Следвайте "Буднаера" в Телеграм

"Гръцкият капан" с имигрантите може да завлече и нас

имигрантите

Южната ни съседка прибира "лъвския пай" от средствата на ЕС за справяне с кризата, без да прави нищо по въпроса

Гърция има проблем с бъг в софтуера и поради тази причина не може да взима пръстови отпечатъци от бежанците и да извършва пълната им регистрация. Това на практика означава, че в базата данни на ЕС липсват основни информации за мигрантите и бежанците, които са минали през южната ни съседка.

От Гърция в Република Македония минаха над 750 000 души. От началото на тази година техният брой е близо 90 000 души. Властите в Атина организирано транспортират с автобуси и влакове всички мигранти до македонския граничен град Гевгелия. Това се казва в официален документ на Европейската комисия по повод натиска на Брюксел към Атина да вземе най-сетне някакви мерки за справяне с имигрантската криза.

Реално вече от година и половина Гърция играе основна роля за създаването на т.нар. Балкански път на имигрантите към Западна Европа, който ЕС днес ще се опита да спре. От пролетта на 2015 г започва нашествието на бежанци с лодки, фериботи и всякакви подръчни средства от Турция към гръцките егейски острови.

Въпреки, че е член на Европейския съюз и Шенген Атина няма Гранична полиция, а разчита на армията за охрана на границите си. За да не си създава трудности южната ни съседка директно пренасочва добралите се до нейните острови кандидат европейци с автобуси към границата с Македония.

Това предизвика и голямата криза в Скопие, която се разпространи по-късно в Хърватия, Словения, Унгария и Австрия.

Наскоро бе съобщено, че германският канцлер Ангела Меркел е останала потресена от действията на Гърция, която е трябвало да осигури 50 000 места за настаняването на мигранти още в края на миналата година, но не го е направила.

"Бъг в софтуера" е поредното шикалкавене на южната ни съседка, с което се оправдава за отказа си да регистрира влезлите на своя територия имигранти, за да не бъдат върнати в последствие съгласно Дъблинския договор на ЕС, коментират експерти.

Затова Брюксел даде ултиматум на Гърция до май да затегне контрола на границите си, в противен случай ще бъде извадена от Шенген.

Симулацията на някакви реални действия по справяне с имигрантската криза не пречи на Атина да получава "лъвския пай" от средствата на ЕС предназначени затова. През август 2015 година Европейската комисия одобри отпускането на 473 млн. евро до 2020 г. за справяне с имигрантския поток. Повече пари в ЕС получава само Италия-560 млн. евро за следващите пет години.

У нас нарастват опасенията, че затварянето на "балканския път" на имигрантите ще пренасочи потоците към българската граница. И България ще бъде вкарана в "гръцкия капан", както това стана с Македония от средата на миналата година. Въпреки бодрите обещания на управляващите, парадните учения и пускането на барети по улиците, страната няма нито човешки, нито финансов ресурс да се справи с огромния поток от нелегални имигранти, който в момента временно е спрян на границата на Македония.

 За разлика от Гърция страната ни ще получи през следващите пет години едва 72, 760 млн. евро за мерки срещу нелегалната имиграция и справяне с кризата. Обясненията на премиера Борисов, че едва ли не в момента бежанците избягват България за съжаление не отговарят на истината, сочат данните от отчета на МВР за 2015 година, публикуван преди седмица.

Увеличава се миграционният натиск както на „вход”, така и на „изход” на държавната граница на България, като продължава да е най-голям на българо-турската граница, в зоните за отговорност на ГПУ Свиленград, Средец и Малко Търново. Засилен миграционен поток се наблюдава на изход за Сърбия в зоната за отговорност на ГПУ Калотина и ГПУ Брегово. През 2015 г. са регистрирани общо 95 641 опита на граждани на трети страни да преминат на територията на Р България през границата на страната, което е 2,3 пъти повече спрямо 2014 г., се казва в отчета.

Данните на МВР показват, че у нас са задържани 31 281 нелегални имигранти през 2015 г, като предишната година те са били 11 080. От заловените на вход за хванати 10 900 души, а на изход в посока Сърбия 8 481. Във вътрешността на страната са хванати над 11 000 нелегалн имигранти, показват данните на МВР. Но това са само заловените, а колко имигранти са минали транзит през нашата територия няма данни по обясними причини.

Увеличават се значително гражданите на Афганистан и Ирак, които са преди всичко икономически мигранти. Задържаните граждани на Сирия през 2015 г. съставляват 15% от общия брой, на Афганистан – 30%, Ирак – 52%, друга националност – 3%.

Тревога буди и профилът на кандидатите за закрила. Нараства делът на мъжете на възраст между 18 и 34 години (около 53% от общия брой) за сметка на жените и децата, казват от вътрешното министерство.

Опасността към всичко това да се прибавят нови 10-20 000 имигранти е нъпълно реална, ако Гърция реши да ги извозва към нашата граница, а не към Македония. Ще видим дали "гръцкият капан" ще щракне и към България. 

Стефан Ташев, Nbox 

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!