Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Брюксел и Анкара сe договориха - Турция взима бежанците, Европа сваля визите за турците - Турция връща бежанците безвизово?

Като начало 72 000 сирийци се заселват в ЕС

Европейският съюз и Турция постигнаха споразумение за ограничаването на мигрантския поток към Европа, като от събота новопристигащите в Гърция хора ще бъдат връщани обратно. Министър-председателят на Финландия Юха Сипиля заяви, че лидерите на 28-те държави от ЕС са одобрили споразумението, договорено с турския премиер Ахмет Давутоглу. „Сделката с Турция беше одобрена“, написа той в социалната мрежа Туитър. От своя страна чешкият премиер Бохуслав Соботка потвърди, че експулсирането на мигранти, пристигащи на гръцките острови, ще започне от неделя. 

„Сделката с Турция е одобрена. Всички нелегални мигранти, които достигат до Гърция от Турция, ще бъдат връщани от 20 март”, написа той също в Туитър. 

По-рано европейски източник заяви, че споразумението влиза в сила в нощта на 20 срещу 21 март. Лидерите също така се разбраха през юни да бъде отворена нова глава в преговорите за присъединяване на Анкара към общността. „В края на юни трябва да бъде открита 33-та глава по бюджета“, заяви дипломат. Сега се очаква Давутоглу официално да подпише договора на финална среща с европейските лидери. 

Всички нелегални имигранти, които тръгват от Турция към гръцките избори ще бъдат връщани на турска територия от 20 март (неделя), като ще бъде гарантирано, че процесът по депортиране ще се извършва според европейските стандарти и ще бъде "извънредна и временна мярка".

Освен това, срещу всеки депортиран нелегално стигнал до ЕС сириец, друг сирийски бежанец ще бъде преместван на територията на Съюза директно от Турция легално и безопасно. Членовете на уязвими групи измежду бежанците (непридружени деца, жени и възрастни) ще са с приоритет. „Първи на опашката" за презаселване в европейските държави ще бъдат бежанците, които не са залавяни в опит нелегално на стигнат до Европа.

Веднага след като беше обявена сделката, "Ройтерс" предаде, че между 300 и 3000 души днес са били задържани на турския бряг в опит да прекосят Егейско море. Мнозина се опасяват, че през следващите дни дейността на трафикантите ще се интензифицира в опита им да изпратят възможно най-много хора към Гърция, преди да започнат връщанията.

Според европейски източник са преодолени и някои от пречките, които се появиха по време на разговорите като законността на сделката, въпроса с членството на Турция в ЕС, датата за влизане в сила на споразумението и финансовата помощ в размер на 6 млрд. евро. Другата преодоляна пречка е опозицията на Кипър, която е в напрегнати отношения с Турция заради проблема с разделения остров. Постигането на сделката обаче може да струва висока цена на Европа, тъй като много държави-членки на ЕС имат опасения за законността на споразумението и състоянието на човешките права в Турция. 

Според критици обаче масовото експулсиране на хора, което се предвижда в рамките на споразумението, може да наруши международното законодателство по въпросите на търсещите убежище. Според предварителните планове на споразумението ЕС ще взима един сирийски бежанец от Турция в замяна на всеки сириец върнат от Гърция в Турция. Сделката също така предвижда и значителна хуманитарна помощ за Гърция. Тя обаче не включва близо 46 000 мигранти, които вече се намират на гръцка територия. 

Ето основните действия, които ще се ангажират да изпълнят Анакара и Брюксел в най-кратък срок:

- Всички нелегални имигранти, които тръгват от Турция към гръцките избори ще бъдат връщани на турска територия от 20 март (неделя), като ще бъде гарантирано, че процесът по депортиране ще се извършва според европейските стандарти и ще бъде "извънредна и временна мярка".

Това означава, че всички ще бъдат регистрирани в Гърция, като онези, които няма да поискат убежище или няма да покрият условията за бежански статут ще се връщат в Турция.

- Срещу всеки депортиран нелегално стигнал до ЕС сириец, друг сирийски бежанец ще бъде преместван в държавите членки директно от Турция легално и безопасно. Членовете на уязвими групи измежду бежанците (непридружени деца, жени и възрастни) ще са с приоритет. Първи за живот в Европа ще получат шанс онези, които не са правили опити за нелегално стигане до гръцките брегове.

Предвидените места за заселени в ЕС сирийци първоначално ще бъдат 72 000, като тази цифра ще бъде ревизирана, ако продължава да има връщания на сирийски бежанци от Гърция, които надвишават този брой.

- Турция ще се погрижи да предотврати нови нелегални маршрути на имигрантите към Европа.

- Когато нелегалният поток намалее или спре, ще се активира Доброволна схема за хуманитарен прием, която доброволно ще участват държавите членки.

- Визовият режим за Турция ще отпадне до края на юни 2016, ако Турция изпълни всички 72 условия, поставени от ЕК.

- Ще бъде ускорено инвестирането на вече договорените 3 млрд. евро хуманитарна помощ, като списък с проектите, които ще се изпълняват първи, ще бъде представен до седмица – те ще са сферата на здравеопазването, образованието, инфраструктурата, снабдяването с храна и покриването на ежедневните нужди на бежанците. След като тези пари бъдат похарчени, таванът на фонда с парите за Турция ще се увеличи до 6 млрд., които ще бъдат набавени и изплатени от 2018 г.

- До юни тази година ще бъде отворена една нова преговорна глава с Турция – 33-та глава "Бюджет и финансови въпроси". Ще продължи подготвянето на отварянето на други глави.

- Т.нар. "зони за безопасност" залегнаха в споразумението, в което Турция и ЕС се ангажират да създадат зони на сирийска територия, близо до турската граница, които да са хуманитарно обезпечени. Това ще позволи на сирийците да не бягат в Турция, като на територията на Сирия тежестта върху гарантирането на сигурността им отново ще бъде разпределена между ЕС и Анкара.

Източник БЛИЦ 

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!