Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Как се забогатява в МВР и ДАИ

Блага Георгиева

Блага Георгиева

Тестове за лоялност и проверки на необяснимо богатство ще изгонят престъпниците на държавна служба

Уж “градските легенди” за такса “спокойствие”, която искат полицаи, за да пазят наркодилъри, сводници и други дребни и едри бандити, за съжаление, се оказа, че изобщо не са мит, а бруталната реалност в българската полиция.

Стана ясно, че поредните двама заловени бандити с униформи не само са искали по 300 лева седмично от наркодилър, за да го предупреждават за акции на колегите си по линия на наркотиците, но дори пращали на пласьора и есемеси с номерата на колите на оперативните работници, от които да се пази. Ченгетата даже не са се спрели дотам, а явно са планирали да завземат наркопазара в София.

Още по отблъскващото клише в случая е, че едното нагло ченге, е станало полицай, само за да злоупотребява със служебното си положение. Другият спипан бандит с униформа пък явно смятал, че най-важното в “устната му визитна картичка” е да е работил за известните наркобосове Златко Баретата и Митьо Очите.

Добре е, че шефът на дирекция “Вътрешна сигурност” си призна, че се чувства неудобно, че има такива колеги. Но освен добро впечатление тази дирекция, а и много други звена в МВР и държавата трябва да направят необходимото, за да изхвърлят подобни бандити от институциите, както и да предприемат такива мерки, че тези хора въобще да не бъдат допускани на работа.

Най-важните две стъпки, срещу престъпници и рушветчии в МВР и други държавни институции като ДАИ и Митниците са редовни тестове за лоялност и интегритет и реални

проверки на всеки държавен служител,

който живее необяснимо нашироко

За тези мерки от години се говори, но така и не са масово въведени.

Тестовете в Института по психология на МВР, които проверяват дали някой служител е склонен да престъпи закона, отдавна имат славата на легален начин да изхвърлят някой неудобен от вътрешното министерство. Основната причина за това е, че на такива проверки не ходят регулярно всички в системата, ами различни началници субективно могат да преценят дали някой полицай трябва да бъде пратен на т.нар. реподбор. След като почти всеки месец залавят пазители на реда извън закона, е очевидно, че този подход не работи.

Доста по-ефективно и обективно би било да се въведе редовно преминаване през този тест за лоялност на абсолютно всички служители в министерството. Това обаче значи да бъдат проверени не само катаджии или оперативни работници, ами дори

и началниците с

“генералски

лампази”,

които ръководят отделните главни дирекции или дори цялото министерство, за да дадат пример.

Така у всички по-надолу в йерархията ще се създаде убеждение, че тях ги ръководят компетентни, лоялни и некорумпирани началници. Ако същата мярка бе приложена и по върховете в ДАИ, може би нямаше поредната група даиджии, предвождани от началника си, да търкат в момента наровете в ареста.

Въпрос на обсъждане и възможности е какъв би трябвало да бъде периодът, на който да се провеждат психологическите проверки. Може би в първите години е добре контрол да има поне на всеки 6 месеца, за да има бързи, ефективни резултати.

Доста несъстоятелни биха изглеждали оправданията, че няма финансиране за толкова масови тестове, само ако припомним безсмислено изхарчените милиони левове от БОРКОР преди няколко години.

Психологическите проверки трябва да вървят ръка за ръка и с масово провеждане на т.нар. тестове за интегритет. Това значи, че поне стотина инспектори от дирекция “Инспекторат” и “Вътрешна сигурност” трябва да бродят денонощно из страната и да проверяват в различни ситуации дали полицаи в районните управления, на пътя или друго място няма да им поискат пари. Още се помнят резултатите от пилотните такива тестове, проведени сред катаджии, когато почти 100% от патрулите от София към морето си искаха рушвети от тайните полицаи.

Другата ключова мярка, за да бъдат изчистени “плевелите” от МВР и другите държавни институции, е да се започнат наистина задълбочени проверки на имотните декларации на служителите.

Този вид контрол обаче може да катастрофира в изпълнението си, ако проверките останат само на хартия.

Дори и за най-недоучилия катаджия или даиджия вече е напълно ясно, че

колкото и

рушвети да

вземе, не трябва

да купува нищо

лъскаво

на свое име, още повече пък да се отпусне по-нашироко и да се премести от панелката в по-луксозно жилище.

За сметка на това обаче същият полицай или служител на ДАИ може всеки ден да пристига на работа с лъскаво беемве и да отговаря на обажданията си с последен модел айфон, струващ заплатата му за половин година.

Това на практика е напълно възможно, защото по документ и лъскавото возило, и модерният джиесем се водят на съвсем различен човек, а полицаят ще каже, че са взети назаем от приятел.

Същото важи и за луксозните морски почивки, които няма как да си позволи един редови полицай на улицата, ако не заработва допълнителни “хонорари”.

Именно с проверката на начина на живот и на тези неофициални придобивки може наистина да се стегне обръчът около корумпираните ченгета, които от години развалят имиджа на МВР.

Механизмът това да се случи ефективно е, като се задължи всеки шеф на сектор или направление във вътрешното министерство да обръща внимание дали подчинените му не живеят необяснимо нашироко. Този контрол е напълно възможен и би бил най-ефективен и като превенция, защото, когато полицаят знае, че шефът му ще го пипне, ако харчи повече, отколкото взема, то той ще бъде по-малко изкушен да си поиска почерпка или втора “месечна заплата”. И тук отново ключово е, тези задълбочени проверки на имотното състояние да се правят от най-ниското до най-високото “генералско кресло”. Само така ще спрат да се питат риторично по форумите в интернет “Аз беден бивш комисар от МВР не познавам, а вие?”.

Важна е и втората стъпка в тази посока -

всеки спипан да

си иска пари да

бъде уволняван

и даван бързо на съд,

за да си получи наказанието. А не както е сега - не само че никой не влиза в затвора, ами и немалко изгонени печелят дела и се връщат на работа.

Ако осъдените на ефективен затвор служители спрат да се броят на пръсти и проверките за интегритет станат масови, то всеки полицай из страната ще мисли два пъти, преди да поиска пари, защото ще се съмнява дали пред него не стои таен агент. Ако същият полицай се е убедил, че спипат ли го “в крачка”, ще го уволнят и вкарат в затвора, той просто няма да нарушава закона.

24chasa.bg 

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!