербайджан, украинският президент Петро Порошенко и покойният баща на британския премиер Дейвид Камерън, близки на сегашни или бивши членове на китайското Политбюро, сред които и деверът на китайския президент.

“Повечето от услугите на фирмите, които предлагат офшорна регистрация, са законни, ако се съобразяват със закона. Документите обаче показват, че банки, адвокатски кантори и други офшорни играчи често са пропускали да следват законовите изисквания, за да бъдат сигурни, че клиентите им не са участвали в криминални начинания, избягване на данъци или политическа корупция”, казват журналисти от екипа на ICIJ.

Данните, на които е базирано глобалното разследване, дошли от документи на малко известна, но силна юридическа фирма - “Мосак Фонсека” - една от водещите, които предлагат офшорни услуги. Компанията е базирана в Панама, но има клонове на повече от 40 места по света – само в Китай офисите ѝ са 8, а в Швейцария - 3.

Преди “Зюддойче цайтунг” да получи данните от свой конфиденциален източник, германските данъчни са купили малка част от т.нар. whistleblower (човек, който надува свирката, човек с будна гражданска съвест – бел. авт.)

Това довежда до акция на властите в една от най-големите банки в Германия по повод разследване за данъчни измами, за която “Зюддойче цайтунг” съобщава през февруари 2015 г. Малка част от данните са били предложени от човека whistleblower и на данъчните власти в САЩ и Великобритания, но не е ясно дали те са ги приели.

“Зюддойче цайтунг” и ICIJ не са плащали за данните, категоричен е директорът на ICIJ Жерард Райл.

“Много от клиентите на “Мосак Фонсека” не са използвали компаниите си за неуместни цели.

Да имаш офшорна

компания, не е нелегално

За много международни бизнестрансакции това е логичен избор”, казват от екипа на ICIJ.

В същото време открили имена, свързани с финансови пирамиди, разпространители на наркотици и дори един осъден за сексуални престъпления. Американският бизнесмен, обвинен, че пътувал до Русия, за да прави секс с малолетни сираци, подписал документите за офшорна фирма, докато излежава присъда в затвора в Ню Джърси, разкрили журналистите.

От документите изскочила на бял свят офшорната връзка на търговия с диаманти от Африка или произведения на изкуството, както и 29 милиардери от класацията на “Форбс” за 500-те най-богати по света. 

Според анализа на ICIJ “Мосак Фонсека” е работила с поне 33 човека и компании, които са в черния списък на американското правителство, заради подозрения, че са били свързани с нарушения като правене на бизнес с мексикански нарколордове, терористични организации като “Хизбула” или страни като Северна Корея и Иран. Сред тях няма нито една фирма, свързана с България.

Преди време клонът на “Мосак Фонсека” в Бразилия станал център за разследване на подкупи и пране на пари, което довело до обвинения срещу водещи политици и разследване срещу предишния президент Лула да Силва – скандал, който разклати позицията на сегашната президентка Дилма Русеф.

В базите данни се появяват и

български посредници

Това са фирми, които срещу заплащане подготвят и пращат директно или на друг посредник документите, нужни за регистрация на офшорни фирми. Само 6 от посредниците в България обаче са били активни – повечето са прекратили дейността, а на други са пратени писма с покана за бъдещо партньорство. Някои българи обаче са ползвали фирми посредници в страни като Швейцария, Лихтенщайн, Люксембург и Кипър, за да регистрират офшорни компании.

Фирмата посредник 30 г. оперирала с милиарди долари

Началото на “Мосак Фонсека” е в далечната 1986 г., когато младият панамски адвокат Рамон Фонсека обединява своята малка юридическа кантора в Панама с местната кантора на друг млад юрист Юрген Мосак, разкрива журналистката Марта М. Хамилтън, която е част от екипа, направил глобалното разследване.

Години по-късно двамата съдружници са доволни от стъпката, която да предприели. “Заедно направихме чудовище”, казва Рамон Фонсека в разговор с журналист. 64-годишният мъж е завършил право и политически науки в университета в Панама, по-късно е учил в прочутото London School of Economics и когато се завръща в родината, поставя началото на юридическата си кантора.

Съдружникът му Юрген Мосак е роден в Германия през 1948 г., но се установява в Панама със семейството си в далечната 1960 г. След като завършва право през 1973 г. и за кратко работи като адвокат, основава своя кантора, която по-късно се обединява с тази на Рамон Фонсека.

Освен като топадвокат панамецът е добре познат и награждаван новелист. Една от книгите му “Мистър Политикус” е интригуващ политически трилър, който според собствения му литературен уебсайт разказва за “заплетения процес, който безскрупулни държавни служители използват, за да се сдобият с власт и да постигнат противните си амбиции.

