Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Лихвите по депозитите - отрицателни?

Хампарцумян

Лихвите по депозитите в търговските банки паднаха под 1%, показва статистиката на БНБ за февруари. В същото време лихвите по кредити спадат с много по-бавни темпове и остават на сравнително високи нива, информира КРОСС.

Средният лихвен процент за бизнеса по депозитите в левове през февруари се понижава на годишна база с 0.45% до 0.53%, а по тези в евро - с 0.10% до 0.87%. На годишна база, средният лихвен процент по депозитите на домакинствата в левове спада през февруари с 0.63% до 1.38 %, а по тези в евро - с 0.89% до 0.94 %. В сравнение с януари 2016 г. средният лихвен процент по депозитите в левове намалява с 0.13%, а по тези в евро - с 0.15 процентни пункта.

През февруари средният лихвен процент по кредитите за потребление в левове се понижава на годишна база с 0.47% до 10.32%, а по тези в евро - с 1.74% до 6.75%. При жилищните кредити в левове той спада с 0.85% до 5.36 на сто, а по жилищните кредити в евро - с 0.41% до 5.89%.

"Въпреки че все още не сме част от еврозоната, всичко, което се случва в нея, оказва влияние върху нас, най-малкото заради факта, че страните в групата са най-важният ни пазар за търговски обмен. И тъй като в момента политиката на Европейската централна банка (ЕЦБ) е лихвите да бъдат изключително ниски, за да бъдат стимул на вливане на пари в реалната икономика, това влияе върху цената на българския депозит.

А то оказва влияние върху стойността на българския кредит - той също е нисък, обяснява пред Епицентър.бг главният изпълнителен директор и председател на Управителния съвет на „Уникредит Булбанк" Левон Хампарцумян.

По думите му по-голямата разлика между цена на депозити и кредити се дължи на рисковете на средата и колкото по-добре уредена и работеща е нашата икономика, толкова повече тази разлика ще се свива. "Пазарът ни е по-рисков, икономиката ни е по-слаба в сравнение с развитите страни, където и кредитите са и по-евтини", посочва Хампарцумян. Той допусна възможност лихвите по депозити на физически лица и фирми да паднат до около нула процента, но смята, че е малко вероятно в нашите условия.

"Има случаи в някои държави, когато търговски банки са взимали отрицателни лихви - тоест вложителите плащат да им пазят парите, за да не ги държат по мазетата. Това са изключения, до които в този момент смятам, че няма да стигнем", посочи той. 

Автор: Хаштаг-BG 

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!