Следвайте "Буднаера" в Телеграм

ДСБ торпилира отмяната на мониторинга над България, Кънев готви провокация

За първи път евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС застанаха зад идеята да отпадне мониторингът над България по темата правосъдие и вътрешен ред. Тяхната теза е, че докладите от наблюдението отдавна са изчерпали ролята си. Радан Кънев и медийният му сподвижник Иво Прокопиев обаче готвят провокация. Те имат позорен план за поредното унижение на България в ЕС, съобщава БЛИЦ. Долнопробната схема е наречена мисия "Лондон" 2.

Идеята била да се повтори скандала, разиграл се с премиера Бойко Борисов в английската столица, когато платени от задкулисието поставени лица опитаха да злепоставят правителството и страната ни.Същият сценарий се подготвял и за днес, когато ГЕРБ изпраща тежката си артилерия за дискусията за свалянето на мониторинга на България по глава "Правосъдие и вътрешни работи" в Брюксел.

Радан и сподвижниците му, сред които и проваленият правосъден министър Христо Иванов-Пинокио, организирали поредна платена агитка, която да бъде вкарана на срещата и да крещи и злепоставя правителствената група. Атаката щяла да бъде най-вече срещу главния прокурор Сотир Цацаров и шефа на ВАС Георги Колев.

Преди да стане ясно, че Кънев и Прокопиев подготвят провокация, единствено пратеникът на ДСБ Светослав Малинов бе извън каузата. Часове преди решаващите дебати в Брюксел, бившият правосъден министър – протестърът Христо Иванов излезе с програмна статия в сайта на Стояна Георгиева, с която доказа, че е част от проблема. Не е тайна, че именно той и неговият екип направиха всичко възможно наблюдението над българската правосъдна система да продължи.

„Няма да се изненадаме от подобна провокация! Важното е, че сме обединили сили за общата кауза”, заяви пред Труд евродепутатът от ГЕРБ Емил Радев. Според него трябва да бъдем наблюдавани по общоевропейските механизми за върховенство на закона.

Радев не скри недоволството си, че единствено представителят на ДСБ в Европарламента Светослав Малинов не е застанал зад общата кауза за отпадане на наблюдението над страната ни в областта на правосъдието. Според него България и Румъния не бива да бъдат сочени с пръст като държави втора категория, защото проблемът с корупцията съществува във всички страни от Европейският съюз.

Той смята, че няма ясни критерии какво трябва да изпълнят двете страни, за да се свали този мониторингов механизъм, като се появяват различни препоръки, които често си противоречат.

Българските евродепутати застанаха зад необходимостта от сваляне на наблюдението. Основен техен аргумент е тезата, че докладът от експертен се е превърнал в политически, за политическа употреба.

"Механизмът за мониторинг на България се използва недобросъвестно като политически инструмент срещу страната ни", заяви еродепутатът от БСП Илияна Йотова.

Евродепутатът от ГЕРБ Мария Габриел я подкрепи и добави, че от март 2014 има общовалиден механизъм за върховенство на правото, който има много ясни критерии.

trud.bg 

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!