Фонсека много добре познава света на политиката, защото доскоро е бил топсъветник на панамския президент. Напуснал неотдавна след разразяването на скандал, свързан с бразилския офис на фирмата по повод обвинения за подкупи и пране на пари на държавното петролно предприятие “Петробрас”. По този повод Фонсека заявил, че ако една офшорна компания се използва за нещо лошо, фирмата посредник нe е по-виновна от автомобилен завод, произвел кола, която после може да се използва за грабеж.

Двамата топадвокати обединяват бизнеса си в трудни времена, когато Панама е разтърсена от политическа и икономическа нестабилност при управлението на военния диктатор Мануел Нориега заради обвинения, че е свързан с пране на пари и наркотици.

Обединената от Мосак и Фонсека фирма прави първата си крачка навън през 1987 г., като създава клон на Британските Вирджински острови - няколко години по-рано там е прието законодателство, улесняващо създаването на офшорни компании, в които не се разкриват публично собствениците и директорите. Днес Британските виржински острови са седалище на около 40 на сто от световната офшорна индустрия, казва Марта Хамилтън. От данните, до които се добрали журналистите, станало ясно, че всяка втора офшорка в света е регистрирана тъкмо там. 

Седалището на “Мосак Фонсека” в Панама СНИМКА: РОЙТЕРС

През 1994 г. “Мосак Фонсека” прави друга важна крачка – помага на малката островна държава Ниуе в южната част на Тихия океан и има по-малко от 2000 жители да създаде законодателство, улесняващо регистрацията на офшорни фирми. След това подписва договор с местното правителство, който ѝ дава есклузивни права за регистрация на чуждестранни търговски дружества в продължение на 20 г. Един от най-привлекателните фактори в Ниуе по онова време е, че страната предлага регистрация на кирилица и китайски, което прави малкото островче атрактивно за китайски и руски клиенти.

Бизнесът не продължава дълго, защото през 2001 г. се появяваг обвинения, че офшорната индустрия на Ниуе е свързана с пране на пари от Русия и Южна Америка. Страната е сложена в черния списък, а няколко банки отказват да правят трансакции с тихоокеанския остров. Няколко години по-късно Ниуе отказва да поднови регистрацията на 4 компании, подадени от “Мосак Фонсека”, а скоро след това не подновява и договора с фирмата, разказва Хамилтън.

Това не пречи на „Мосак Фонсека” да започне да прави бизнес със Самоа. Когато през 2005 г. и британските виржински острови отменят издаването на анонимните акции на извършител, бизнесът с офшорки се прехвърля в Панама. Това е втората страна по регистрирани офшорни фирми след Британските виржински острови. През 2012 г. и 2013 г. властите на Британските Вирджински острови удрят фирмата с поредица от глоби за нарушаване на правилата в борбата с прането на пари в страната. 37 500 долара е глобата за пропуск да бъдат уловени навреме данните за високорисков клиент – сина на бившия египетски диктатор Хосни Мубарак. През февруари 2015 г. германските власти започват поредица от акции в германската Commerzbank и частни домове във Франкфурт, разкриват от ICIJ. По онова време „Зюддойче цайтунг” пише, че германските власти обмислят правни действия срещу служители на „Мосак Фонсека” заради възможен принос в процес на укриване на данъци, в който са включени и офиси на банката в Люксембург.

В началото на 2016 г. в Бразилия „Мосак Фонсека” се превръща в един от обектите на разследване за подкуп и пране на пари в т.нар. операция Car Wash, която бързо се разраства в един от най-големите корупционни скандали в латиноамериканската история. Според бразилските прокурори фирмата е помагала на някои от разследваните със създаването на офшорни компании, използвани за извършване на престъпления, казва Марта Хамилтън. На пресконференция през януари 2016 г. фирмата била наречена „голям перач на пари”. Властите обявяват, че са запонали разследване срещу 5-ма бразилски служители на компанията. От „Мосак Фонсека” контрират, че бразилският им клон е само „франчайз” и че фирмата в Панама погрешно се свързва с неща, за които не носи отговорност.

Лъсна “мръсна дузина” лидери, крили в данъчен рай парите си

Най-голямото изтичане на финансови данни в света разкри как вътрешният кръг на Владимир Путин и “мръсна дузина” световни лидери са използвали офшорни данъчни убежища, за да крият богатството си.

Шоузвезди, спортни легенди, политици и милиардери, търговци на оръжие, шпиони, измамници и какви ли не още са забъркани в т.нар. Документи от Панама - изтекли 11 милиона файла, които съдържат повече информация от откраднатата от бившия агент на ЦРУ Едуард Сноудън през 2013 г.

Документите са изтекли от една от най-тайнствените компании в света - панамската юридическа фирма “Мосак Фонсека”, и показват как тя е помагала на клиентите си да перат пари, да заобикалят санкции и да избягват данъци.

Мегазвезди като Джаки Чан, Лионел Меси

и Мишел Платини са сред големите имена,

обвинени, че са използвали спорната панамска фирма, за да инвестират милионите си в офшорки. Семействата и приближени на бившия египетски президент Хосни Мубарак, бившия либийски лидер полк. Муамар Кадафи и сирийския президент Башар Асад също са сред първенците, възползвали се от данъчен рай. 

Посочени са имената на британски лордове и баронеси, дори 26-те милиона лири от големия банков обир на лондонското летище “Хийтроу” през 1983 г. били метнати в офшорна компания, основана от “Мосак Фонсека”. Журналистическото разследване разкрива и участието на международни банки като австрийската “Райфайзен”.

Германският вестник “Зюддойче цайтунг” получава файловете и ги споделя с Международния консорциум на разследващите журналисти, но не е известна самоличността на източника, който ги пуска, и как точно е станало това, посочва в. “Дейли мейл”.

Безпрецедентното изтичане на поверителни документи разкрива

мрежа от тайни

офшорни сделки и заеми

на стойност над 2 млрд. долара, които водят към руския президент Владимир Путин, макар че той не е споменат поименно.

12 лидери на държави, сред които кралят на Саудитска Арабия, президентът на Украйна и премиерът на Исландия, са сред 143-ма политици, за които се оказва, че имат офшорни сметки. Сред тях има няколко диктатори.

 

Дружества, свързани с китайския президент Си Цзинпин, също се появяват в документите. В тях фигурира и семейството на премиера на Пакистан Наваз Шариф, чийто син и дъщеря са свързани с офшорни фирми. Родственици на президента на Азербайджан Илхам Алиев са използвали панамски компании, за да владеят дялове в златни мини.

Очакват се още стотици публикации по документите, които ще излизат през следващите месеци.

Най-голямото изтичане на документи в историята – “Документите от Панама”, доведе до

мигновени проверки

на данъчни служби и

политически реакции

в целия свят

В Австралия и Нова Зеландия данъчните служби вече проверяват някои имена от досиетата за укриване на данъци. Очаква се подобни проверки да започнат и на много други места. Журналистите обаче посочват, че самият факт за наличие на офшорка не е незаконен, а създаването ѝ е логична стъпка. Друг е въпросът, че често офшорните компании са използвани за сложни схеми, целта на които е да се прикрие натрупано по съмнителен път състояние и да се избяга от данъци.

Путин замесен с $ 2 млрд. в офшорки

Мрежа за пране на милиарди долари, ръководена от руска банка, е била свързана с най-близки хора на руския президент Владимир Путин.

Това разкри огромен теч на поверителни документи, който показва как богати и могъщи хора в света използват данъчни райски кътчета, за да крият богатството си, съобщи Би Би Си.

Руската връзка е свързана с Банка Россия, която е засегната от санкциите на САЩ и ЕС след анексирането на Крим от Москва. Изтеклите документи разкриват за първи път как банката е действала.

Парите са били канализирани през офшорни компании, две от които са били

официално собственост на един от

най-близките приятели на руския президент

- концертиращия челист Сергей Ролдугин.

Той е и кръстник на президентската дъщеря Мария. 

Челистът Сергей Ролдугин (вляво) е един от най-близките приятели на Путин. СНИМКА: РОЙТЕРС

На хартия Ролдугин лично е натрупал стотици милиони долари от съмнителни сделки. Документите от неговите компании обаче посочват, че “компанията е създадена главно за да пази самоличността и поверителността на своя бенефициент собственик”.

Сергей Ролдугин и Владимир Путин се познават от юноши. Свързва ги силно приятелство, почти като братя са. Кръстосват улиците на Ленинград, пеят, а понякога – в случая на Путин – се забъркват в юмручни битки, разказва в. “Айриш таймс”.

Двамата остават близки и след като Путин се издига на власт като върховен лидер на Русия, а Ролдугин си създава име като класически челист и диригент. Той свири за приятеля си и ВИП гости в президентската резиденция и дава интервюта, в които смекчава страховития имидж на Путин.

Изтеклите документи обаче показват скритата страна на тяхното приятелство.

Записите показват, че Ролдугин е задкулисен играч в нелегална мрежа, движена от сътрудници на Путин, която е скатала най-малко 2 милиарда долара чрез банки и офшорни компании.

В документите Ролдугин е записан като собственик на офшорки, които са получили плащания от други компании на стойност десетки милиони долари. Фирма, свързана с челиста, е оказвала тайно влияние над най-големия производител на камиони в Русия “Камаз”, друга е отхапала голямо апетитно парче от руската телевизионна рекламна индустрия.

Възможно е Сергей Ролдугин, който публично твърди, че не е бизнесмен, да не е истинският ползвател на тези богатства. Сведенията в материалите показват, че той е действал като фронтмен на мрежа от верни на Путин съратници – и вероятно на самия Путин.

Музикантът отговорил на журналистическо запитване миналата седмица, че иска време да се запознае с отправените му въпроси и да реши какво да каже.

Около 100 финансови сделки, свързани с тази мрежа, са описани в изтеклите Документи от Панама. Те са сложни и плащанията са прикрити по различни начини. На хартия дяловете в компаниите са сменяни напред-назад за един ден. Датите са стари. Правото на мултимилионни заеми е продавано между офшорни компании за 1 долар.

В почти всеки пример резултатът е един и същ – парите и властта се движат по посока на мрежата към компании и хора, свързани с Путин. Тайните сделки са позволили да бъдат получавани пари по най-различни начини, включително стотици милиони долари в сладки заеми от банка, контролирана от руското правителство.

В. “Зюддойче цайтунг” посочва, че години наред има твърдения за дворци, яхти, имоти и богатства, свързвани с Путин, но сега за първи път се отива отвъд слуховете. Вътрешни документи на панамската кантора позволяват да се реконструира мрежата за

укриване и

преместване

на богатство

с конкретни дати, фактури, обем на средствата и условия на споразуменията.

Това е братство на доверениците на Путин, допълва вестникът. Там са Ролдугин - организатор на срещата, при която Путин се запознава с жена си Людмила, Юрий Ковалчук - приятел от годините на Путин в кметството на Санкт Петербург, ръководител на Банка “Россия”, наричана от САЩ “банката на Путин”, в която през 2010 г. музикантът Ролдугин държи 3%, Аркадий Ротенберг - приятел от детството, станал милиардер благодарение на държавни поръчки.

Банка “Россия” не само е “касичката на Путин” - тя е изградила въпросната мрежа, грижела се е за нея, служителите ѝ са създавали офшорни компании (вкл. на името на Ролдугин) и са управлявали трансакциите през различни банки в Русия, Кипър и Швейцария.

При толкова много документи и една година работа на стотици журналисти никъде не е открито черно на бяло името на Владимир Путин.

Но “Зюддойче цайтунг” описва, че в звукозаписи и свидетелства на очевидци дори най-близките до президента използват и в частните си разговори псевдоними за него или сочат към небето, вместо да споменат името му. “Изглежда немислимо мрежата да съществува без знанието и подкрепата на Путин, казва Карен Давиша, американска анализаторка, която от години изследва президента и режима му”, пише германското издание и припомня, че той идва от школата на КГБ. 

Общо над 231 млн. долара отиват като отпуснат заем в “Сънбарн лимитид” на Британските Вирджински острови, регистрирана от мениджър в Банка “Россия”. В документите няма срокове за връщане на заема.

Повечето от операциите в периода 2008-2013 г., когато Путин не е президент, минават през Кипър и компанията “Сандалууд континентал” и швейцарската адвокатска кантора “Дитрих, Баумгартнер и партньор”.

И булката на Песков изтипосана в досиетата

Говорителят на президента Владимир Путин - Дмитрий Песков, също е замесен в скандала с Документите от Панама, пише руският в. “Новая газета”, който е партньор в проекта. Според изтеклата информация фигуристката Татяна Навка, за която Песков се ожени миналото лято, е притежавала офшорната компания “Карина Глобал Асетс”, която е закрита през ноември 2015 г.

“Никога не съм имала офшорни фирми или сметки”, каза Навка.

Законите в Русия забраняват на семействата на висшите чиновници да притежават чуждестранни финансови инструменти, включително офшорни компании. Но за да се установи дали Песков е нарушил тримесечния срок, в който е трябвало да изчисти този въпрос, е важна датата на подписването на брачния договор. Тя обаче не е известна.

“Не мога да кажа. Това е мой личен въпрос”, каза говорителят на Путин. Фирмата на офшорната булка е управлявала активи от над 1 милион долара.

“Твърденията за офшорни сметки на хора, свързани с руския президент Владимир Путин, са пряка атака от страна на Държавния департамент на САЩ и ЦРУ, а Путин е основната мишена на тези информационни атаки.” Така говорителят на Кремъл коментира разкритията на Международния консорциум на разследващите журналисти.

Българка помагала на бизнесмен в Мексико за далавери

Българка била един от директорите и доверени лица на мексиканския бизнесмен Хуан Армандо Инойоса Канту, наричан Привилегирования барон. Тя била натоварена със задачата да създаде верига от фирми, чрез която се избягва декларирането на доходи, съобщи мексиканският Centredaily. Не се разкрива името ѝ.

Българката, спечелила доверието на мексиканския бизнесмен, е работила по създаването на верига от фирми в Холандия, Нова Зеландия и Великобритания. Проследени са нейни имейли, от които се разбира, че е инвестирала пари и в Германия и Ню Йорк. Тя е била висш член на борда на директорите на тези фирми, а в екипа ѝ е имало още седем други директори за отделни операции.

Канту забогатял чрез близките си връзки със семейството на мексиканския президент Енрике Пеня Нието. Дори се смята, че е подарил къща за 7 милиона долара на съпругата му. Той печелил крупни обществени поръчки, от които заделял и милиони за себе си. Няма официална информация за състоянието на Канту. Според данни от опозицията в Мексико става въпрос за не по-малко от 3,5 млрд. долара.

Премиерът на Исландия скрил милиони, искат му оставката

Премиерът на Исландия Сигмундур Гунлаугсон е сред високопоставените политици по света, които имат връзки с потайната компания, осигурявала укриване на данъци чрез офшорни компании, разкри журналистическото разследване “Досиетата от Панама”, съобщава в. “Гардиън”. 

Гунлаугсон и неговата съпруга укрили милиони долари от инвестиции чрез тайна компания. Двамата купили офшорката Wintris през 2007 г. Премиерът не е декларирал дела си в компанията, когато влязъл в парламента през 2009 г. Той продал своите 50% от компанията на съпругата си за 1 долар осем месеца по-късно.

Офшорната компания е била използвана, за да бъдат инвестирани милиони долари от наследство, показва документ, подписан от съпругата на Гунлаугсон - Анна Палсдотир, през 2015 г. Други документи пък показват, че премиерът е имал генерално пълномощно, което му е дало правата да се разпорежда с компанията без ограничения на правомощията.

Гунлаугсон прекрати интервю за шведската телевизия SVT, след като му беше зададен въпрос за компанията Wintris. Премиерът заяви, че не е готов да отговаря на подобни въпроси и реши да прекрати интервюто.

След обявяването на информацията над 16 000 исландци се подписаха под петиция с искане за неговата оставка, а опозицията ще поиска вот на недоверие в парламента, който вероятно ще бъде гласуван тази седмица, предава АФП. Бившият премиер Йохана Сигурдардотир призова своя приемник да подаде оставка, след като името му се появи в международното журналистическо разследване.

Порошенко мести бизнес на острови

Според Международния консорциум украинският президент Петро Порошенко е създал офшорна компания, за да премести бизнеса на своята компания за шоколадови изделия “Рошен” на Британските Вирджински острови. 

Това станало през август 2014 г. - само два месеца след избирането му и в разгара на сраженията в Източна Украйна, съобщава в. “Зюддойче цайтунг”.

Всъщност офшорките на Порошенко са три. Prime Asset Partners Limited е създадена през 2014 г., но не извършва никаква дейност, коментира журналистката Анна Бабинец, цитирана от “Украйна.ру”. През есента на 2014 г. тя от своя страна учредява компания в Кипър, която пък учредява трета офшорка. Порошенко засега не е коментирал разкритията. Володислав Куценко, високопоставен представител на украинската главна прокуратура, заяви, че изтеклите в медиите документи не показват Порошенко да е извършил някакво престъпление.

Бащата на Камерън също е в списъка

Името на бащата на премиера на Великобритания Дейвид Камерън също присъства в изтеклия списък.

Йън Камерън, който умира през 2010 г., е бил директор на компанията “Блеърмор холдинг” - инвестиционен фонд, ръководен от Бахамите, но кръстен на фамилния дом на семейството в Абърдийншър. Той управлява десетки милиони паунда от името на богати семейства, пише “Гардиън”. За да избягва плащане на данъци във Великобритания, в управата на фонда участват шестима други директори от страни като Швейцария и Бахамите, като по този начин контролиращата част от членовете на фонда не са британци.

На въпрос дали може да потвърди, че вече семейството на Камерън не влага средствата си в такива фондове, говорител на премиера заяви в понеделник, че това са “частни въпроси”.

Британските данъчни органи междувременно поискаха копие от изтеклите данни, за да могат да разследват информацията.

24chasa.bg 

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!